Układanie płytek: jak dobrać klej do płytek, pomieszczenia i powierzchni?

Aby ułatwić wybór odpowiedniego kleju do układania płytek, przedstawiamy kilka typowych sytuacji, spotykanych przy wykańczaniu nowo budowanych domów albo remontowaniu starych budynków.
Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na płycie gipsowej? Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na płycie gipsowej? Fot. Henkel

Jaki klej będzie dobry do układania płytek na płycie g-k na obudowie wanny?

Miejsce układania płytek: łazienka

Podłoże: płyta g-k, obudowa wanny z płyt XPS

Rodzaj płytek: mozaika

Do podłoży takich jak tynk cementowy czy gipsowy, mozaikę można przyklejać dowolnym klejem. Ważne jest natomiast, żeby to podłoże było bardzo równe, gdyż pod mozaikę nie należy stosować zbyt grubej warstwy kleju. Może to być klej klasy C1.

Bardzo często mozaiką zdobi się jedynie fragmenty łazienki - na przykład słupy, filary, obudowy wanien itp. Równie często, te elementy są obudowywane płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami XPS. Na takich podłożach należy użyć kleju klasy C2. A jeśli mozaika jest szklana, czyli przezroczysta, to warto zainwestować w klej oparty na białym cemencie. Białe tło pod mozaiką lepiej oddaje jej naturalny kolor.

Przeczytaj więcej o obudowach wanny

Jaki klej jest najlepszy do układania płytek klinkierowych na elewacji? Jaki klej jest najlepszy do układania płytek klinkierowych na elewacji? Fot. Quick-Mix

Jaki klej jest odpowiedni do układania płytek na elewacji?

Miejsce układania płytek: elewacja

Podłoże: ocieplenie ścian, cokół

Płytki: klinkier

Ze względu na zmieniające się na zewnątrz warunki atmosferyczne i ich wpływ na deformacje podłoży budowlanych, na elewacji przy układaniu płytek należy stosować kleje klasy C2TE S1. Tylko wtedy okładzina ceramiczna może bezawaryjnie funkcjonować przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat.

Uwaga! Przyklejając płytki na nieocieplonym cokole lub na warstwie zbrojonej systemu ociepleń, należy zwrócić szczególną uwagę, by pod płytkami nie zostawić wolnych przestrzeni, np. śladów po zębach pacy. Dlatego zaleca się stosować metodę podwójnego smarowania (klej nakłada się na podłoże - pacą zębatą, oraz na spodnią powierzchnię płytki - gładką stroną pacy). Dopiero wówczas płytkę dociska się do podłoża, lekko ją przesuwając. Przyklejając płytki na system ociepleń, należy w warstwę zbrojoną systemu wtopić 2 warstwy siatki i obowiązkowo użyć kołków do mocowania styropianu.

Czytaj więcej o cegle klinkierowej na elewacji

Jaki klej będzie potrzebny przy układaniu płytek na ogrzewaniu podłogowym? Jaki klej będzie potrzebny przy układaniu płytek na ogrzewaniu podłogowym? Fot. Danfoss

Jaki klej jest najlepszy do układania płytek w łazience na ogrzewaniu podłogowym?

Miejsce układania płytek: łazienka

Podłoże: podkład z ogrzewaniem podłogowym

Rodzaj płytek: gres średnioformatowy lub wielkoformatowy

W łazience z ogrzewaniem podłogowym, przy układaniu płytek średniego lub dużego formatu, należałoby skorzystać z kleju klasy C2E S1. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymaga bowiem użycia kleju odkształcalnego (S1), który będzie odporny zarówno na ewentualne deformacje podłoża, jak i płytek wielkoformatowych. Przed odspojeniem płytek od takiego podłoża ochroni też zwiększona przyczepność (2) tego typu kleju.

Do przyklejania płytek wielkoformatowych na podłogach warto zastosować klej samorozpływny. Dzięki upłynnionej konsystencji tego rodzaju kleju, po dociśnięciu płytki wypełni on całą przestrzeń pod nią, co jeszcze bardziej wzmocni przyczepność do płytki i ograniczy występowanie pustych przestrzeni pod płytką. Brak wypełnienia tejże przestrzeni może skończyć się pęknięciem płytki podczas użytkowania okładziny (najczęściej w narożniku płytki).

Czytaj więcej o posadzce na ogrzewaniu podłogowym

Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na tarasie? Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na tarasie? Fot. Cedat

Jaki klej wybrać do układania płytek na tarasie?

Miejsce układania płytek: taras

Podłoże: podkład cementowy

Rodzaj płytek: klinkier, gres

Taras i balkon to miejsca szczególnie narażone na zmiany temperatury i działanie wody. Zastosowanie nawet najlepszego kleju przy układaniu płytek nie gwarantuje sukcesu. Ze względu na możliwość powstania awarii, której wynikiem są odspajające się płytki, zacieki na sufitach pomieszczeń pod tarasami itp., w naszym klimacie coraz częściej odchodzi się od układania płytek na tarasach. Niemniej, cały czas wielu inwestorów z różnych względów decyduje się na taką technologię. Powinni oni użyć samorozpływnego kleju klasy C2E S1. Na tarasach i balkonach, jeszcze bardziej niż na elewacji i na podłodze w pomieszczeniu, trzeba unikać pozostawienia w warstwie kleju pustek powietrznych, w których może gromadzić się woda lub para wodna. Użycie kleju samorozpływnego zapewnia pełne zespolenie płytki z podłożem.

Czytaj też o izolacjach tarasu

Jaki klej jest najlepszy do układania płytek w łazience lub kuchni? Jaki klej jest najlepszy do układania płytek w łazience lub kuchni? Fot. Bolix

Jaki klej kupić do układania płytek w kuchni i łazience?

Miejsce układania płytek: łazienka lub kuchnia

Podłoże: tynk cementowy, cementowy podkład podłogowy

Rodzaj płytek: glazura, terakota lub gres

Układanie płytek w kuchniach i łazienkach to najczęściej spotykana sytuacja w nowo powstałych budynkach. W łazience, a także w innych pomieszczeniach wewnątrz budynków, przy układaniu płytek można stosować najprostsze kleje typu C1T lub C1TE - nawet takie, które nie są mrozoodporne. Na typowe, nowo wykonane podłoża, wystarczające są kleje normalnie wiążące (C1), czyli posiadające najmniejszą wymaganą przez normę przyczepność.

Uwaga! Takie podłoże musi być odpowiednio długo sezonowane przed przyklejaniem płytek (dla podkładów betonowych jest to okres 28 dni, ale jeśli użyte były zaprawy tzw. szybkosprawne, to czas sezonowania może być skrócony nawet do kilku godzin.

Czytaj też o tym, jak za pomocą folii w płynie uszczelnić powierzchnie w łazience

Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na starej ceramice? Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na starej ceramice? Fot. Weber

Jaki klej jest najlepszy do układania płytek na starej glazurze?

Miejsce: łazienka

Podłoże: stara lamperia, stara glazura

Rodzaj płytek: glazura

Układanie płytek na starej glazurze to trudne zadanie. Inwestorzy, którzy chcą wykonać remont nie usuwając przy tym starej lamperii czy płytek ceramicznych, powinni zastanowić się dwa razy. Są to bowiem warstwy, które pod ciężarem nowej okładziny mogą odspoić się od podłoża. Poza tym, ich powierzchnia często łuszczy się lub jest zatłuszczona, co znacznie ograniczy przyczepność kleju. Skucie starych warstw do nośnej powierzchni muru lub tynku być może więcej kosztuje i powoduje powstanie masy pyłu, ale jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem dla okładziny z płytek.

Jeśli jednak z jakichś względów trzeba takie podłoże pozostawić, to do przyklejania płytek należy użyć kleju klasy C2, czyli zaprawy o podwyższonej przyczepności. Mało tego, takie podłoże należy specjalnie przygotować, np. dokładnie odtłuścić, zmatowić i pokryć podkładem zwiększającym przyczepność.

Czytaj więcej o tym, jak wybrać dobry klej do płytek

Więcej o: