Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Sprawdzone sposoby

Możesz zrobić wiele, by twoje mieszkanie wydawało się większe. Skorzystaj z naszych rad, a okaże się, że ściany mogą być 'z gumy'.
Kuchnia otwarta Kuchnia otwarta Fot. Rafał Lipski

Burzymy ściany

Zastanów się, co wolisz - czy stracić ściankę przy której co prawda można ustawić jakiś mebel, ale która dzieli powierzchnię na małe klitki czy zyskać wrażenie przestronności? Najlepszym rozwiązaniem w małych mieszkaniach jest otwarcie pokoju dziennego na kuchnię lub jednocześnie - na kuchnię i przedpokój.
Gdy w połączonych pomieszczeniach będzie taka sama w kolorze i fakturze podłoga - bez jakichkolwiek podziałów, ten sam kolor ścian i sufitów - wnętrze wyda ci się zdecydowanie większe.
Nie dasz rady ujednolicić podłóg? I na to jest sposób. Na styku różnych rodzajów podłogi zainstaluj np. próg. Ten zabieg sprawi, że zróżnicujesz płaszczyzny podłogi i poprawisz proporcje wnętrza.

Kolor

Czy wiesz, że białe, gładkie ściany najlepiej odbijają światło, nawet do 80 procent? Pamiętaj o tym dobierając farbę przed malowaniem ścian - im będą jaśniejsze, bardziej pastelowe - tym lepiej. Jeżeli do jasnych ścian dodasz równie jasną podłogę - np. w kolorze zbliżonym do ścian - zwiększysz efekt powiększenia pomieszczenia.

Zdjęcie BECKERS Farba lateksowa do ścian i sufitów DESIGNER COLOUR 42786954 Zdjęcie ŚNIEŻKA Farba lateksowa do ścian i sufitów BARWY NATURY 43806511 Zdjęcie ŚNIEŻKA Farba lateksowa do ścian i sufitów BARWY NATURY 43806693
BECKERS Farba lateksowa do malowania ścian ŚNIEŻKA Farba lateksowa do malowania ścian ŚNIEŻKA Farba lateksowa do malowania ścian
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

Meble - najlepiej białe

Jakie wybrać meble do niewielkich mieszkań? Koniecznie jasne, a najlepiej białe - wtedy prawie ich nie widać. Idealnie, gdy mają błyszczącą powierzchnię, która odbija światło. Wtedy nawet przepastna szafa sprawi wrażenie małej i zgrabnej.

Jeżeli dopiero zaczynasz meblowanie pamiętaj, że gdy wszelkie zabudowy np. w kuchni lub przedpokoju mają jednolity kolor, harmonii ich gładkiej powierzchni nie zakłócają żadne uchwyty i widoczne zawiasy wtapiają się mieszkanie i prawie ich nie widać.
W niewielkiej kuchni zarówno na ścianach nad szafkami, jak i na podłodze dobrze jest położyć jasne, duże kafle, dzięki którym pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie znacznie większego.

Zdjęcie Gała Meble Kuchnia LUNA na szafki Zdjęcie mebleM4 Kuchnia Wenus 09 zestaw 2,60 m Zdjęcie MEBLE OKMED Zestaw mebli kuchennych AMELIA 44593493 Zdjęcie MEBLE OKMED Zestaw mebli kuchennych FIONA 44798663
Gała Meble Kuchnia LUNA  kremowe jasne mebleM4 Kuchnia Wenus  białe MEBLE OKMED Zestaw mebli kuchennych MEBLE OKMED Zestaw mebli kuchennych
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Fioletowa tapeta Fioletowa tapeta Fot: Łukasz Kozyra

Wzory - tylko drobne

Myślisz o położeniu na ścianie tapety? Nawet jeśli bardzo podobają ci się modne ostatnio duże, geometryczne lepiej z nich zrezygnuj. Do niewielkich wnętrz bardziej pasują tapety o drobnych, nie rzucających się w oczy wzorach.

Tej samej zasady warto się trzymać wybierając materiał na zasłony i firany. W małym oknie małego pokoju lepiej nie wieszać zasłon i firan w duże wzory. Lepsze będą firany delikatne, przezroczyste - z muśliny, woalu, koronki.

Zdjęcie Tapeta Marburg Identity 52401 Zdjęcie Tapeta Marburg Identity 52415 Zdjęcie Tapeta Marburg Identity 52426
Tapeta Marburg Identity Tapeta Marburg Identity Tapeta Marburg Identity
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Tapeta w paski Tapeta w paski Fot. Sylwester Rejmer

Korygowanie proporcji

Gdy twoje mieszkanie jest zbyt niskie możesz go optycznie podwyższyć na dwa sposoby. Po pierwsze - pomalować ścianę lub ściany w pasy - tym razem pionowe. Drugi sposób to zagranie kolorem ścian i sufitu. Ciemniejsze ściany zakończ ok. 10 cm przed stykiem z sufitem i pas ten, jak również sam sufit pomaluj jasną farbą. Gdy do tego podłoga będzie jasna - efekt murowany.

Zdjęcie Tapeta AT HOME 51717 Zdjęcie Tapeta AT HOME 51721 Zdjęcie Tapeta AT HOME 51722
Tapeta AT HOME tapeta w pasy Tapeta AT HOME tapeta w pasy Tapeta AT HOME tapeta w pasy
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info

Nie zagracaj

Wiadomo, że im w pokoju jest mniej mebli, kolorów, drobiazgów tym sprawia wrażenie większego. Masz tak mało miejsca, że nie możesz sobie pozwolić na pozostawienie jednej ściany, szczególnie tej na wprost wejścia, całkowicie pustej? Postaraj się chociaż nie zastawiać przejścia do okien.

Sypialnia Sypialnia Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Trzymaj linię

Uporządkowana przestrzeń zawsze sprawia wrażenie większej. Dlatego ważne jest unikanie zbędnej asymetrii. Najlepiej, gdy w mieszkaniu linia wszystkich drzwi, parapetów, okien jest na tym samym poziomie.
Ta sama zasada obowiązuje przy planowaniu miejsca dla dekoracji ściennych. Wieszaj je na jednej linii - np. zgranej w framugami drzwi lub okien. To uporządkuje przestrzeń.

Meble na nóżkach Meble na nóżkach Fot. Rafał Lipski

Uwolnij podłogę

Im mniej na niej stoi rzeczy tym lepiej. To co możesz - postaw na nóżkach. To co się da - powieś na ścianie. Szafki powieś wysoko - im wyżej - tym lepiej.
Może zrezygnujesz z dywanu w pokoju dziennym? Warto się nad tym zastanowić, bowiem pokoje wyściełane dywanami od razy wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Wykorzystaj moc luster

Odpowiednio umieszczone potrafią wręcz podwoić powierzchnię mieszkania. Powieszone poziomo - poszerzą pomieszczenie, wiszące pionowo - podwyższą je. Lustra są wręcz niezbędne w przedpokoju, najlepiej na dużych powierzchniach szaf.
W prostokątnych pokojach idealne miejsce na duże lustro znajdziesz na jego krótszej ścianie.

Zdjęcie Kerasan RETRO Lustro 736402 Zdjęcie LUSTRO 56328 Zdjęcie Lustro duże Ingmar Latzke
Kerasan RETRO Lustro LUSTRO do salonu, pokoju Lustro duże Ingmar Latzke
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Szklane drzwi Szklane drzwi Fot. Radosław Wojnar

Przepierzenia

Jeżeli koniecznie musisz wydzielić jakiś kąt - pomyśl o cienkich ściankach - ze szkła, tkaniny (łatwo je zsunąć i znowu otworzyć przestrzeń).
Zamiast pełnych, zabudowanych drzwi wstaw przeszklone. Lub w ogóle je usuń.

Przedpokój Przedpokój Fot. Dariusz Radej

Ratunek dla przedpokoju

Twój pokój lub przedpokój jest długi i wąski? Poprawisz jego proporcje i sprawisz, że optycznie wyda się bardziej kwadratowy jeżeli krótszą ze ścian pomalujesz ciemniejszą farbą. Do optycznego poszerzenia możesz użyć także pasków - na podłodze (chodnik, dywanik) lub na krótszej ze ścian. Najlepiej paski na podłodze połączyć z nieco ciemniejszym sufitem.

Lampy Lampy Fot. Rafał Lipski

Oświetlenie

To niezły sposób na kształtowanie przestrzeni. Do małych mieszkań wybieraj smukłe lampy z jasnymi abażurami.

Zdjęcie Kandela lampa Grand, E27, 3x60W, Abażur: [211] Zdjęcie MANTRA EVE ANTHRACITE SHADE CREAM 1159 Zdjęcie Spotline Soprana lampa stojąca
Kandela smukła lampa Grand MANTRA EVE ANTHRACITE lampa z jasnym abażurem Spotline Soprana lampa stojąca z jasnym abażurem
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Fototapeta Fototapeta Fot. producenta

Fototapety dodają głębi

Kiedyś uważane były na niezbyt stylowe - dziś triumfalnie wracają do łask. Do małych mieszkań warto wybrać te, w których udało się zachować perspektywę, wywołującą efekt głębi.

Zdjęcie Fototapeta: DRZEWO Zdjęcie Fototapeta: Wintergarden Zdjęcie Fototapeta Cukierki
Fototapeta: DRZEWO Fototapeta: Wintergarden Fototapeta Cukierki
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o: