Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić z niemodną boazerią: malowanie boazerii jako pomysł na odświeżenie aranżacji wnętrza

red.

Boazerie królowały w naszych mieszkaniach. Wykańczaliśmy nimi ściany w przedpokojach, kuchniach, salonach, a bywało, że i w łazienkach. W wielu wnętrzach wciąż są - zabrudzone i niemodne. Co zrobić z boazerią, gdy brakuje pieniędzy na jej zerwanie?

Metamorfoza kuchni
Metamorfoza kuchni: przed pomalowaniem starej boazerii i po
Monika Lewandowska/Phototapeta

Zrywanie boazerii jest kosztowne, a właściwie wykończenie ściany po jej zerwaniu. Nie zawsze są na to pieniądze w rodzinnym budżecie. Tymczasem boazeria przez lata zdążyła już ściemnieć i nabrać mało estetycznej czerwono-pomarańczowej barwy. Często też jest już uszkodzona, bądź pełna sęków.

Metamorfoza kuchni
Metamorfoza kuchni
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Odświeżenie starej boazerii

Gdy boazeria straciła swój dawny blask, a nie mamy pieniędzy na wymianę, warto ją odświeżyć. Przede wszystkim ważne jest jej dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie powierzchni i wyszlifowanie papierem ściernym. Jeśli drewno boazerii jest dokładnie oczyszczone z warstwy starego lakieru, właściwie jedynym ograniczeniem w jego upiększeniu jest nasza wyobraźnia.

Gdy chcemy zachować naturalny kolor drewna, wystarczy pomalować boazerię nowoczesnym lakierem. Producenci oferują nawet lakiery dedykowane do boazerii, jak firma V33. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Lakier można odpowiednio dobrać do rodzaju drewna i dostosować do efektu jaki chcemy uzyskać: połysk, mat lub półmat.

Wosk wybielający do boazerii

Jeśli chcemy rozjaśnić i rozświetlić wnętrze z boazerią, np. korytarz ciekawą propozycją jest wosk wybielający. Da on ciekawy efekt dekoracyjny w postaci śnieżnej poświaty boazerii. Wosk nadaje drewnu klasyczny biały kolor, patynuje i podkreśla rysunek słojów. Taki wosk znajdziemy m.in. w ofercie francuskiej marki Libe´ron. Pamiętajmy jednak, wnikający w strukturę drewna wosk, mający tłustą konsystencję, nie pozwoli nam już nigdy więcej na lakierowanie. Woskowanie, podobnie jak olejowanie, to rozwiązanie nieodwracalne!

Malowanie starej boazerii

Sposobem na całkowitą odmianę nieatrakcyjnej boazerii jest jej pomalowanie farbą kryjącą na nowy kolor. Nowoczesny i modny efekt da boazeria pomalowana na różne odcienie bieli i szarości. Warto rozważyć też inne kolory dostosowane do stylu całego pomieszczenia. Do malowania boazerii nada się każda kryjąca farba przeznaczona do drewna. Jeśli natomiast chcemy uniknąć żmudnego czyszczenia boazerii warto sięgnąć po farby renowacyjne, które kryją nawet powierzchnie wcześniej lakierowane. Natomiast jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej środków na remont, możemy usunąć boazerię z dwóch trzecich ściany i pozostawioną boazerię potraktować jak pałacową lamperię. Górną część ściany wystarczy zagipsować, wygładzić i pomalować dopełniającym kolorem.

Nawet jeśli zostaniemy przy samym malowaniu, wnętrze zyska zupełnie nową jakość. Kolor, szczególnie jasny wniesie powiew świeżości i rozświetli pomieszczenie. Wnętrze zyska dodatkowo skandynawski akcent.

Skomentuj:

Co zrobić z niemodną boazerią: malowanie boazerii jako pomysł na odświeżenie aranżacji wnętrza