10 rzeczy, które psują wygląd twojej kuchni

Nieważne droga czy tania, w stylu skandynawskim czy prowansalskim, mała czy duża. Pewne rzeczy powodują, że nasza kuchnia może wyglądać źle. I nie ma to nic wspólnego z zasobnością portfela. Wystrzegajcie się ich.

Bałagan

Możesz mieć najpiękniejszą, najdroższą kuchnię świata, a i tak nie będzie to miało żadnego znaczenia, jak nie zadbasz o porządek. Zastawione blaty, naczynia wydobywające się ze zlewu czy poplamiona kuchenka powodują, że cały wysiłek włożony w aranżację wnętrza jest niewidoczny. Dbaj nie tylko o to, żeby było czysto, ale także, żeby kuchni nie zagracić. Zamiast ustawiać wszystkie pojemniki na blacie, schowaj je do szafek. Od razu uzyskasz wrażenie większego porządku.

Dobrze wymierzone Dobrze wymierzone źródło: gumtree.pl

Źle wymierzone

Nie ważne czy mamy drogie mebel, czy tanie. Jeśli źle wymierzyliśmy przestrzeń i wysokości to i te drogie, i tanie sprzęty będą wyglądać nieatrakcyjnie. Najlepszy przykład jest na zdjęciu. Murowana szafka, na której została umieszczona płyta grzewcza jest za nisko. Proporcje kuchni zostały przez to wytracone i cała aranżacja wygląda nieatrakcyjnie.

Lodówka obwieszona magnesami

Często przywozimy je z wakacji bądź dostajemy jako upominek. Jeden czy dwa magnesy na drzwiach lodówki wyglądają dobrze, być może dodają nawet koloru aranżacji. Jednak gdy pojawia się ich więcej - kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt jest już problem. Lodówka wygląda jak słup ogłoszeniowy, przyciąga uwagę i dominuje w pomieszczeniu, przytłaczając go. I nasza kuchni, i magnesy zdecydowanie skorzystają gdy wyeksponujemy je na wieszanej na ścianie tablicy magnetycznej.

Jednorazówki

Jednorazowe naczynia i sztućce wydają się wygodne - w końcu nie trzeba ich myć, po użyciu trafiają do kosza, a my sięgamy po nowe. Niestety to powoduje, że nasza kuchnia zaczyna przypominać bar szybkiej obsługi, a nie miejsce rodzinnych spotkań. Prawdziwa zastawa stołowa to inwestycja na lata. Nie tylko poprawi wygląd naszej kuchni, ale także podniesie nasze doznania ze spożywania posiłków.

Stare, zniszczone AGD

Nic nie starzeje się szybciej niż sprzęty AGD. Po nich najlepiej widać upływ czasu. Niestety lodówka o staromodnych kształtach czy kuchenka rzutują na wygląd kuchni. Nie oznacza to jednak, ze namawiamy do wymiany AGD co sezon. Jeśli właśnie chcemy tego uniknąć najlepszym rozwiązaniem będą sprzęty zabudowane, których nie widać. Możemy tez nasze dotychczasowe urządzenia przemalować (są do tego specjalne farby) bądź okleić, to im zapewni drugą młodość, a nam oszczędzi pieniądze.

Trwałe zabrudzenia wokół kuchenki

Przestrzeń wokół najłatwiej ulega zabrudzeniom - chlapiący tłuszcz i opary mogą się osadzać dookoła. Jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, ich częste mycie oraz sprawnie działający okap jest więcej niż pewne, że mamy trwałe zabrudzenia. Te niestety mocno zwracają uwagę i negatywnie rzutują na odbiór całego wnętrza.

Nadmiar ozdób i dekoracji

Kuchnia to pomieszczenie, które przede wszystkim musi być funkcjonalne. Jeśli wprowadzimy do niego mnóstwo przedmiotów o znaczeniu czysto dekoracyjnym, bibelotów, to nie tylko utrudnimy sobie pracę, ale i zagracimy kuchnię. Zamiast tego postaw na jedną lub dwie rzeczy, o charakterze ozdobnym. Pozostałe niech trafią do salonu lub innego pokoju.

Ścierki

Tekstylia nierozerwalnie związane z kuchnią to ścierki. Są w każdej kuchni. Zazwyczaj jednak nie myślimy o nich jako elemencie aranżacji. Stąd w naszych kuchniach jest przypadkowa zbieranina ścierek o rozmaitych kolorach, wzorach i rozmiarach. Na domiar złego wywieszamy je ostentacyjnie na uchwycie piekarnika czy w innym widocznym miejscu. Ten drobny detal może zburzyć najładniejszą aranżację kuchni.

<b>4. Nieatrakcyjny rozkład mieszkania</b><br/>Szanse na zbicie ceny rosną, gdy mieszkanie posiada np. pokój przejściowy, ciemną kuchnię albo amfilady. Nietypowy rozkład jest powodem do targowania się o obniżenie ceny. - Podobnie jest, gdy w mieszkaniu są zbyt małe sypialnie, za wąski przedpokój, sufit za nisko, ekspozycja okien tylko na jedną stronę świata - mówi Marcin Jańczuk. 4. Nieatrakcyjny rozkład mieszkania
Szanse na zbicie ceny rosną, gdy mieszkanie posiada np. pokój przejściowy, ciemną kuchnię albo amfilady. Nietypowy rozkład jest powodem do targowania się o obniżenie ceny. - Podobnie jest, gdy w mieszkaniu są zbyt małe sypialnie, za wąski przedpokój, sufit za nisko, ekspozycja okien tylko na jedną stronę świata - mówi Marcin Jańczuk. Fot. JacindaWalker (Flickr.com); Licencja CC BY 2.0

Niezgaspodarowane miejsca

Są w kuchni miejsca o aranżacji, których często zapominamy, np. pusta przestrzeń jaka pozostała między lodówką a ścianą. Czy też ściana nad okapem. Jeszcze gorzej jeśli w ciągu szafek pojawia się kilkunastocentymetrowa przerwa. Wygląda do wtedy jak niedoróbka i bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd całej aranżacji wnętrza. Postarajmy się, żeby takich pustych miejsc w naszej kuchni nie było.

Na krótszej ścianie wisiały dwie szafki z frontami z mlecznego szkła. One również przestały pasować. Na krótszej ścianie wisiały dwie szafki z frontami z mlecznego szkła. One również przestały pasować. fot. Arkadiusz Cichocki

Brak światła

Nie wszystkie kuchnie mają okno, a nawet jeśli, nie zawsze jest ono na tyle duże, żeby oświetlić całe pomieszczenie. Nie jest to jednak dostateczną wymówkę przed złym oświetleniem pomieszczenia. W kuchni musi być jasno, dobre oświetlenie to podstawa. Jedna lampa pod sufitem to zdecydowanie za mało. Wtedy kuchnia wygląda jak ciemna jaskinia. Zadbajmy o kilka źródeł światła, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie. Wówczas będzie nam się lepiej i bezpieczniej pracowało, a kuchnia optycznie wyda się większa.

Więcej o: