Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż rolety na oknie - jak to zrobić krok po kroku?

mat. partnera/MŚ

Montaż rolety na oknie może wydawać się skomplikowany - w praktyce jednak to dosyć proste zadanie do wykonania, pod warunkiem przestrzegania zasad określonych przez producenta rolety. Nie musimy wynajmować fachowca - wystarczy przygotowanie kilku podstawowych narzędzi i odrobina wolnego czasu, aby cieszyć się nowym, funkcjonalnym dodatkiem do aranżacji. Podpowiadamy, jak zamontować roletę na oknie - krok po kroku.

Aranżacja wnętrza z roletą rzymską - tkanina z kolekcji Alara Premium.
Aranżacja wnętrza z roletą rzymską - tkanina z kolekcji Alara Premium.
Dekoria

Roleta rzymska na okno - wybór koloru i wzoru

Roleta rzymska to nie tylko praktyczne rozwiązanie do zacieniania okien, ale również element dekoracyjny, który może znacząco wpłynąć na wygląd całej aranżacji. Wybór odpowiedniego koloru i wzoru rolety rzymskiej może odmienić charakter pomieszczenia, nadając mu nowoczesności, elegancji i przytulności. Jak dokonać właściwego wyboru, by roleta idealnie wpisała się w aranżację naszego mieszkania?

Pierwszym krokiem przy wyborze rolety rzymskiej jest dobranie koloru - a tu warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • Harmonia z wnętrzem. Kolor rolety powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Jeśli wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce, najlepiej będzie wybrać roletę w podobnej tonacji, aby zachować spójność aranżacyjną. Natomiast w bardziej kolorowych pomieszczeniach można pokusić się o wyrazisty, nawet kontrastujący kolor rolety, który będzie stanowił interesujący akcent.
 • Efekt wizualny. Kolor rolety ma również wpływ na percepcję przestrzeni. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, sprawiając, że wydaje się ono jaśniejsze i przestronniejsze. Z kolei ciemniejsze barwy nadają wnętrzu charakteru, tworząc przytulną atmosferę.
 • Przepuszczanie światła dziennego. Należy również pamiętać, że kolor rolety wpłynie na sposób, w jaki światło będzie filtrowane do wnętrza (chyba, że wybieramy roletę zaciemniającą). Jasne rolety lepiej "oddadzą" naturalne oświetlenie, jeśli na takim nam zależy.

Oprócz koloru przy wyborze rolety rzymskiej również wzór stanowi istotny element. Jak go dopasować do aranżacji?

 • Minimalistyczny design. Proste, jednokolorowe rolety rzymskie o gładkiej powierzchni doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Ich dyskretny wygląd pozwoli skupić uwagę na innych elementach wystroju.
 • Geometryczne wzory. Rolety rzymskie z geometrycznymi wzorami, takimi jak paski czy kratki, mogą dodać pomieszczeniu energii i dynamiki. Doskonale komponują się z nowoczesnymi i loftowymi aranżacjami, doskonale sprawdzają się też w pokojach młodzieżowych.
 • Klasyczne wzory. Dla miłośników klasycznego stylu doskonałym wyborem będą rolety rzymskie z delikatnymi wzorami, np. subtelnymi ornamentami. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu elegancji i wyrafinowania.
 • Motywy roślinne. Kwiaty i liście to doskonały wybór na dekorację okienną, która będzie zgodna z bieżącymi trendami w aranżacji wnętrz. Inspiracje czerpane z natury - zarówno pod względem wzorów, jak i kolorów - czynią nasze mieszkania jeszcze bardziej przytulnymi i pięknymi.
Roleta rzymska Bari
Roleta rzymska Bari - tkanina 143-17 Abigail.
Dekoria
Roleta rzymska Duo Alara.
Roleta rzymska Duo Alara.
Dekoria

Rolety rzymskie dopasowane do potrzeb

W ofercie marki Dekoria znajdziemy szeroki wachlarz produktów, które możemy dopasować do swoich preferencji, aranżacji wnętrza oraz rozmiaru okien - jak na przykład model rolety rzymskiej Capri. Mamy do dyspozycji bogaty wybór tkanin oraz możliwość uszycia rolety na wymiar, zatem każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy poszukuje dekoracji okiennej o klasycznym charakterze czy nowoczesnym. 

Wśród tkanin do wyboru mamy klasyczne materiały, pełniące funkcje dekoracyjne, jak i tkaniny zaciemniające (kolekcje Blackout i Blackout 300, blokujące światło w 95 proc. - wyjątek stanowią tkaniny 269-00, 269-01, 269-66, 269-05; 269-10, które przyciemniają do 85 proc.), które skutecznie ograniczają przepuszczanie promieni słonecznych. To doskonałe rozwiązanie do wnętrz sypialnianych oraz pobytu dziennego, w których z różnych względów potrzebujemy blokowania naturalnego światła. 

Warto zwrócić uwagę na tkaniny zaciemniające, dodatkowo posiadające właściwości termoizolacyjne, dzięki którym latem w pomieszczeniu upał nie będzie tak męczący, jak do tej pory.

Ciekawym rozwiązaniem są też podwójne rolety rzymskie DUO, składające się z dwóch warstw tkanin - pierwszej, odpowiadającej klasycznym firanom, i drugiej - która całkowicie zasłania okno, na podobieństwo dobrze znanej zasłony. Taka roleta jest nie tylko wyjątkowo funkcjonalna, ale i oferuje dodatkowe walory dekoracyjne.

Rolety rzymskie w systemie smart home

Rolety na mechanizmie kasetowym (koralikowym) z oferty marki Dekoria są kompatybilne z systemami smart home. Teraz możemy wygodnie i zdalnie sterować roletami za pomocą silniczka i dedykowanej aplikacji. Więcej na ten temat >>

Rolety rzymskie - tkanina z kolekcji Loneta.
Rolety rzymskie - tkanina z kolekcji Loneta.
Dekoria
Rolety rzymskie Wenecja
Rolety rzymskie Wenecja
Dekoria

Montaż rolety na oknie. Krok 1. Przygotowanie narzędzi i miejsca pracy

Roleta rzymska z oferty Dekorii posiada prosty system regulacji wysokości (sznurkowy lub koralikowy) oraz szerokie możliwości montażu:

 • do sufitu,
 • na ścianę, nad wnęką okienną,
 • na szynie (za pomocą specjalnych uchwytów - rekomendowane do rolet z mechanizmem kasetowym),
 • bezinwazyjnie na ramę okna (przy zakupie specjalnych uchwytów).

Pamiętajmy też o możliwości łączenia rolet rzymskich z klasycznymi firanami i zasłonami - możemy bez obaw stosować jedno i drugie, jeśli gustujemy w takich rozwiązaniach. Bardziej rozbudowana dekoracja okienna wpływa na przytulność wnętrza i czyni je wizualnie cieplejszym.

Montaż rolety rzymskiej Capri do sufitu z mechanizmem kasetowym. Gromadzimy niezbędne narzędzia i materiały: roletę i elementy montażowe (w komplecie z roletą), wiertarkę i wkrętarkę, laserową poziomicę, ołówek, przyrząd pomiarowy w postaci taśmy, taboret lub drabinę.

Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria
Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria

Montaż rolety na oknie. Krok 2. Pomiar i oznaczenie punktów montażowych

Mocowanie uchwytów rolety. Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy uchwytami rolety i zaznaczyć ołówkiem odpowiadające im miejsca na ścianie lub suficie nad otworem okiennym. Można użyć laserowej (lub zwykłej) poziomicy. Po wywierceniu otworów umieszczamy w nich kołki oraz uchwyty rolety.

Uwaga! Maksymalnie podciągnięta roleta rzymska ma wysokość ok. 30-40 cm, co należy wziąć po uwagę przy ustalaniu miejsca mocowania uchwytów, jeśli planujemy je na ścianie. Dzięki temu roleta nie będzie utrudniała otwierania okna. 

Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria

Montaż rolety na oknie. Krok 3. Montaż szyny z roletą do uchwytów

Zamocowane na ścianie uchwyty utrzymają roletę na miejscu. Po upewnieniu się, że zostały prawidłowo zainstalowane (nie ruszają się), możemy przystąpić do umieszczenia rolety. Szynę z roletą dociskamy do uchwytów, aż usłyszymy wyraźne kliknięcie.

Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria
Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria
Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria
Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria

Montaż rolety na oknie. Krok 4. Kontrola i regulacja

Po zamocowaniu rolety sprawdzamy, czy wszystko działa poprawnie. Opuszczamy i podnosimy roletę, aby upewnić się, że ruch jest płynny i bez zakłóceń. 

Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria

Demontaż i czyszczenie rolety rzymskiej

W razie potrzeby roletę na szynie można w prosty sposób zdjąć z uchwytów mocujących. A jeśli potrzebujemy wyczyścić tkaninę, wystarczy odczepić ją od szyny - jest przymocowana na rzep. Elementy usztywniające (plastikowe słomki lub pręty) należy delikatnie wyjąć z ich kanalików.

Montaż rolety rzymskiej.
Montaż rolety rzymskiej.
Dekoria

Samodzielny montaż rolety rzymskiej na oknie może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla każdego, kto lubi majsterkować. W kilku prostych krokach możemy cieszyć się eleganckim dodatkiem do aranżacji wnętrza naszego domu, który dodatkowo będzie spełniał funkcję osłony przeciwsłonecznej oraz zapewni prywatność.

  Więcej o:

Skomentuj:

Montaż rolety na oknie - jak to zrobić krok po kroku?