Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rolety i żaluzje - typy osłon, zalety, zastosowanie

opracowanie Małgorzata Krośnicka/ mt

Rolety wewnętrzne i żaluzje pozwalają zapanować nad ilością wpadającego przez okna światła i dodatkowo dekorują wnętrza. Dużą popularnością cieszą się rolety odbijające światło, rolety podtynkowe, rzymskie czy typu dzień-noc. I choć wydawałoby się, że rolety wewnętrzne całkiem wyparły żaluzje, to one także cieszą się dużym zainteresowaniem. Do wyboru mamy żaluzje fasadowe, żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane oraz dzień-noc. Oto, co warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

rolety żaluzje do mieszkania
Rolety i żaluzje
fot. Pixabay

Roletyi żaluzje

Po zawieszeniu żaluzji drewnianej, szynę zazwyczaj osłania się maskownicą pod kolor drewna
Po zawieszeniu żaluzji drewnianej, szynę zazwyczaj osłania się maskownicą pod kolor drewna
Fot.: Vertex

Rolety i żaluzje to dobry sposób na regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczeń, a także na osłonięcie naszej prywatnej przestrzeni przed wzrokiem ciekawskich przechodniów czy sąsiadów z domu naprzeciwko. Rolety i żaluzje często reklamowane są również jako skuteczne osłony przed nagrzewaniem się pomieszczeń.

Trzeba jednak pamiętać, że pod tym względem lepsze są osłony zewnętrzne – rolety, screeny czy żaluzje fasadowe (warto przyjrzeć się domom w krajach południowej Europy, tam każde okno wyposażone jest w zewnętrzną roletę lub markizoroletę). Odbijają one promieniowanie cieplne, zanim przeniknie ono przez okna, tymczasem osłony okienne mogą je tylko w pewnym stopniu odbijać. Co nie oznacza, że w ogóle sobie z ciepłem nie radzą. Trzeba też pamiętać, że różne typy osłon w różnym stopniu chronią wnętrza przed przegrzewaniem. Wiele też zależy od użytego przy ich produkcji rodzaju tkaniny.

Aluminiowe żaluzje są bardzo lekkie, na co trzeba uważać przy otwartych oknach - przeciąg potrafi je pogiąć
Aluminiowe żaluzje są bardzo lekkie, na co trzeba uważać przy otwartych oknach - przeciąg potrafi je pogiąć
Fot.: Vertex

Właśnie ta różnorodność możliwych do użycia materiałów jest jedną z większych zalet rolet. Mniej lub bardziej przejrzyste materiały filtrują ilość światła wpadającego do wnętrz, a przy tym są jednocześnie elementem dekoracyjnym, podkreślając stylistykę pomieszczenia.

Rolety wewnętrzne łatwiej zamocować niż te zewnętrzne. Różne systemy pozwalają je przytwierdzać do ram okiennych, sufitu, ściany albo nadproża. Same systemy mocowania do ram okien dzielą się na te wymagające wiercenia otworów w skrzydle, w listwach przyszybowych (nie wpływają na izolacyjność okna czy utratę gwarancji na nie), albo zastosowania specjalnych wieszaków, które nakłada się na ramę skrzydła, co pozwala uniknąć wiercenia otworów. O możliwość zastosowania osłon zadbali też producenci okien dachowych, można więc je dopasować do każdego typu skrzydeł.

Polecamy: Rolety - przydatne podczas upalnego lata

Przy dużych przeszkleniach żaluzje sprawdzają się znakomicie, gdyż pozwalają bardzo precyzyjnie dozować ilość światła wpadającego do wnętrz
Przy dużych przeszkleniach żaluzje sprawdzają się znakomicie, gdyż pozwalają bardzo precyzyjnie dozować ilość światła wpadającego do wnętrz.
fot. Pixabay

Żaluzje -jakie wybrać

Możliwości żaluzji najczęściej doceniają osoby, które mieszkają w bardzo nasłonecznionych wnętrzach, w których okna wychodzą na południe lub południowy zachód. W takich pomieszczeniach podczas ciepłych miesięcy bywa bardzo gorąco, a jesienią i zimą słońca brakuje. Żaluzje, z ich możliwością regulowania kąta nachylenia lamelek, sprawdzają się w takich sytuacjach idealnie. Szczególnie polecane są wówczas żaluzje wykonane z aluminium, które skutecznie odbija promienie słoneczne, więc gwarantuje nie tylko cień, ale i mniejsze nagrzewanie się pomieszczenia.

Polecamy: Aranżacja okna balkonowego >>

Żaluzje pionowe kojarzą się zwykle z szarymi, nudnymi paskami smętnie wiszącymi w oknach. Tymczasem mogą mieć znacznie ciekawsze wzornictwo
Żaluzje pionowe kojarzą się zwykle z szarymi, nudnymi paskami smętnie wiszącymi w oknach. Tymczasem mogą mieć znacznie ciekawsze wzornictwo
Fot.: Franc Gardiner

Żaluzje - zalety

Do plusów tego typu osłon można zaliczyć rozmaitość kolorów, Pozwala to dopasować je do wystroju wnętrza. Zdecydowanie modniejsze od nich są jednak żaluzje drewniane, które równie dobrze regulują ilość wpadającego do wnętrz światła, a przy tym tworzą w nich ciepły klimat. Są zwykle droższe od aluminiowych.
Żaluzje składają się z poziomych lub pionowych listewek (tzw. wertikale). Mogą mieć one szerokość od 16 do 50 mm, najczęściej spotykane są 25-milimetrowe. Są one zawieszone (na grubej żyłce lub taśmie) jedna pod drugą, na szynie wyposażonej w cięgna. W standardowych modelach do sterowania żaluzjami mamy sznurek i drążek. Ciągnąc za sznurek, możemy zwinąć lub opuścić żaluzję, w niektórych modelach da się np. podciągnąć ją do wybranego punktu i unieruchomić, lecz wówczas nie możemy zmieniać kąta nachylenia listewek. W opuszczonych żaluzjach do ustawiania listewek służy najczęściej drążek.

Polecamy: Nowoczesne rolety we wzory idealne na lato i upały >>

Żaluzje są nie tylko sposobem na zapewnienie prywatności i ochronę przed słońcem, ale także ozdobą.
Żaluzje są nie tylko sposobem na zapewnienie prywatności i ochronę przed słońcem, ale także ozdobą.
fot. Pixabay

Żaluzje aluminiowe są najbardziej wszechstronne, bo można je mocować do ścian, nadproży, sufitu oraz ram okiennych. Często wyposaża się je w boczne prowadnice, które „dociskają” je do okna, dzięki czemu można je mocować np. na oknach dachowych. Żaluzje drewniane są zbyt ciężkie, więc wiesza się je na ścianie, suficie lub nadprożu.

Żaluzje mają pewną wadę – trudno się je odkurza. Rozwiązaniem jest zakup specjalnej szczotki, albo wyposażenie okien w żaluzje międzyszybowe, fabrycznie montowane między taflami, gdzie kurz nie ma szansy się dostać.

Polecamy: Które rolety sprawdzą się najlepiej? >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rolety i żaluzje - typy osłon, zalety, zastosowanie