Szafka na pralkę. Gdzie ją umieścić?

Szafka na pralkę - gdzie w łazience postawić pralkę? Pokazujemy kilka pomysłów, przydatnych w typowych łazienkach.
Pralkę przesłaniają drzwi z aluminiowych żaluzji. Nad nią we wnęce znajdują się szuflady i szafka z płyty MDF zamykana drzwiczkami. Pralkę przesłaniają drzwi z aluminiowych żaluzji. Nad nią we wnęce znajdują się szuflady i szafka z płyty MDF zamykana drzwiczkami. Fot. Monika Lewandowska, projekt wnętrza Milena Maciak

Szafka na pralkę

Panuje przekonanie, że wygląd pralki nie zachęca do jej eksponowania. Tak było kiedyś, dziś nowoczesne sprzęty potrafią być naprawdę ładne. Dla zwiększenia funkcjonalności małej łazienki możemy zabudować pralkę pod  blatem na wysokości umywalki. Do tego celu nadają się pralki typowe pod zabudowę, ale także pralki wolnostojące, jednak w przypadku pralek pod zabudowę blat nad pralką musi być dość szeroki - przynajmniej 60 cm. Wynika to z wymiarów tych urządzeń. Pralki pod zabudowę mają zazwyczaj około 57 cm głębokości. Idealnym rozwiązaniem do małych łazienek jest zastosowanie np. pralki wolnostojącej o głębokość 42-45 cm. Można ją ukryć pod blatem, który może być szeroki na około 48-55 cm. Tych kilka centymetrów mniej jest bardzo istotne, jeśli mamy niedużą łazienkę. Planując takie rozwiązanie pamiętać musimy jeszcze o pozostawieniu luzu nad pralką oraz po bokach, aby podczas pracy drgania nie były przenoszone na zabudowę.

Co  szafkami ładowanymi od frontu?

Chcąc mieć ukrytą pralkę nie jesteśmy skazani jedynie na pralki ładowane od frontu. Jeśli łazienka jest większa możemy zaprojektować w niej wysoką zabudowę do ukrycia pralki (nawet tej ładowanej od góry). Przestrzeń nad pralką możemy wykorzystać na półki na detergenty czy proszki, a także kosze wysuwne np. na segregację bielizny.

Jak ukryć pralkę w łazience? Dyskretne pranie

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Fot. Monika Lewandowska

Szafka na pralkę szklana

Pralka mieści się we wnęce w sąsiedztwie sedesu. Podobnie jak inne szafki w łazience wnękę zamknięto drzwiami ze szkła. Na górze - głęboka półka na ręczniki
i przybory toaletowe.

10 sprytnych schowków w łazience

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Fot. Rafał Lipski

Szafka na pralkę w zabudowie

Na pralkę i suszarkę wygospodarowano miejsce w gospodarczej szafie sięgającej sufitu. Zmieściła się tam także deska do prasowania, żelazko i inne niezbędne akcesoria.

Pralka w kuchni czy w łazience - pisze architekt i nasi Czytelnicy.

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Wizualizacja komputerowa Tomasz Wieczorek

Szafka łazienkowa na pralkę

W specjalnie zaprojektowanej szafie łazienkowej mieści się pralka, suszarka i półki na zapasy.

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Fot. Marcin Urban

Szafka na pralkę w szklanej zabudowie

We wnęce przy kabinie prysznicowej ustawiono pralkę i suszarkę. I kabina, i minipralnia są zamykane przezroczystymi drzwiami.

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Wizualizacja komputerowa Tomasz Wieczorek

Szafka łazienkowa na pralkę

Szeroką wnękę podzielono na dwie części. W jednej(z lewej)jest podwieszany sedes, w drugiej schowek na pralkę i suszarkę oraz łazienkowe zapasy. Zabudowę zasłaniają drzwi panelowe z płyty laminowanej. Przesuwając drzwi po prowadnicach można zasłonić wnękę toaletową lub pralnię. Na drzwiach zamontowano składany stół-deskę do prasowania.

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Fot. Łukasz Kozyra

Szafka na pralkę drewnianą

W łazience zmieściła się pojemna szafa, w której ukryto pralkę
i pojemnik na rzeczy do prania.

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Fot. Karl Jorgenson, stylizacja Nigela Hope, projekt wnętrza Noemi Mezei

Szafka na pralkę pod blatem

Pralkę umieszczono centralnie pomiędzy szufladami służącymi jako pojemniki na rzeczy do prania. Nad nimi zamontowano blat z egzotycznego drewna odpornego na wilgoć. Po obu stronach pralki na blacie umieszczono umywalki.

Szafka na pralkę Szafka na pralkę Wizualizacja komputerowa Delfina Grzelak

Szafka na pralkę

Schowek na pralkę powstał przy wannie, we wnęce wydzielonej ścianką. Zamykają go drzwi
z kolorowego szkła przesuwane na prowadnicach zamontowanych w suficie i na obudowie wanny. Po przesunięciu pełnią funkcję parawanu nawannowego.

Szafka na pralkę IKEA Szafka na pralkę IKEA Fot. IKEA

Ikea szafka na pralkę

LILL?NGEN szafka na pralkę - regulowane plastikowe nogi zapewniają stabilność i chronią przed wilgocią z podłogi. Rozmiary:64x38x195 cm.

Więcej o: