Domy z drewna. Czy warto budować drewniane domy?

Niegdyś w Polsce budowano z drewna. O tych czasach świadczą choćby kilkusetletnie modrzewiowe dworki czy kościoły, a także wiejskie chałupy, które coraz rzadziej można zobaczyć we wschodnich regionach kraju. Obecnie domy z drewna to zaledwie niewielki procent powstających budynków jednorodzinnych. A przecież dzięki nowym technologiom mogą być ciekawą alternatywą dla budujących.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał zimą, że priorytetem rządu jest walka o czyste powietrze, ale nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji wciąż nie ma. Za to została przygotowana nowelizacja ustawy o lasach, która zakłada wycinkę drzew – donosił w Gazecie Wyborczej Marek Wielgo.

43,5 tys. domów drewnianych i mieszkań w budynkach drewnianych planuje zbudować rząd w ciągu sześciu lat43,5 tys. domów drewnianych i mieszkań w budynkach drewnianych planuje zbudować rząd w ciągu sześciu lat fot. Pixabay

Zmiana przepisów dotyczących wycinki to tylko część planu Ministerstwa Środowiska, które chce już w 2019 roku wybudować 5 tys. domów drewnianych, jedno- i wielorodzinnych w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Budową ma się zająć spółka Polskie Domy Drewniane. Lasy Państwowe mają wnieść do niej aportem 250-300 ha niezalesionych gruntów, na których w ciągu 6 lat powstanie nawet 43,5 tys. domów i mieszkań w budynkach drewnianych. Do tej pory – jak podaje Wyborcza – rocznie oddawano do zaledwie 300-400 drewnianych domów jednorodzinnych. Stowarzyszenie Dom Drewniany szacuje natomiast, że w budownictwie jednorodzinnym konstrukcje drewniane stanowią ponad 6%.

Stowarzyszenie na zapytanie Ministerstwa Środowiska przygotowało raport o „Progach i barierach dla budownictwa drewnianego w Polsce”. Autorzy wymieniają wśród nich ciągle jeszcze mały potencjał produkcyjny i słabe zaplecze techniczne firm produkujących i budujących domy z drewna. Większość to małe rodzinne firmy, budujące kilka domów rocznie. Choćby z tego tylko względu masowa budowa domów drewnianych w kilka lat wydaje się być mrzonką.

Czy budować domy z drewna

To, co może staną na przeszkodzie urzędniczym planom, nie dotyczy inwestorów indywidualnych – są setki lokalnych firm, co oznacza, że jest z kim budowa domy z drewna na małą skalę.

Jakie są zalety takiego budowania? Inwestor musi się zająć zakupem działki, doprowadzeniem mediów, pozwoleniami i wykonaniem fundamentów. Producent przygotowuje surowiec albo dom w elementach, dostarcza go na budowę i montuje doprowadzając do stanu surowego  otwartego lub zamkniętego, deweloperskiego lub pod klucz. Zajmuje to zwykle do trzech miesięcy.

Dom drewniany, czyli jaki

Najpopularniejsze w naszym kraju domy drewniane to tzw. kanadyjczyki – budowane w technologii szkieletu drewnianego wypełnionego izolacją termiczną. Coraz częściej inwestorzy decydują się na domy prefabrykowane – również mają konstrukcję szkieletową, ale elementy (całe ściany, stropy) powstają w fabryce. Trzecim rodzajem są domy z bali.

W bazie danych Stowarzyszenia Dom Drewniany jest prawie 500 firm budujących domy w konstrukcji szkieletowej oraz ponad 200 firm budujących domy z bali.

Polecamy: Domy kanadyjskie. Ile kosztują i czy warto budować >>>>

Więcej o:
Komentarze (2)
Domy z drewna. Czy warto budować drewniane domy?
Zaloguj się
  • Artur Badurczyk

    Oceniono 1 raz 1

    Dom z drewna to bardzo dobra alternatywa. I nie musi być traktowana jako coś złego. Wiele takich domów powstaje w dużo trudniejszym klimacie (Kanada, Alaska, Skandynawia) i dają sobie spokojnie radę. I nie muszą to być popularne obecnie kanadyjki ale i domy z bala, które maja więcej zalet. Najważniejsze to akumulacja ciepła, której brakuje w domach szkieletowych a która to cecha jest zawsze wymieniana przez budujących z betonu. Pełne bale posiadają całkiem sensowny parametr akumulacji i warto z niego skorzystać. Mam dom z grubego bala, zbudowany na mazurach. Dodatkowo Natur Eko Dom docieplił budynek wełną drzewną o której też niewiele się pisze, a parametrami jest lepsza niż mineralna czy skalna. Rozwiązania "alternatywne" niejednokrotnie sa lepsze od "tradycji"

  • tywinlannister

    Oceniono 3 razy -1

    Moim zdaniem przy aktualnych cenach to średnio warto robić domy drewniane. Oczywiście, że domy tego typu dają sobie radę, ale izolacyjność akustyczna będzie siłą rzeczy dużo gorsza. Takie domy to też kompromisy i brak możliwości stosowania niektórych technologii. Np. trzeba wykorzystywać lekkie pokrycia dachowe i stropy drewniane. To znowu radykalnie pogarsza akustykę i sprawia, że takie domy przez cały czas nieco "pracują". Po latach całość będzie po prostu skrzypiała, a to też nie jest zbyt fajne. Biorąc pod uwagę ceny konwencjonalnych technologii (np. ceramika Porotherm), to ja uważam, że ciągle lepszym rozwiązaniem są ściany murowane. Porotherm ma ponad 50 db izolacji akustycznej i jest możliwość zastosowania stropów gęstożebrowych i monolitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX