Gotowe schody wewnętrzne: jak je wybrać?

Zamiast popularnych schodów żelbetowych, które wykonuje się już podczas robót stanu surowego, a potem wykańcza, można wstawić do domu gotowe schody - wykonane w całości na zamówienie lub składane z elementów.
Schody Schody www.atriumsystem.eu

Na korzyść schodów gotowych przemawia ich szybki montaż, różne wersje wykończenia, krótki czas realizacji zamówienia oraz... możliwość zobaczenia, jak będą wyglądać we wnętrzu. Producenci mają w swoich punktach sprzedaży katalogi z wieloma wzorami. Projekt można też zobaczyć na ekranie komputera, "przymierzyć" schody do pomieszczenia oraz sprawdzić, jakie balustrady i detale wykończenia najlepiej do nich pasują.

Schody z katalogu mogą być drewniane, stalowe lub z blachy. Pasują do wnętrz w każdym stylu z drewna i metalu (często z elementami ze szkła) łatwo wykonać nietypową konstrukcję, a wybór form i kształtów jest ogromny. W prosty sposób można zamontować je nawet tam, gdzie nie były przewidziane, a więc doskonale sprawdzą się przy adaptacji poddasza.

Schody Schody www.atriumsystem.eu

Konstrukcja i kształt

Schody gotowe można zamówić albo kupić jako gotowe, przeznaczone do złożenia w domu.


Schody na zamówienie. Tu wybór jest nieograniczony (czy raczej ograniczony możliwościami finansowymi) od szerokich, rozrzeźbionych schodów do rezydencji do nowoczesnych, prostych schodów klawiszowych, mocowanych (każdy stopień osobno) do ściany. Schody na zamówienie mogą mieć różne typy konstrukcji: popularne są np. wspornikowe (osadzone w murze), policzkowe (jak na zdjęciu po lewej stronie mają stopnie wpuszczone krótszymi bokami w wyfrezowane belki, zwane policzkami) czy dywanowe (przypominają rozwinięty i uformowany w uskoki dywan stąd nazwa; kotwi się je w ścianie za pomocą specjalnych wsporników stalowych).

Schody składane z elementów. Tu do wyboru mamy schody modułowe i kręcone. Te pierwsze zbudowane są z pojedynczych modułów (wsporników połączonych ze stopnicami), które nakłada się kolejno na siebie, łącząc w jedną całość tak, by powstał bieg schodów. Stopnie mają szerokość 55-120 cm. Zależnie od sposobu, w jaki połączy się elementy, mogą być jedno- lub wielobiegowe. Łatwo można regulować ich skręt, wysokość i kształt biegu. Schody kręcone zbudowane są ze słupa nośnego, stopni i balustrady. Ich rzut poziomy to zwykle koło; średnica 120-220 cm. Zajmują mało miejsca, ale ponieważ są dość strome, a ich stopnie mają kształt klina nie są tak wygodne, jak schody proste.

Schody Schody www.parkietstudio.pl

Materiał

Schody drewniane. Pasują do wnętrz tradycyjnych. Robi się je z rodzimego drewna drzew liściastych (buk, brzoza, orzech, jesion, dąb, klon, wiśnia). Rzadziej wykorzystywane jest drewno iglaste (głównie sosnowe). Schody powstają także z drewna egzotycznego (z mahoniu, hebanu, teku) te są jednak nawet o 30% droższe niż te z rodzimych gatunków.

Drewno musi być wysezonowane, suche (o wilgotności 8-12%) i bez sęków w przeciwnym razie schody mogą się odkształcać lub pękać. Powinno mieć też gęsto rozmieszczone słoje. Elementy nośne schodów robi się z drewna klasy I, stopnie
z litego lub klejonego warstwowo co najmniej II klasy.

Schody stalowe. Częścią konstrukcji schodów gotowych, zwłaszcza w surowych wnętrzach o wystroju industrialnym, bywa stal. Takie schody mają przeważnie nowoczesną formę i są bardzo efektowne. Elementy stalowe zwykle są cynkowane lub malowane proszkowo (czasami natryskowo); te zrobione ze stali nierdzewnej szlifowane, polerowane lub matowione. Powierzchnie mosiężne najczęściej wykańcza się przez polerowanie, matowienie, patynowanie, satynowanie i zabezpiecza antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem proszkowym.

Stalowa konstrukcja jest cięższa od drewnianej i może przenosić odgłosy stąpania. Stopnie schodów wykonuje się także z blachy gładkiej, perforowanej bądź ryflowanej, aluminium oraz szkła.

Schody z różnych materiałów. Popularne są też połączenia drewna ze stalą, a także stali ze szkłem lub kamieniem. Nowoczesne modele schodów gotowych w elementach konstrukcyjnych mają dodatkowo zamontowane lampki LED, które rozjaśniają stopnie białym lub kolorowym światłem. Zapewnia to oryginalny efekt dekoracyjny i sprawia, że nocą można bezpiecznie wchodzić i schodzić.

Schody Schody www.rintal.pl

Ile zapłacimy za schody gotowe?

Jeśli zdecydowaliśmy się na schody gotowe, zabierzmy do punktu sprzedaży projekt pomieszczenia, a nawet zdjęcie miejsca, gdzie mają stanąć. Dzięki temu ułatwimy sprzedawcy dobranie ich rozmiaru i kształtu. Zmierzmy wysokość wnętrza, odległość między ścianami, a także grubość stropu. Niektórzy przedstawiciele firm sprzedających schody gotowe przyjeżdżają do domu klienta i na miejscu dobierają schody.

Więcej o:
Komentarze (3)
Gotowe schody wewnętrzne: jak je wybrać?
Zaloguj się
 • 1234franio

  0

  Rury i złączki nierdzewne czy inne akcessoria kupujemy w Bth Import Stal.Wszystko mają na miejscu,a rury nierdzewne tną od razu na wymiar.Więc pozostaje jedynie składanie balustrady.

 • miblaszek

  0

  Gdzie Franio kupujecie te rury i złączki do balustrad? My chcemy zrobić sobie takie schody podobne jak tutaj z prostymi poręczami..

 • 1234franio

  0

  Myślę,że nie tylko można zamówić gotowe schody,ale również zrobić je samemu lub z pomocą ekipy ,która zna się na konstrukcjach stalowych.Fajne efekt uzyskuje połączenie stali z drewnem,czy szkłem.Niekoniecznie mam na myśli stal nierdzewną,polerowaną. Wraca moda teraz na stal malowaną,np rury czy nawet profile.Najpierw robimy rysunek,z wymiarami.Zamawiamy sobie potrzebne elementy i akcesoria i składamy.,Wiele firm sprzedaje materiały na wymiar jaki klient potrzebuje.W łatwy sposób mamy niepowtarzalne schody czy balustradę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX