Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poradnik malowania ścian wewnętrznych

Farby KABE

Podejmując decyzję o malowaniu ścian i sufitów w różnych pomieszczeniach budynku stajemy przed dylematem jakie produkty zastosować, aby najlepiej spełniały nasze oczekiwania pod względem wyglądu i właściwości użytkowych przez cały okres eksploatacji. Jako szwajcarski producent z ponad 100-letnim doświadczeniem w branży farb dla budownictwa, pragniemy zaoferować pomoc we właściwym doborze i zastosowaniu produktów powłokowych do malowania wnętrz. W niniejszym materiale podajemy szereg fachowych porad, które nie zawsze są oczywiste, a czasami mogą przesądzić o końcowym efekcie naszych prac.

Farby KABE o malowaniu wnętrz
Farby KABE o malowaniu wnętrz
Farby KABE

Co jest istotne przy doborze farby

 • warunki panujące w pomieszczeniu – w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (jak np. kuchnia czy łazienka) do malowania ścian stosujemy lateksowe farby o najwyższej odporności na szorowanie na mokro: PROFILATEX, PROLATEX PÓŁMAT lub AKRYLATEX W a do malowania sufitów wysoko paroprzepuszczalną farbę dyspersyjno-krzemianową AQUATEX. W pomieszczeniach suchych możemy stosować wszystkie farby z oferty Farby KABE. 
 • przeznaczenie i sposób użytkowania powierzchni – w przypadku malowania ścian narażonych na obcieranie oraz częste mycie i szorowanie stosujemy satynowe lub półmatowe farby lateksowe jak: PROFILATEX, AKRYLATEX W i PROLATEX PÓŁMAT. W przypadku malowania sufitów lub powierzchni z intensywnym oświetleniem naturalnym stosujemy głęboko matowe farby jak AQUATEX, OPTILATEX i TOP WHITE-ANTI-REFLEX.
 • malowanie nowych tynków mineralnych jest możliwe już po 2 tygodniowym okresie sezonowania przy zastosowaniu wysoko paroprzepuszczalnej farby dyspersyjno-krzemianowej AQUATEX lub farby krzemianowej HISTORICA FKW i to bez konieczności wstępnego gruntowania. Farba HISTORICA FKW została sklasyfikowana jako mineralna /wg normy DIN 18 363/ i dlatego jest szczególnie polecana do stosowania w obiektach zabytkowych i w budownictwie ekologicznym.
 • zachowanie prozdrowotnych właściwości retencyjnych podłoży gipsowych (które w  sposób naturalny regulują wilgotność w pomieszczeniach) przez malowanie wysoko paroprzepuszczalną farbą dyspersyjno-krzemianową AQUATEX lub farbą odwracalną DEKOFIX, bez konieczności dodatkowego gruntowania. Farba DEKOFIX jest produktem w pełni odwracalnym /możliwym do usuwania wodą/ i dlatego jest szczególnie polecana do stosowania w obiektach zabytkowych i w budownictwie ekologicznym.
 • malowanie tapet z włókien szklanych możemy wykonać przy zastosowaniu wysokiej jakości farb lateksowych: PROFILATEX , PROLATEX lub AKRYLATEX W.
 • niwelowanie drobnych rys skurczowych /o szer. do 0,3 mm/podłoża przez zastosowanie do wykonania pierwszej warstwy powłoki malarskiej, farby dodatkowo zbrojonej mikrowłóknami (usługa dostępna na życzenie Klienta). Druga warstwa jest wykonywana farbą bez zbrojenia mikrowłóknami.
 • ochrona przed porostem grzybów. Na powierzchniach gdzie już wystąpił porost konieczne jest wcześniejsze odkażenie i oczyszczenie mechaniczne podłoża za pomocą preparatu grzybobójczego do wnętrz. Następnie konieczne jest zabezpieczenie podłoża specjalną powłoką malarską wykonywaną przy użyciu farby z dodatkowym zabezpieczeniem powłokowym przed porostem grzybów (usługa dostępna na życzenie Klienta).
 • stopień połysku powłoki – wybierając rodzaj farby należy zwrócić szczególną uwagę na stopień połysku, ponieważ ma on istotny wpływ nie tylko na wygląd tworzonej powłoki ale także, na jej właściwości użytkowe. Zgodnie z normą (PN-EN 13300) farby stosowane najczęściej do malowania ścian i sufitów klasyfikowane są w 3 stopniach połysku: głęboki mat, mat i półmat. Jednakże powyższe kategorie są mało intuicyjne i dość szerokie, dlatego producenci farb oferują także farby satynowe i antyrefleksyjne. Farby satynowe tworzą powłoki matowe z delikatnym połyskiem i najczęściej są na pograniczu klas mat i półmat, zaś farby antyrefleksyjne dają powłoki głęboko matowe o bardzo niskim współczynniku odbicia światła. Generalnie im powłoka jest bardziej matowa tym lepiej niweluje refleksy świetlne i nierówności podłoża, ale tym samym ma większą tendencję do miejscowego wybłyszczania na skutek tarcia, mycia                                 i   Dlatego farby głęboko matowe i antyrefleksyjne są najczęściej stosowane do malowania sufitów oraz mocno oświetlonych powierzchni ścian. Na drugim biegunie są farby satynowe i półmatowe, które można myć oraz szorować bez ryzyka powstania miejscowych wybłyszczeń ale równocześnie mocniej uwypuklają nierówności podłoża oraz zanieczyszczenia powierzchni. Powłoki z połyskiem są łatwiejsze do utrzymania w czystości i dlatego są stosowane najczęściej w pomieszczeniach komunikacyjnych, użyteczności publicznej i zakładach przemysłu spożywczego (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością).       
 • kolorystyka i siła krycia farby – w dzisiejszych czasach większość farb do malowania wnętrz (za wyjątkiem tych oferowanych w gotowych kolorach) jest barwionych bezpośrednio w punktach sprzedaży, co pozwala na uzyskanie szerokiej palety barw. W celu zapewnienia wysokiej jakości farb i redukcji kosztów barwienia do tego celu stosuje się farby w kilku wersjach bazowych oraz organiczne (tzn. syntetyczne) i nieorganiczne (mineralne) pasty pigmentowe. W związku z powyższym siła krycia tej samej farby zależy od wybranego koloru. Największą siłę krycia mają farby w kolorach białych i pastelowych, następnie w kolorach ciemnych zaś najsłabszą farby w kolorach żółtych, pomarańczowych i czerwonych, co wynika z niskiej siły barwienia tych pigmentów. W przypadku stosowania kolorów o najniższej sile krycia często wymagane jest zastosowanie farby podkładowej w określonym kolorze, co pozwala ograniczyć koszty i ilość warstw farby dla uzyskania jednolitej powłoki.              
 • sposób aplikacji farby – przed przystąpieniem do aplikacji farby marki Farby KABE należy je rozcieńczyć dodatkiem czystej wody (zgodnie z informacją podaną na opakowaniu) i dokładnie wymieszać. Zdecydowana większość produktów powłokowych Farby KABE może być nanoszona zarówno techniką ręczną jak i natryskową. Aplikacje techniką ręczną wykonuje się przy użyciu wałka malarskiego lub też pędzla na mniejszych lub bardziej zróżnicowanych kolorystycznie powierzchniach. Natomiast aplikacje techniką natryskową realizuje się najczęściej przy użyciu hydrodynamicznego agregatu malarskiego (metodą airless) na większych powierzchniach w jednolitym kolorze. Przygotowaną do aplikacji farbę nanosi się na podłoże w min. 2 warstwach układanych na krzyż. Kolejną warstwę nanosi się po wyschnięciu warstwy poprzedniej, uwzględniając że kierunek nanoszenia ostatniej warstwy farby powinien się pokrywać z kierunkiem padania światła. 
 • wydajność farby – zdecydowana większość producentów farb podaje max. wydajność swoich produktów określoną przy jednej warstwie na gładkim, niechłonnym podłożu (np. do 16 m2/litra). Często taka wydajność jest trudna do osiągnięcia w praktyce. Dlatego określając zapotrzebowanie farby należy uwzględnić rodzaj i chropowatość podłoża, rozcieńczenie i kolor farby, ilość koniecznych warstw i realną wydajność. W przypadku dużych lub bardziej skomplikowanych rozwiązań zalecane jest przeprowadzenie weryfikacji zużycia bezpośrednio na powierzchni przeznaczonej do malowania.                           
 • rodzaj efektu dekoracyjnego – do wykonania wyjątkowych efektów dekoracyjnych można zastosować następujące materiały: farba laserunkowa LAZUR Z/W która tworzy półprzeźroczyste powłoki uwypuklające strukturę podłoża, transparentny lakier DECOVERN z dodatkiem połyskujących płatków miki albo natryskowa farba strukturalna AKORD PRINT tworząca efekt „wielokropka”.
 • dodatkowa powłoka ochronna – na powierzchniach najbardziej obciążonych w pomieszczeniach komunikacyjnych (jak np. lamperie w korytarzach lub klatkach schodowych) zalecamy zabezpieczenie istniejącej lub nowo wykonywanej powłoki malarskiej za pomocą transparentnej warstwy ochronnej wykonanej przy użyciu: farby LAZUR Z/W, lakieru DECOVERN lub
 • malowanie bardzo gładkich i niechłonnych podłoży – w przypadku konieczności wykonania powłoki malarskiej na podłożach bardzo gładkich i niechłonnych (jak np. płytki ceramiczne, PCV, szkło, blacha stalowa w tym również ocynkowana, drewno i materiały drewnopochodne) wymagane jest wcześniejsze zastosowanie farby podkładowej KABE SPIN a następnie naniesieniu farby lateksowej: PROFILATEX, AKRYLATEX W lub PROLATEX.
.
.
Farby KABE

Jakie narzędzia są niezbędne do malowania

 • profesjonalne wałki malarskie minimum w dwóch rozmiarach, szeroki (18÷25 cm) do malowania dużych powierzchni i wąski (5÷12 cm) do malowania krawędzi, zakamarków i narożników /niektórzy stosują też specjalny wałek do malowania samych naroży/, rączka szerokiego wałka powinna wykonana z drutu fi 8 mm;
 • kij teleskopowy
 • pędzel płaski, angielski z naturalnego włosia o szerokości 50÷60 mm
 • kuweta malarska
 • wiadro malarskie z kratką ociekową
 • szpatułka do mieszania farby
 • taśma maskująca w dwóch szerokościach, dobrej przyczepności do podłoża
 • karton w rolce na podłogę i szeroka taśma klejąca do kartonu
 • folia ochronna do zabezpieczania okien i drzwi
 • w przypadku zastosowania natrysku hydrodynamicznego specjalny agregat typu airless z dysza o szerokości 517 lub 515
 • środki ochrony BHP wykonawcy do zabezpieczenia przed niepożądanym kontaktem z farbą (kombinezon, okulary, maseczka, rękawiczki, osłony na buty, etc.) 

Wałek malarski to podstawowe narzędzie do malowania ścian i sufitów. Dobór odpowiedniego narzędzia umożliwia uzyskanie oczekiwanych efektów, nawet przez osoby, które nie posiadają profesjonalnego doświadczenia w aplikacji farb. Kluczowym zadaniem przy wyborze odpowiedniego narzędzia jest uwzględnienie rodzaju malowanej powierzchni, jej faktury (chropowatości) oraz rodzaju farby przeznaczonej do aplikacji. Przy malowaniu bardzo gładkich i równych podłoży na małej powierzchni możliwe jest zastosowanie wałka z krótszym włosiem (10÷12 mm). W pozostałych przypadkach zalecane jest zastosowanie wałka z dłuższym włosiem (ok. 18 mm). Profesjonalne wałki malarskie ze względu na rodzaj okładziny stosowanej do produkcji runa, dzielą się na wałki z poszyciem naturalnym oraz na wałki z poszyciem sztucznym (syntetycznym).

Najlepszym przykładem wałka z poszyciem naturalnym jest wałek z runa owczego lub jagnięcego, który zazwyczaj jest droższy, ale wyróżnia się większą gęstością runa i chłonnością farby, lepszym kryciem, wysoką wydajnością oraz mniejszym rozpryskiwaniem farby i łatwym myciem. Większa chłonność wałka sprawia że mniej czasu zajmuje nakładanie farby, co pozwala szybciej i łatwiej nanosić farbę na malowane podłoże. Pozwala to uzyskać grubszą i bardziej równomierną powłokę co jest szczególnie istotne w przypadku nanoszenia farb w trudnych kolorach o słabszym kryciu (jak np. czerwony, żółty i pomarańczowy). Ten rodzaj wałków cechuje  najwyższa jakość powłoki i najdłuższa żywotność (przy zapewnieniu odpowiedniej dbałości) i dlatego jest najczęściej polecany przez fachowców. Wałki z runa owczego można stosować do aplikacji farb lateksowych, akrylowych i emulsyjnych na podłożach lekko chropowatych i gładkich, ale w tym przypadku należy się liczyć z pozostawianiem delikatnej struktury.

Wałki z poszyciem sztucznym dostępne są w kilku odmianach w zależności od rodzaju zastosowanych włókien jako: poliamidowe (nylonowe), poliakrylowe, poliestrowe i mikrofibra. Spośród wałków syntetycznych najlepszy rezultat zapewniają wałki z włókien poliamidowych. Włókno to jest bardzo odporne i trwałe dlatego stosowane jest do produkcji zarówno wałków do wnętrz jak i na elewacje. Ze względu na to że włókno poliamidowe nie nasiąka farbą zbyt szybko zaleca się, aby przed rozpoczęciem malowania przygotować wałek przez wykonanie wymalowania na kawałku płyty lub ściany. Wałek poliamidowy najlepiej sprawdza się przy aplikacji farb lateksowych na podłożach lekko chropowatych, zaś nieszczególnie przy nanoszeniu tanich farb emulsyjnych, które mogą mocno chlapać. W praktyce wałki poliamidowe okazują się być bardzo trwałe przy starannym, każdorazowym myciu i czyszczeniu. Nie przestrzeganie tego zalecenia  powoduje że włókno staje się sztywne i wałek nie rozprowadza już farby równomiernie.

Wałki wykonane z przędzonych włókien poliakrylu wyglądają podobnie do poliamidu i są tańsze, ale podlegają szybszemu zużyciu. Również sprawdzają się na podłożach lekko chropowatych przy nanoszeniu farb akrylowych i emulsyjnych. Wałki z poliakrylu stosowane są do wykonania prostych prac malarskich o niezbyt wysokich wymaganiach jakościowych.

Wałki z okładziną poliestrową są najtańszym rodzajem narzędzi powłokowych i o ile są wykonane z tkanego włókna, zapewniają dobre właściwości aplikacyjne dla farb lateksowych aplikowanych na gładkie powierzchnie. Włókno poliestrowe bardzo szybko się wyciera, szczególnie na podłożach chropowatych. Wałek traci „pierwotną puszystość” już po pierwszym malowaniu i w zależności od jakości włókien może wytrzymać, co najwyżej kilka aplikacji.

Wałki wykonane z miękkich włókien mikrofibry (inaczej mikrofaza) sprawdzają się idealnie przy malowaniu bardzo gładkich powierzchni jak np. płyty g-k, gładzie gipsowe czy istniejące już powłoki malarskie. Tworzą bardzo równomierne powłoki o lekko strukturalnej powierzchni. Przeznaczone są do nanoszenia farb akrylowych i lateksowych. W związku z tym, że pozostawiają bardzo cienką warstwę farby, zalecane są raczej do nanoszenia farb białych i pastelowych (o większej sile krycia). Wałki  z mikrofibry okazują się dość trwałe przy wielokrotnym użytkowaniu, pod warunkiem ich dokładnego umycia i odwirowania.          

Zastosowanie tego produktu pozwala na uzyskanie powłok charakteryzujących się wysoką paroprzepuszczalnością, niską nasiąkliwością powierzchniową oraz wysoką odpornością na zmywanie i szorowanie na mokro.
Zastosowanie tego produktu pozwala na uzyskanie powłok charakteryzujących się wysoką paroprzepuszczalnością, niską nasiąkliwością powierzchniową oraz wysoką odpornością na zmywanie i szorowanie na mokro.
Farby KABE

AQUATEX - Maluj bez gruntowania.

Farba antyrefleksyjna, o mineralnym charakterze. Dzięki głęboko matowej powłoce niweluje refleksy świetlne wywołujące wrażenie nierównego podłoża. Ekologiczna, posiada oznaczenie ECO GOLD.  Nie zmienia właściwości retencyjnych podłoża co oznacza, że ściany w sposób naturalny przyjmują i oddają wilgoć, dzięki czemu w pomieszczeniach „mokrych” (takich jak: kuchnie, łazienki) oraz w salonach czy innych pomieszczeniach mieszkalnych w sposób naturalny regulowana jest wilgotność powietrza. NIE WYMAGA GRUNTOWANIA, dzięki czemu malowanie odbywa się jedynie w dwóch cyklach roboczych.

Do malowania mocno oświetlonych powierzchni ścian                i sufitów zaleca się zastosowanie farb głęboko matowych takich jak TOP WHITE
Do malowania mocno oświetlonych powierzchni ścian i sufitów zaleca się zastosowanie farb głęboko matowych takich jak TOP WHITE
Farby KABE

TOP WHITE Anti-Reflex - Biel bez kompromisu.

Antyrefleksyjna, super biała farba przeznaczona w szczególności do malowania sufitów z efektem śnieżno białej powłoki. Głęboko matowy efekt sprawia, że wymalowane sufity, zyskują idealne wykończenie, minimalizując efekt refleksów świetlnych. Może być również stosowana do malowania ścian pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach, szpitalach, zakładach produkcyjnych. Posiada wysoką odporność na żółknięcie.

.
.
Farby KABE

Jakie powinny być warunki podczas nanoszenia i wysychania farby

Podczas nanoszenia i wysychania farby powinna panować temperatura w przedziale od +5°C do +25°C (optymalna to ok. 18°C) i wilgotność względna powietrza w przedziale 55÷80%. Nie powinno się wykonywać prac malarskich przy niskiej wilgotności i wysokiej temperaturze powietrza /np. w zimie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach/.

Jak prawidłowo wykonać powłokę malarską

Przed rozpoczęciem malowania należy zabezpieczyć wszystkie niemalowane powierzchnie i krawędzie oraz ustalić kierunek naturalnego oświetlenia malowanej powierzchni. Malowanie wykonujemy w 2 warstwach nanoszonych na krzyż, ale w ten sposób aby kierunek nanoszenia ostatniej warstwy farby pokrywał się z kierunkiem padania promieni słonecznych. Przygotowaną do malowania farbę nanosimy na podłoże za pomocą pędzla lub wałka malarskiego (zalecane użycie wałka z runa owczego o długości włosia min. 18 mm) lub przez natrysk metodą airlesss. Drugą warstwę farby nanosimy dopiero po wyschnięciu warstwy pierwszej, co następuje po ok. 4 godzinach. Czas schnięcia naniesionej farby zależy od warunków wysychania.  Niska temperatura i wysoka wilgotność wydłużają okres wysychania. Bezpośrednio po zakończeniu należy umyć narzędzia malarskie w ciepłej wodzie, a malowane pomieszczenie wietrzyć aż do zaniku specyficznego zapachu. 

PROLATEX Maluj w zgodzie z naturą.
PROLATEX Maluj w zgodzie z naturą.
Farby Kabe

PROLATEX - Maluj w zgodzie z naturą.

Najwyższej jakości, ekologiczna farba lateksowa. Posiada oznaczenie ECO GOLD „0” LZO. Pozbawiona lotnych związków organicznych. Wolna od formaldehydów co czyni z niej produkt w najwyższym stopniu przyjazny dla ludzi i środowiska. Spełnia restrykcyjne wymagania w zakresie certyfikacji budynków według LEED/BREEAM. Może być stosowana do wykonywania ochronnych i dekoracyjnych powłok malarskich wewnątrz budynków zarówno w pomieszczeniach „suchych” jak i „mokrych”. Przeznaczona do stosowana w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, placówkach służby zdrowia oraz w zakładach produkcyjnych przemysłu spożywczego (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością).

PROFILATEX  Sprawdź diamentową trwałość.
PROFILATEX
Farby Kabe

PROFILATEX - Sprawdź diamentową trwałość.

Wysokiej jakości farba ceramiczna do malowania wnętrz. Tworzy szlachetną satynowo - matową powłokę. Super trwała, odporna na wszelkie uporczywe plamy i zabrudzenia. Odporna na zmywanie i szorowanie. Farba z grupy wysoko ekologicznych produktów oznaczona znakiem ECO GOLD „0” LZO. Pozbawiona lotnych związków organicznych. Spełnia wymagania w zakresie certyfikacji budynków według LEED/BREEAM. Ze względu na wysoką ekologiczność oraz trwałość powłoki, przeznaczona do stosowana we wszystkich pomieszczeniach a szczególnie narażonych na zabrudzenia ( pokoje dzieci, salony, korytarze) oraz w szpitalach, salach zabiegowych i operacyjnych, gabinetach lekarskich.

  Więcej o:

Skomentuj:

Poradnik malowania ścian wewnętrznych