Gruntowanie ścian przed malowaniem - czy jest potrzebne?
Niejeden inwestor usłyszał od ekipy malarskiej, że gruntowanie ścian nie jest konieczne, a kolor najlepiej wykonać samodzielnie za pomocą pigmentów. Niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, a czasem zupełnie mija się z zasadami fachowego malowania ścian.
Po wysezonowaniu tynków, nanosimy na nie grunt. Jego rodzaj dopasowujemy do typu farby nawierzchniowej - najlepiej, gdy oba preparaty pochodzą od jednego producenta. Podczas gruntowania szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim łączeniom, tu bowiem zmienia się chłonność powierzchni.
Ściany gruntujemy także wtedy, gdy są na nich widoczne plamy czy zacieki. Uprzednio trzeba jednak usunąć plamy, nanosząc specjalną farbę do blokowania trudnych zabrudzeń.
Niektórzy fachowcy zamiast preparatów gruntujących polecają zastosowanie farby rozcieńczonej wodą. Można tak gruntować ściany, które były już malowane na inny kolor, są czyste, równe i nie mają uszkodzeń wymagających szpachlowania.
Dlaczego gruntowanie jest kluczowe?
Proces gruntowania ma na celu poprawienie parametrów podłoża poprzez ujednolicenie jego powierzchni, zmniejszenie i wyrównanie chłonności, wzmacnianie oraz zwiększenie przyczepności. Gruntowanie wiąże luźne cząstki i eliminuje pylistość, tworząc bardziej jednorodną powierzchnię, co ułatwia rozprowadzanie farby. Dodatkowo, niższa chłonność przekłada się na mniejsze zużycie farby.
Nie warto oszczędzać na gruntowaniu, ponieważ jest to etap, który nie wymaga dużych nakładów finansowych ani zbyt dużo czasu. Pominięcie tego procesu w sytuacjach, gdy jest konieczne, może prowadzić do problemów, takich jak nierównomierne schnięcie farby, smugi, przebarwienia, a nawet pękanie i łuszczenie się powłok malarskich.
Jakie powierzchnie wymagają gruntowania?
Gruntowanie jest niezbędne praktycznie przy każdym rodzaju podłoża, które ma być malowane po raz pierwszy. Dotyczy to nowych tynków gipsowych lub mineralnych, nowych gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, ścian w stanie deweloperskim oraz powierzchni po usunięciu starych powłok malarskich. Nawet miejsca, gdzie przeprowadziliśmy wcześniejsze poprawki, powinny być poddane gruntowaniu.
Kiedy można pominąć gruntowanie?
W przypadku malowania nową farbą na istniejącą warstwę farby, gruntowanie można pominąć, choć zazwyczaj zaleca się jego zastosowanie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy powierzchnia jest pokryta farbą lateksową lub akrylową, dobrze przylega do ściany, a jej struktura jest jednolita. Wtedy można zrezygnować z warstwy podkładowej. Jednak konieczne jest przeprowadzenie testu, potarciem ściany suchą dłonią, aby sprawdzić, czy farba dobrze przylega do podłoża.
Jaki grunt wybrać?
Wybór odpowiedniego gruntu zależy od rodzaju podłoża. Istotne jest uwzględnienie materiału, z którego wykonane są ściany, ich chłonności, porowatości i pylistości. Na powierzchnie porowate i nasiąkliwe zaleca się używanie preparatu gruntującego, który redukuje chłonność, wyrównuje powierzchnię i poprawia przyczepność. Chłonność podłoża można sprawdzić, przecierając je mokrą gąbką. W przypadku wątpliwości co do rodzaju gruntu, lepiej zdecydować się na uniwersalny preparat, który wyrówna chłonność, poprawi przyczepność farby i umożliwi oddychanie ścian.
Jak prawidłowo gruntować ściany?
Gruntowanie nie jest trudne, ale ważne jest, aby podłoże było stabilne, równe, bez spękań, luźnych cząstek, resztek farby, tapety, tłustych plam czy grzybów. Preparaty gruntujące są łatwe w aplikacji i tworzą praktycznie niewidoczną powłokę po wyschnięciu. Grunt można nakładać wałkiem malarskim, pędzlem lub natryskiem. Niezależnie od wybranej techniki, ważne jest równomierne nałożenie preparatu na ściany. Temperatura podczas gruntowania powinna wynosić od +5°C do +25°C. Zaleca się zaczynanie od narożników, a następnie malowanie całej powierzchni.
Zagruntowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia, a czas schnięcia zależy od użytego preparatu. Przy użyciu szybkoschnącego preparatu, takiego jak Baumit EasyPrimer, można kontynuować pracę po krótkim czasie, nawet 15 minutach. Przed przystąpieniem do malowania warto sprawdzić ponownie chłonność powierzchni, a w przypadku bardzo nasiąkliwych podłoży może być konieczne nałożenie drugiej warstwy gruntu.
Podsumowując, gruntowanie jest kluczowym etapem przygotowania powierzchni do malowania. Właściwie dobrany i zastosowany grunt pozwala uzyskać trwałe, estetyczne efekty malarskie, eliminując potencjalne problemy związane z niewłaściwym przygotowaniem podłoża.
- Więcej o: