Farba do płytek - jaką wybrać? Malowanie płytek krok po kroku

Malowanie płytek w łazience czy kuchni to świetny sposób na odświeżenie wnętrza bez konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu. To oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Podpowiadamy, jaka farba do płytek będzie odpowiednia oraz o czym należy pamiętać w trakcie malowania, aby efekt utrzymał się jak najdłużej.

Do malowania płytek ceramicznych służą specjalne farby o podwyższonej odporności na wilgoć, które po wyschnięciu tworzą twardą, odporną na uszkodzenia i ścieranie powierzchnię. Powłoka ta jest odporna na detergenty i środki myjące. Jeśli już wybrałaś farbę i przygotowałaś wałki, możesz przystąpić do pracy.

Farba do płytek: przygotowanie podłoża przed malowaniem

Aby farba mocno trzymała się podłoża, trzeba je odpowiednio przygotować. Powierzchnię płytek należy dokładnie umyć i odtłuścić, czyli zmyć ją wodą z detergentem. Jeśli płytki będą zabrudzone, farba nie będzie się trzymać i odpryśnie. Warto też płytki odkamienić specjalnym środkiem. Wszelkie detergenty należy porządnie spłukać! Przyjrzyj się dokładnie każdej płytce. Jeśli są w nich pęknięcia, wypełnij je akrylem, fugą lub masą wodoodporną. Nadmiar materiału zeszlifuj papierem ściernym. Jeśli nie chcesz zdejmować szafek, ich krawędzie, a także miejsca łączenia płytek ze ścianą, zabezpiecz taśmą papierową. Gdy już wszystko zrobiłaś, można rozpocząć malowanie płytek.

Farba do płytek: gruntowanie podłoża

Płytki maluje się dwa razy. Pierwszą warstwą jest farba do gruntowania. Należy używać jej zgodnie z instrukcją, nie eksperymentować, bo Twoja praca przyniesie marny efekt! Farby gruntowe z reguły są dwuskładnikowe, jeśli więc trzeba je rozcieńczyć wodą w stosunku 10:1, to tak zrób. Na tym etapie malowania musisz się spieszyć – farba po wymieszaniu musi być zużyta w ciągu 2 godzin. Podkład nakłada się również na fugi, dlatego warto malowanie zacząć właśnie pokrycia farbą fug. Możesz użyć pędzelka, ale uważaj, aby nie zostawił on włosów. 

Gdy fugi są pomalowane, pokryj farbą do gruntowania całą powierzchnię. Najlepiej sprawdza się wałek z krótkim włosiem, nie nadaje się natomiast wykonany z gąbki. Malowanie zacznij od kąta, przemieszczając się w kierunku wyjścia z pomieszczenia. Farbę nakładaj wałkiem, naprzemiennie: pionowo i poziomo. Od razu po pomalowaniu ostrożnie zdejmij taśmy, bo gdy farba na nich wyschnie, będzie to bardzo trudne! Ile czasu schną płytki? To długi proces, pracę kontynuować można dopiero na drugi dzień.

Farba do płytek: malowanie i zabezpieczenie powierzchni

Następnego dnia ponownie przyklej taśmę taśmę zabezpieczającą. Malujemy płytki farbą w wybranym kolorze (bez rozcieńczania wodą) i koniec! Chyba, że malujesz fugi na inny kolor - teraz jest na to czas. Zrób to bardzo ostrożnie, aby nie zachlapać pomalowanych kafelków. Farba schnie 3-4 dni, ale jeszcze przez tydzień powierzchni lepiej nie zmywać i mocno chlapać wodą. Dodatkową ochronę daje pomalowanie płytek bezbarwnym lakierem, ale nie jest to konieczne.

FARBY DO MALOWANIA PŁYTEK - ZOBACZ >>

Zobacz też: To była typowa łazienka z lat 90. Odnowili ją za... 500 zł>>

cztery kąty na wideo

Komentarze (36)
Farba do płytek - jaką wybrać? Malowanie płytek krok po kroku
Zaloguj się
 • wadera3

  Oceniono 15 razy 11

  Po pomalowaniu ścian w kuchni farbami "do płytek" okazało się, że każde skrobnięcie zdziera farbę....dobrze, że mnie nie podkusiło żeby pomalować płytki w łazienkach.

 • Helena M

  Oceniono 12 razy 10

  Trudno równomiernie nałożyć farbę. Powstają smugi i prześwity. Efekt chwilowy ale daleki od oczekiwanego. Po kilku miesiącach wszystko się ściera i wygląda koszmarnie. Mnóstwo czasu i pieniędzy stracone, a podłogę i tak trzeba wymienić. Producent po przesłaniu zdjęć jedyne co poradził to zastosować środekdo usuwania farb:/ODRADZAM! Mogę wysłać zdjęcia na @ ku przestrodze! Obrazki w artykule są poprawione graficznie.

 • l4vd0

  Oceniono 32 razy 8

  Po jest gorzej niż przed...

 • arey

  Oceniono 5 razy 5

  wygląda jak u mnie w ki.... sorry w WC w podstawówce.

 • gjj

  Oceniono 9 razy 3

  mam pomalowaną tak łazienkę od roku i działa

 • Natalia Kaczmarek

  0

  płytek nie malowałam ale jeśli chodzi o ściany to farbą dulux easycare kuchnia i łazienka. porządna, sprawdziła się bo widać że wilgoć nie wyrządza żadnej szkody, nie ma zacieków, grzyba ani nic w tym stylu ;)

 • keisi8

  0

  ja zawsze wybieram magnata, tak mi podpowiedział ten pan, co robił u mnie remont. Kolorek ładny, lśni i jestem happy

 • Gosia Janczykowska

  0

  Pomalowałam swoją łazienkę farba 3v3 ( wraz z podłoga) farba pokryła wszystko idealnie, a łazienka jest jak nowa. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować podłoże pod malowanie ( ja w tym celu zrobiłam nawet nowe fugi w całej łazience ) zmatowić płytki papierem do metalu, odtłuścić i pomalować wałkiem według instrukcji. Gdyby ktos chciał jakies porady służę pomocą ;)

 • escoban 23

  Oceniono 10 razy 0

  pomalowana łazienka i ubikacja.Wyszło mega wypas.Moge zainteresowanym wysłać na maila zdjęcia.Od półtora roku nic sie nie dzieje,a pomalowane tez tam gdzie prysznic więc woda non stop.W wc pale papierosy więc farbe już myłem i nic nie schodzi.Warte swojej ceny.FAN FARB V33

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX