Segment zamiast mieszkania

A może by tak zamiast apartamentu kupić szeregówkę? Kto raz zamieszka w domu w zabudowie szeregowej, już nigdy nie zechce powrócić do bloku, nawet bardzo komfortowego. Z kilku powodów.

Zalety segmentów

Zwykle segmenty są większe od przeciętnego mieszkania. Po drugie, podobnie jak w domach jednorodzinnych, mają wyraźnie oddzieloną część oficjalną, otwartą dla gości, od części prywatnej, gdzie mogą poruszać się tylko domownicy. Po trzecie, zwykle mają garaż, w którym można trzymać nie tylko samochód, ale i rower lub motocykl. Po czwarte, stosunkowo rzadko budowane są daleko od miasta - to raczej typowa europejska architektura przedmieść niż wsi. Po piąte, mają niewielki ogródek, który bije na głowę prawie każdy balkon lub taras w bloku. I po szóste, dzisiaj bardzo często szeregówki są po prostu ładne. Mieszkanie w nich może być więc i przyjemne, i prestiżowe.  

Trochę jak dom, trochę jak apartament - Kraków

Na siedemnastoarowej działce znajdującej się w Pychowicach, spokojnej dzielnicy Krakowa, w której dominuje niska jednorodzinna zabudowa, powstają nietypowe trzy apartamentowce - Ville Skalica. W każdym z nowych budynków znajdować się będą cztery apartamenty o powierzchniach od 78 do 90 m kw. Każdy z nich będzie miał ogródek - co upodabnia cały projekt do zabudowy szeregowej - i drewnianą wiatę ze szklanym pokryciem na samochód. Architekci sięgnęli tutaj po klasyczne wzorce modernistycznej architektury. Elegancką bryłę budynków podkreślają drewniane okna, ceramiczne dachówki i okładziny kamienne. Ciekawostką jest możliwość powiększenia powierzchni apartamentów poprzez adaptację poddasza. Z 12 oferowanych mieszkań, wolnych jest jeszcze 7. Najtańszy lokal za niecałe 644 tys. zł.

Futurystyczne osiedle - Gdańsk

Deweloperowi K&L nie można odmówić odwagi. Na południowej granicy Gdańska buduje osiedle Futura Park. Nazwa w dużym stopniu oddaje ducha tej inwestycji. Architektura jest bardzo nowoczesna - wyraźne, proste bryły, podłużne okna w pionie lub poziomie, efektowne podcięcia i do tego na ścianach reprodukcje dzieł malarzy XX wieku. W sumie ma powstać 48 domów. Na osiedlu będzie też pawilon handlowy, plac zabaw dla dzieci i niewielki blok. Teraz deweloper oferuje domy o powierzchniach: 156, 166 oraz 204 m kw. i w cenach od 469 do niecałych 568 tys. zł.

Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe

Dziewięć życzeń w bliźniakach - Wrocław

W Małoszycach, 15 km od Wrocławia, nieopodal Jelcza Laskowic i zarazem kilka kilometrów od Odry trwa budowa osiedla "Dziewięć życzeń". To twardy dowód na to, że za rozsądne pieniądze można zamieszkać w niebanalnym bliźniaku położonym na działce o powierzchni ponad 350 m kw. i to zlokalizowanym w pobliżu dużego miasta. Powstające domy mają po 120 m kw. W każdym z nich znalazł się salon, kuchnia, trzy sypialnie i garaż. Deweloper kusi m.in. instalacją w standardowej cenie kondensacyjnego pieca gazowego, ogrzewania podłogowego w kuchni, toalecie i łazience oraz trójszybowymi oknami. W ramach osiedla powstanie 9 bliźniaków - budowane są pierwsze trzy. Najtańszy kupimy za 399 tys. zł, najdroższy za 423 tys. zł.

Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe

Kubistyczne bliźniaki niedaleko dworku Radziwiłłów - Warszawa

W Młochowie leżącym około 10 minut jazdy samochodem od Janek, w pobliżu parku, gdzie znajduje się dworek będący dawną letnią rezydencją Radziwiłłów, deweloper Avalon Investments buduje osiedle niewielkich, ale efektownych bliźniaków. Prosta kubistyczna bryła budynków z dużymi oknami może się podobać. Domy o powierzchni nieco ponad 123 m kw. stoją w znakomitej większości na pięcioarowych działkach. Sprzedawane są w stanie deweloperskim. Nabywcy mogą zmienić proponowany rozkład pomieszczeń - niemniej duży salon z wydzieloną częścią jadalnianą, kuchnia oraz trzy sypialnie zmieszczą się w tych budynkach bezproblemowo.

Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe

Włoska nazwa, amerykański styl - Warszawa

W Lipkowie, przy zachodniej granicy Warszawy, powstaje Willa Sanremo - oryginalny bliźniak zaprojektowany w pracowni Tomcat.arch.design Tomasza Olszewskiego. Mimo włoskiej nazwy architektura budynku kojarzy się z dokonaniami amerykańskich modernistów ubiegłego wieku. W rzucie z góry cały budynek przypomina ścięty trójkąt prostokątny. Apartamenty mają powierzchnię 166 i 179 m kw. i znajdują się na działkach o powierzchni odpowiednio 830-970 m kw. W środku każdego z mieszkań znalazło się miejsce m.in. na obszerny salon, trzy lub cztery sypialnie, bawialnię i garderobę. Deweloper Sainz Development sprzedaje segmenty bliźniaka w cenie 760 i 771 tys. zł.

Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe Fot.: serwisy prasowe

Duże domy obok znanego klasztoru - Kraków

Pod Krakowem, na terenie o powierzchni blisko 1,5 ha i w sąsiedztwie zabytkowego Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach, powstaje osiedle 25 dużych domów jednorodzinnych. Inwestycja podzielona jest na trzy etapy. Z pierwszego etapu został wolny już tylko jeden budynek.

W drugim powstaje 7 domów o powierzchniach od 187 m kw. do 248 m kw. Pięć jeszcze można kupić. Ekskluzywność inwestycji podkreśla nie tylko wielkość każdego z budynków i prestiżowa lokalizacja, ale również sposób wykończenia: naturalny kamień, drewniana stolarka, system inteligentnego budynku. Domy sprzedawane w ramach drugiego etapu kosztują od 850 do 925 tys. zł.

Więcej o: