Jadalnia: komfort na wyspie

STYLIZACJA: Beata Drzewosowska ZDJĘCIA: Michał Mutor PROJEKT WNĘTRZA: Leszek Szymański/Artin

Urządzając mieszkanie, pani Katarzyna od razu zaplanowała, że punktem centralnym otwartej przestrzeni dziennej będzie wyspa pełniąca też rolę stołu. Gospodyni jest zadowolona z tego rozwiązania. Jada tu nie tylko rodzina, ale i goście, towarzysząc pani domu szykującej posiłek. Mebel nie utrudnia przy tym poruszania się po kuchni.

wyspa kuchenna, meble kuchenne, kuchnia
W dużej otwartej kuchni(ok. 30 m kw.) można było sobie pozwolić na umieszczenie wyspy na środku pomieszczenia. Ten spory mebel, 140 x 240 cm, przykryto grubym granitowym blatem, w jego rogu zamontowana została płyta grzejna, a po drugiej stronie stanęły wysokie stołki barowe. Przy ścianie z oknem zaaranżowano ciąg roboczy ze zlewozmywakiem oraz dużą szafę zamykaną przesuwanym panelem; ścianę naprzeciwko drzwi tarasowych zajęła wysoka zabudowa (lepiej widoczna na zdjęciu na następnej stronie).
fot. Michał Mutor


Gospodarze zrezygnowali z urządzenia typowej jadalni, okazało się bowiem, że zarówno domownicy, jak i goście najlepiej lubią siedzieć na wysokich, miękkich stołkach wokół wyspy. Pomysł na taki wielofunkcyjny mebel (łączy funkcję stołu jadalnego, blatu roboczego oraz miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów) gospodyni znalazła w piśmie wnętrzarskim i podobny zrobiła na zamówienie. Wyspa wspiera się na cokole, dzięki czemu wygląda mniej masywnie. Pani domu podkreśla, że wielką przyjemność sprawia jej przygotowywanie posiłków w bliskim towarzystwie domowników lub przyjaciół. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba wędrować z talerzami do osobnej jadalni. I okno, i drzwi tarasowe zapewniają wnętrzu dużo naturalnego światła, prócz tego wyspa jest oświetlona halogenami zamocowanymi w podwieszonym nad nią suficie.Skomentuj:

Jadalnia: komfort na wyspie