Robimy dekoracyjne kule

Pokazujemy, jak ze styropianowych kulek, niedużym kosztem można zrobić niebanalną ozdobę mieszkania.

Robimy dekoracyjne kule - materiały i narzędzia

Potrzebujemy: styropianowe kulki, pistolet do kleju na gorąco z wkładami, sznurek np. z konopi, sizalu czy juty, drewniane krążki, fasolę, nożyczki, szpilkę

Uwaga! Im szerszy sznurek tym łatwiej i szybciej będzie nam okleić nim kulkę. Do większej kulki lepiej użyć grubszego sznurka, a przy mniejszej lepiej sprawdzi się cieńszy. Podobnie jest z fasolą. Do mniejszych kulek lepiej użyć mniejszych ziaren itd.

Robimy dekoracyjne kule - krok 1

Szpilką przytwierdzamy do kulki sznurek. Linie przerywane na zdjęciu, to miejsca, które posmarujemy klejem. Kleju używamy na tyle dużo, aby skleił sznurek i na tyle mało, aby nam nie wypływał.
Na początku, wzdłuż przerywanej linii oznaczonej cyfra 1, czubkiem pistoletu robimy w kulce wyżłobienie, odpowiadające długości końcówki sznurka. Wyżłobienie smarujemy klejem i przyklejamy końcówkę, delikatnie dociskając do kulki.
Następnie, smarujemy klejem styropian wg linii oznaczonej cyfrą 2. Zawijamy sznurek wokół szpilki i przyklejamy go do kulki.

Robimy dekoracyjne kule - krok 2

Kulkę smarujemy klejem wokół poprzedniego okrążenia (zgodnie z linią przerywaną na zdjęciu). Sznurek owijamy dookoła, wzdłuż smużki kleju. Pamiętajmy o odpowiednim naprężeniu sznurka. Sznurek należy lekko docisnąć.

Robimy dekoracyjne kule - krok 3

Oklejamy kulkę okrążenie po okrążeniu. W okolicach środka, gdzie obwód jest największy, smarujemy klejem nie całe okrążenie, a po kilka centymetrów. Wtedy klej nie zdąży stwardnieć, a my będziemy mogli precyzyjnie i mocno podkleić sznurek.

Robimy dekoracyjne kule - krok 4

Zbliżamy się do końca. W przedostatnim okrążeniu ucinamy sznurek. Należy zostawić około 1 cm sznurka w zapasie. Smarujemy klejem pozostałą powierzchnię kulki. Końcówkę sznurka podwijamy pod ostatnie okrążenie, tak aby nie wystawała na zewnątrz. Wbijamy szpilkę w miejsce podwinięcia końcówki sznurka, dociskamy ją do kulki i pozostawiamy do wyschnięcia.
Przycinamy wystające źdźbła i oczyszczamy kulkę z ewentualnych nitek kleju. Wyjmujemy szpilkę.

Robimy dekoracyjne kule - krok 5

Kulka ozdobiona sznurkiem gotowa!

Robimy dekoracyjne kule - krok 6

Drewniane krążki przyklejamy jak na zdjęciu.

Uwaga! W przypadku oklejania kulek fasolą czy drewnianymi krążkami, czyli materiałami, które mają zbliżone kształty, ale nie są identyczne, dobrze jest mieć pod ręką kilka różnych rozmiarów. W ten sposób, w trakcie oklejania kulki nie będzie trzeba szukać potrzebnego rozmiaru w "gąszczu" innych.

Robimy dekoracyjne kule - krok 7

Kolejne krążki doklejamy dokoła poprzednich. Pamiętajmy, że nowe krążki powinny znajdować się jak najbliżej tych już doklejonych. Kontynuujemy aż do zapełnienia całej kulki.

Robimy dekoracyjne kule - krok 8

Kolejne kulki gotowe!

Robimy dekoracyjne kule - krok 9

Na środku przyklejamy jedno ziarenko fasoli. Następnie dookoła pierwszego przyklejamy następne, aż do zapełnienia całej kulki.
Zmieniając ułożenie fasoli możemy uzyskać różne wzory.

Robimy dekoracyjne kule - krok 10

Fasolowe kulki gotowe!

Robimy dekoracyjne kule