Jak urządzić sypialnię w salonie?

Jak wydzielić w salonie wygodny kącik z łóżkiem? Z tym problemem borykają się nie tylko właściciele kawalerek. Rozkładana kanapa w salonie to oczywiście rozwiązanie najprostsze, ale czy najwygodniejsze? Oto nasze pomysły na aneksy sypialne. Z prawdziwym łóżkiem!
Śpimy w pokoju dziennym. Śpimy w pokoju dziennym. fot. IKEA

Sypialnia za regałem

Regał, biblioteczkę albo szafę wystarczy ustawić prostopadle do ściany - i już łóżko znika z oczu. W niewielkim pomieszczeniu lepiej wybrać mebel ażurowy (jak na zdjęciu) - będzie wyglądał lżej i nie zmniejszy optycznie przestrzeni. Na dodatek zyskujemy więcej miejsca do przechowywania - a tego, jak wiadomo, nigdy za wiele.

Śpimy w salonie Śpimy w salonie MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Sypialnia za przesuwanymi drzwiami

Matowe szkło przepuszcza światło, ale ogranicza widoczność. Tutaj wybrane gładkie tafle, ale mogą być także ozdobione dyskretnym wzorem, np. piaskowanym. Można też zamówić własną dekorację, nawet ze zdjęcia nadrukowanego na taflę (np. w firmach glasshouse.com.pl, dekoracje-wnetrz.eu).

Śpimy w salonie Śpimy w salonie RAFAŁ LIPSKI

Sypialnia za szkłem

Dwie tafle szkła, dwie funkcje. Jedną można przesuwać po zamocowanej do sufitu prowadnicy, zasłaniając lub odsłaniając łóżko. Druga zastępuje ścianę, jest bowiem zamocowana na stałe - przyklejona do prowadnicy. Odcień szkła dobrano do barwy tapety i obicia łóżka.

sypialnia w salonie sypialnia w salonie fot. Sylwester Rejmer

Za wąską ścianką

Aneks jest oddzielony od reszty wnętrza wąską ścianką z płyty gipsowo-kartonowej, przy której stoi biurko. Za nią natomiast chowa się tafla przezroczystego szkła z literowym wzorem, przesuwająca się po sufitowej prowadnicy. Taka sypialnia zawsze jest na widoku, trzeba więc zachowywać w niej porządek.

Śpimy w salonie Śpimy w salonie Fot. producent

Sypialnia za parawanem

Parawan ma same zalety. Jest lekki, łatwo go więc przenieść w inne miejsce albo złożyć i schować, gdy nie jest potrzebny. Może dyskretnie wtopić się w tło albo wprost przeciwnie -  stać się przyciągającą wzrok ozdobą.

Na zdjęciu: Parawan z drewna i tworzywa sztucznego, 216 x 185 cm, 349 zł, IKEA

Śpimy w salonie Śpimy w salonie fot. producent

Łóżko za zasłoną

Mebel umieszczony na środku pokoju łatwo ukryć za zawieszonymi wokół niego zasłonami i firanami. Tkaniny przesuwają się po podwójnej szynie zamocowanej na suficie.

Na zdjęciu: Kvartal, pojedyncza szyna, dł. 144 cm .24 zł, szyna-narożnik, 9 zł, IKEA

Śpimy w salonie Śpimy w salonie SYLWESTER REJMER

Sypialnia we wnęce

Wnękę z łóżkiem przesłonięto czterema tkaninowymi panelami w dwóch kontrastowych barwach. Są zamocowane na szynie ukrytej za płytą gipsowo-kartonową; każdy przesuwa się po osobnym torze, można je więc ustawiać w dowolnej kolejności, zmieniając układ kolorów.

Sypialnia w salonie Sypialnia w salonie fot. Sylwester Rejmer

Umowny podział

Nad łóżkiem zamontowano podwieszony sufit z płyty gipsowo-kartonowej pomalowanej na mocny odcień czerwieni. W zrobionej w nim szczelinie jest ukryty karnisz, na którym wiszą firany przesłaniające łóżko.

Śpimy w salonie Śpimy w salonie RAFAŁ LIPSKI

Jak za kurtyną

Zamknięta drzwiami ciasna sypialnia mogłaby - mimo okna - wywoływać uczucie klaustrofobii. Otwarto ją więc na sąsiedni pokój, a w wybitym otworze zawieszono na karniszu suto marszczone kotary z tafty. Ich barwę dopasowano do koloru dodatków znajdujących się zarówno w sypialni, jak i w salonie.

Sypialnia w salonie Sypialnia w salonie fot. Sylwester Rejmer

Sypialnia za ścianką

Wysoka, ale dość wąska ścianka (mniej więcej na szerokość łóżka) osłania aneks sypialni od strony kanapy. To oczywiście raczej symboliczna przegroda, ale można ją dodatkowo wykorzystać - zainstalować przy niej grzejnik, zawiesić półkę i obraz.

Śpimy w salonie Śpimy w salonie SYLWESTER REJMER

Sypialnia na antresoli

W sypialni zaaranżowanej na antresoli łóżko - tak jak tutaj - często zastępuje się materacem. Bezpieczeństwo zapewnia balustrada oraz poręcz przy schodach (np. zamontowana na ścianie). Na stopniach warto nakleić nakładki antypoślizgowe; producenci oferują kolorowe (dywanowe) lub przezroczyste (z tworzywa sztucznego).

Łóżko w szafie Łóżko w szafie fot. producent

Łóżko chowane w szafie

W bardzo małych pokojach, gdzie tradycyjne łóżko się nie zmieści, a spanie na kanapie nas nie satysfakcjonuje, dobrym wyjściem jest łóżko składane - chowane w szafie. Złożone wyglądają bardzo dyskretnie i nie zajmują wiele miejsca.

Sypialnia w salonie Sypialnia w salonie fot. Rafał Lipski

Sypialnia za niską ścianką

Ścianka jest na tyle wysoka, by zasłonić łóżko, a zarazem nie pomniejszyć optycznie przestrzeni. Przy niej jest dobre miejsce na szafkę z telewizorem. Takie przegrody można budować z łatwych w montażu płyt gipsowo-kartonowych.

Więcej o: