Jak tanim kosztem odmienić mieszkanie?

Znudził ci się wystrój mieszkania, a nie masz pieniędzy na nowe meble? Podpowiadamy, jak tanim kosztem odmienić wnętrze.
Metamorfoza kuchni Metamorfoza kuchni Fot. Łukasz Kozyra, stylizacja Joanna Woyda

Metamorfoza kuchni

W mieszkaniu najważniejsza jest kuchnia. Wystarczyło wszystkie ściany i szafki pomalować na biało, a kafelki nad ciągiem roboczym - w biało-zielone pasy (specjalną farbą do ceramiki) by kuchnia nabrała innego wyrazu. Przestawiono też lodówkę - co prawda stoi teraz koło kuchenki, co nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale dzięki temu udało się wygospodarować miejsce na kącik jadalny. Meble, choć tanie, wyglądają efektownie dzięki żywej kolorystyce.

metamorfoza kuchni, Fot. Łukasz Kozyra

Odnawianie szafki Odnawianie szafki Fot. Bruno Fidrych

Odnawianie szafki

Stary, pozbawiony charakteru mebel można łatwo odnowić. Przemalować,  przykleić listewki i  dekor (do kupienia w sklepach dla plastyków) i postawić w eksponowanym miejscu. Po renowacji ta byle jaka szafka wygląda jak nowa. W dodatku nikt nie ma takiej samej.

Łazienka po metamorfozie Łazienka po metamorfozie Fot. Agnieszka Żelazko

Metamorfoza łazienki

W tej łazience zmieniono naprawdę niewiele i to bardzo tanim kosztem. Na ścianie nad kafelkami przyklejono wodoodporną tapetę e róże. Pod kolor kwiatów dobrano zasłonę prysznicową, dywanik, ręczniki. Przemalowano też ramę lustra - teraz jest biała, tak jak kafelki. Efekt końcowy robi wrażenie.

Przed metamorfoząFot. Agnieszka Żelazko

Dekoracje okienne Dekoracje okienne Fot. Radosław Wojnar

Dekoracja okna

W tym oknie zasłonka wisiała na brzydkiej, zwykłej szynie. Właścicielka mieszkania, miłośniczka stylu retro, postanowiła je jakoś odmienić. Lambrekin skleiła z trzech ramek - dwóch mniejszych, które tworzą boki i jednej długiej, równej szerokości okna, będącej frontem konstrukcji. Dla wzmocnienia stelaż usztywniono dodatkowo kątownikami. Na stelaż naciągnięta jest tkanina, zamocowana od środka zszywkami tapicerskimi. Gotowy lambrekin przykręcony jest do ściany za pomocą kątowników. Resztę materiału użyto do wytapicerowania krzesła i uszycia poduchy.

dekoracje dekoracje Fot. Radosław Wojnar, stylizacja Kinga Kolary

Dekoracje ze sztukaterii

Listwy sztukateryjne są tanie (szczególnie te ze styropianu) i dają nieograniczone możliwości wykorzystania. Można je dowolnie przycinać, malować, ozdabiać. Te dwa kąciki do pracy nie wyróżniałyby się niczym, gdyby nie oryginalne dekoracje ścian nad biurkami.

SztukateriaFot. Radosław Wojnar, stylizacja Kinga Kolary

Odnawianie szafy Odnawianie szafy Fot. Monika Lewandowska

Odnawianie szafy

Ta szafa miała stare, podrapane drzwi. Pełno było na nich śladów po dziecięcych naklejkach. Jako że lokator pokoju dorósł do wieku nastoletniego - zapragnął jej odnowienia. Samoprzylepna tapeta w modny "tekstowy" wzór całkowicie odmieniła mebel. Udało się także kupić pasujące do tapety poszewki na poduszki.

Puf Puf Fot. Monika Lewandowska

Puf jak nowy

Stary puf już, już miał trafić na śmietnik, ale panu domu wpadł do głowy pomysł jego renowacji. Zajęło mu to raptem trzy godziny. Materiałami w dwóch kontrastowych kolorach obił skrzynkę pufa, przykleił nowe nóżki i gotowe.

Puf przed renowacją nie wyglądał ciekawie

PufFot. Monika Lewandowska

Sztukaterie Sztukaterie Fot. Bruno Fidrych

Sztukaterie z gipsu

Ściany można ozdobić sztukateriami gipsowymi. Są droższe od styropianowych, ale - nie ma co ukrywać - wyglądają lepiej.

Parapet Parapet Fot. Łukasz Zandecki

Odnowiony parapet

Czasem wystarczy drobiazg, by poprawić postrzeganie wnętrza. Stary, zniszczony parapet nie wyglądał korzystnie, więc postanowiono go zamaskować.

JParapetak wykonać nakładkę na parapet dowiesz się z INSTRUKCJI KROK PO KROKU

Listwa sztukateryjna Listwa sztukateryjna Fot. Łukasz Zandecki

Sztukateria przy suficie

Styropianowe listwy okalają zbieg ścian i sufitu. Interesujący efekt dekoracyjny uzyskano oddzielając biała listwą dwa kolory - jeden ciemniejszy od drugiego.

Więcej o:
Komentarze (1)
Jak tanim kosztem odmienić mieszkanie?
Zaloguj się
  • kamilaao

    0

    Ja w mieszkaniu ściany odnowiłam za pomocą naklejek z naklej-to.pl. Świetnie to wyszło! Moje dzieciaki są zachwycone tym jak teraz wyglądają ściany w ich pokoju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX