Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jadalnia w małej i dużej kuchni

red.

Jeśli kuchnia jest sercem domu, to sercem kuchni jest właśnie stół. Przy nim jadamy rodzinne posiłki, dzielimy się wrażeniami, słuchamy zwierzeń przyjaciół. Nawet w niewielkiej kuchni warto się pokusić o urządzenie jadalni, bo wspólne gotowanie i jedzenie to jedna z największych przyjemności.

Dużo miejsca na stół kuchenny sprzyja rodzinnym spotkaniom.
Dużo miejsca na stół kuchenny sprzyja rodzinnym spotkaniom.
Fot. Pfleiderer

Jadalnia w wersji mini - dla trojga

Nawet w małej kuchni warto się pokusić o urządzenie niewielkiej jadalni,  bo wspólne gotowanie i jedzenie to jedna z największych przyjemności. Zwróćmy uwagę, że wszystkie prezentowane wnętrza są bardzo jasne (zarówno meble, jak i ściany) oraz oszczędnie udekorowane. W niewielkich wnętrzach sprawdza się też miks zamkniętych szafek i otwartych półek.  Przy dosuniętym do ściany prostokątnym stoliku mogą wygodnie usiąść trzy osoby. Zrezygnowano z górnych szafek, by uzyskać efekt przestronności. Uwagę zwraca oryginalne oświetlenie stołu i blatu.

Jadalnia w wersji mini - co do centymetra

Pomieszczenia o niewielkim metrażu wymagają przemyślanego wyboru mebli. Sprawdzą się składane lub przykręcane do ściany stoliki oraz stołki, które można wsunąć pod blat. Tutaj stolik, a właściwie niewielki blat, zamocowano do ściany nad grzejnikiem. Biel została przełamana słonecznymi barwami, które dodają kuchni przytulności.

Jadalnia w wersji mini - na okragło

Przy stołach okrągłych i owalnych mieści się więcej osób niż przy kwadratowych i prostokątnych o porównywalnych wymiarach. Stołki można w każdej chwili wsunąć pod blat.

Jadalnia w wersji mini - w narożniku

Przy tym stole udało się wygospodarować aż osiem miejsc. Przestrzeń pod miękkimi siedziskami wykorzystano na pojemne schowki. A ława to mebel wprost idealny do małych kuchni.

Pod białym blatem, będącym przedłużeniem ciągu roboczego, wystarcza miejsca na dwa stołki. Białe gładkie powierzchnie optycznie powiększają wnętrze.

Jadalnia w zamkniętej kuchni

Zamknięta kuchnia nie wyklucza możliwości cieszenia się wspólnymi posiłkami. Również w takim pomieszczeniu zwykle da się wygospodarować miejsce na mniejszy lub większy stół. Wspólne rodzinne posiłki: poprawiają wzajemne relacje, ułatwiają radzenie sobie ze stresem, zmniejszają ryzyko depresji, pomagają stosować racjonalną dietę, a także sprzyjają lepszym wynikom dzieci w szkole.

Nowoczesne projektowanie kuchni to coś więcej niż funkcjonalne ustawienie szafek z blatami roboczymi i sprzętów AGD. Dziś kuchnia jest miejscem, gdzie chcemy spędzać czas z najbliższymi, razem gotując i jedząc. Tu koncentruje się życie domowników, tutaj chętnie przyjmujemy gości. Dlatego stół zasługuje na centralne miejsce. Na zdjęciu znajduje się wnętrze w stylu dworku.  Staroświecki stół ustawiono na środku pomieszczenia, skąd jest blisko zarówno do kuchenki, jak i do bufetu.

Białe szafki, deski podłogowe pomalowane białą farbą. A do tego jasne drewno, z którego jest zrobiony stół i nogi krzeseł. Ten ascetyzm przywodzi na myśl styl skandynawski.

Stół nie jest taki mały, ale dzięki szklanej tafli i delikatnym metalowym nóżkom wygląda lekko. Szachownica biało-czarnych kafli na podłodze, czerwone  krzesła i dobrana do nich kolorem zazdrostka przywołują klimat włoskich wakacji.

Wielkość pomieszczenia pozwoliła na zastosowanie oryginalnego rozwiązania? ustawienie stołu jako przedłużenia wyspy. Dobrze doświetlonego wnętrza nie przytłaczają meble z ciemnego drewna.

 

 

Skomentuj:

Jadalnia w małej i dużej kuchni