Aneks kuchenny otwarty na pokój w trzech odsłonach

Zamiast ciasnej zamkniętej kuchni - aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym. Można go optycznie wyodrębnić z salonu, nadając mu zupełnie odmienny charakter. Można też zaaranżować go w podobnym stylu co strefa wypoczynku, by nie dominował we wnętrzu. Zobacz trzy aranżacje i wiele dobrych pomysłów.
Aneks kuchenny Aneks kuchenny fot. Monika Lewandowska

Między kuchnią a salonem

W tym mieszkaniu kuchnia zajmuje niewielką wnękę; dolna zabudowa ma kształt litery L, co pozwoliło zwiększyć liczbę szafek. Ich fronty są fornirowane drewnem orzechowym, blat zrobiono z granitu. Z kuchnią sąsiaduje duży stół, przy którym może wygodnie zasiąść cała rodzina i goście.

Aneks kuchennyfot. Monika Lewandowska

Wokół stołu (model Keramik Table z MDF Italia) stoją krzesła z lat 60. (meblove.pl); nowe czerwone obicia to najmocniejszy akcent w całej części dziennej, zaaranżowanej w stonowanej kolorystyce. Stół ma długość 240 cm i ceramiczny blat - twardy i odporny na uszkodzenia. Bez obawy można więc posadzić przy nim dzieci do rysowania, wycinania i wykonywania innych "niebezpiecznych" prac plastycznych. Nad stołem wisi lampa projektu Ingo Maurera.

 Aneks kuchennyfot. Monika Lewandowska

W kącie wypoczynkowym króluje wieloosobowa kanapa narożna (firmy Minotti). Miękki wełniany dywan to jeszcze jedno miejsce w przestrzeni dziennej na dziecięce zabawy.

Aneks kuchenny Aneks kuchenny fot. Monika Lewandowska

Kuchnia w pełni otwarta

Aneks w mieszkaniu znajdującym się w starej kamienicy przywodzi na myśl loftowe wnętrza. Urządzono go przy odsłoniętej ceglanej ścianie, a na jej tle wyeksponowano "industrialne" elementy: przewód wentylacyjny okapu oraz rury gazowe używane jako relingi. Dolne szafki (na kółkach) nie mają frontów, górne zastąpiono prostymi półkami. Jedynym kolorowym elementem jest wnęka na lodówkę i wino, zrobiona z płyty gipsowo-kartonowej.

 Aneks kuchennyfot. Monika Lewandowska

Blat i półki są zrobione z zaolejowanego drewna iroko. Na podłodze przy aneksie wylano beton, który (dla nadania połysku) został pokryty żywicą; w pozostałej części wnętrza jest starannie odnowiona dębowa klepka.

Aneks kuchennyfot. Monika Lewandowska

W salonie również dominują otwarte półki, tyle że z płyty gipsowo-kartonowej. Do loftowego stylu nawiązuje tu lampa nad stołem, długi grzejnik żeberkowy (firmy Zehnder) oraz metalowa witryna z odzysku - znaleziona na śmietniku.

Salon z aneksem kuchennym Salon z aneksem kuchennym fot. Sylwester Rejmer

Aneks kuchenny w bieli

Zabudowa kuchenna, sięgająca do samego sufitu, została zharmonizowana kolorystyczne z całą strefą dzienną. Część frontów jest zrobiona z lakierowanej na biało płyty MDF, pozostałe wykończono laminatem imitującym drewno. Z laminowanej płyty, tym razem udającej szary kamień, jest także blat oraz okładzina ścienna nad nim.

salon z aneksem kuchennymfot. Sylwester Rejmer

W kącie jadalnym, urządzonym tuż obok aneksu kuchennego, stoi komplet z malowanego sosnowego drewna - rozkładany stół i krzesła. Strefę jadalni wyznacza grafitowa ściana i oświetlenie. Nad stołem zwiesza się tradycyjna lampa, podczas gdy w pozostałej części zainstalowano natynkowe halogeny.

Salon z aneksem kuchennymfot. Sylwester Rejmer

Pojemna zabudowa sprawia, że w aneksie łatwo jest utrzymać porządek. W całym pomieszczeniu, również przy kuchennej zabudowie, na podłodze ułożono dębowe deski (do nich został dopasowany wzór laminatu na szafkach). Pokryto je woskiem twardym, który skutecznie chroni drewno przed zabrudzeniem.

Baw się kuchnią - i nie chodzi o gotowanie, ale o jej wystrój. Aby otwarty aneks nie rzucał się w oczy, można do niego wybrać te same kolory i materiały wykończeniowe co do salonu. Bardziej salonowy charakter nadadzą kuchni ustawione na półkach dekoracyjne drobiazgi czy galeria zdjęć na ścianie. Baw się kuchnią - i nie chodzi o gotowanie, ale o jej wystrój. Aby otwarty aneks nie rzucał się w oczy, można do niego wybrać te same kolory i materiały wykończeniowe co do salonu. Bardziej salonowy charakter nadadzą kuchni ustawione na półkach dekoracyjne drobiazgi czy galeria zdjęć na ścianie. fot. Arnoldo Mondadori

Aneks kuchenny: zainspiruj się

Baw się kuchnią - i nie chodzi o gotowanie, ale o jej wystrój. Aby otwarty aneks nie rzucał się w oczy, można do niego wybrać te same kolory i materiały wykończeniowe co do salonu. Bardziej salonowy charakter nadadzą kuchni ustawione na półkach dekoracyjne drobiazgi czy galeria zdjęć na ścianie.

Aneks kuchennyfot. Seasons Agency

Znikający aneks. Można go schować za lekkimi drzwiami przesuwającymi się po prowadnicy lub za zasłoną zamocowaną na karniszu.

Aneks kuchennyfot. Picture Press

Stylowo. Zamiast szafek wiszących - półka z naczyniami zamocowana na oryginalnych metalowych wspornikach. Na ścianie kolorowe płytki. Do tego kosze, zasłonka, zioła. Na pewno przyciągnie uwagę.

Więcej o: