Jak urządzić wygodną jadalnię?

Kącik jadalny warto urządzić nawet w małym mieszkaniu. Na wygodne zjedzenie posiłku potrzebujesz 60x30 cm dla jednej osoby. Sprawdź, na jak duży stół możesz sobie pozwolić.
Jadalnia Jadalnia MONKEY BUSINESS IMAGES

Gdzie wstawić stół?

Oczywiście najlepiej miejsce do spożywania posiłków urządzić w kuchni. Nie trzeba wtedy biegać z talerzami, po całym domu nie rozchodzą się kuchenne zapachy, a i pokus odwracających uwagę od jedzenia i obcowania z rodziną jest mniej (w kuchni rzadko stoi telewizor).

Jeżeli w kuchni nie ma miejsca na wstawienie stołu warto jadalnię urządzić jak najbliżej miejsca przygotowywania posiłków: w pokoju dziennym, holu, a przy otwartej kuchni - na jej styku z salonem.

Gdy mamy dużą rodziną, a dodatkowo lubimy przyjmować gości na idealny kąt jadalny, taki dla 6-8 osób, warto przeznaczyć ok. 8 m2. Wtedy i siedzenie przy stole, i odsuwanie krzesła przy siadaniu nie przysparza problemów.

Jadalnia Jadalnia TR1SHA

Rozmiar stołu

O rozmiarze stołu decyduje powierzchnia mieszkania i nasze upodobania: czy jadamy posiłki razem, o tej samej porze, czy często przyjmujemy gości. Gdy wiesz, że jedna osoba potrzebuje przy blacie stołu (prostokątnego, kwadratowego) 60 cm szerokości i 30 cm na jego głębokość łatwo obliczysz, jaki stół będzie najlepszy dla twojej rodziny. Wystarczy pomnożyć 60 przez liczbę domowników.

Nieco więcej miejsca potrzeba przy stole okrągłym. Dla dwóch osób potrzebny jest blat o średnicy 75 cm, dla czterech - o średnicy 90 cm.

Meble do jadalni: dopasuj wysokości

Wysokość stołu to najczęściej 72-74 cm. Krzesło na zazwyczaj 44-46 cm. wysokości. Jeżeli różnice między podanymi rozmiarami sięgają 1-3 cm - nie ma to wpływu na wygodę. Natomiast jeżeli są większe - o komfortowym biesiadowaniu nie ma mowy. Dlatego meble do jadalni przed kupnem warto wypróbować - sprawdzić, czy krzesło można dosunąć do stołu, czy mieszczą się nam kolana, czy w wygodnym siedzeniu nie przeszkadzają nogi od stołu lub elementy usztywniające blat.

Aranżacja wnętrz: jadalnia Aranżacja wnętrz: jadalnia Fot. Agencja Gazeta

Oświetlenie jadalni

W kąciku jadalnym potrzebna jest lampa, która oświetli powierzchnię stołu i która jednocześnie nie będzie oślepiała osób siedzących przy nich. Warto powiesić ją na takiej wysokości, by osoby siedzące naprzeciw siebie mogły się dobrze widzieć.
Jaki typ lampy wybrać? Najlepsza będzie lampa z abażurem otwartym, świecącym w dół. Idealnie jest, gdy można regulować wysokość jej zwisu - dolna krawędź abażuru powinna zwisać w odległości 55 - 60 cm od blatu stołu.

Więcej o: