Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malowanie boazerii jako pomysł na odświeżenie aranżacji wnętrza

red.

Boazerie królowały w naszych mieszkaniach. Wykańczaliśmy nimi ściany w przedpokojach, kuchniach, salonach, a bywało, że i w łazienkach. W wielu wnętrzach wciąż są - zabrudzone i niemodne. Co zrobić z boazerią, gdy brakuje pieniędzy na jej zerwanie?

Metamorfoza kuchni
Metamorfoza kuchni: przed pomalowaniem starej boazerii i po
Monika Lewandowska/Phototapeta

Zrywanie boazerii jest kosztowne, a właściwie wykończenie ściany po jej zerwaniu. Nie zawsze są na to pieniądze w rodzinnym budżecie. Tymczasem boazeria przez lata zdążyła już ściemnieć i nabrać mało estetycznej czerwono-pomarańczowej barwy. Często też jest już uszkodzona, bądź pełna sęków.

Jak odnowić boazerię?

Gdy boazeria straciła swój dawny blask, a nie mamy pieniędzy na wymianę, warto ją odświeżyć. Starą boazerię można tanio i szybko odnowić. Najłatwiej będzie nam nam odnowić boazerię poprzez malowanie boazerii. Odnawianie boazerii przede wszystkim ważne jest jej dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie powierzchni. Pierwsze kroki do odnowienia boazerii warto zacząć od szlifowania boazerii papierem ściernym.

Odświeżenie starej boazerii

Jeśli drewno boazerii jest dokładnie oczyszczone z warstwy starego lakieru, właściwie jedynym ograniczeniem w jego upiększeniu jest nasza wyobraźnia.

Czym pomalować boazerię? Gdy chcemy zachować naturalny kolor drewna, wystarczy do malowania boazerii wybrać nowoczesny lakier. Producenci oferują nawet lakiery dedykowane do malowania boazerii, jak firma V33. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Lakier można odpowiednio dobrać do rodzaju drewna i dostosować do efektu jaki chcemy uzyskać podczas odnawiania boazerii: połysk, mat lub półmat.

Wosk wybielający do boazerii

Jeśli chcemy rozjaśnić i rozświetlić wnętrze ze starą boazerią, np. korytarz ciekawą propozycją jest wosk wybielający. Da on ciekawy efekt dekoracyjny w postaci śnieżnej poświaty boazerii. Wosk nadaje drewnu klasyczny biały kolor, patynuje i podkreśla rysunek słojów. Taki wosk znajdziemy m.in. w ofercie francuskiej marki Libe´ron. Pamiętajmy jednak, wnikający w strukturę drewna wosk, mający tłustą konsystencję, nie pozwoli nam już nigdy więcej na lakierowanie. Woskowanie, podobnie jak olejowanie, to rozwiązanie nieodwracalne!

Malowanie starej boazerii

Wiele osób decyduje się na malowanie boazerii na biało lub szaro, co ma związek z dużą popularnością urządzania domów i mieszkań w stylu minimalistycznym.

Farba do boazerii: kolory i rodzaje

Malowanie boazerii - czym? Sposobem na całkowitą odmianę nieatrakcyjnej boazerii jest jej pomalowanie farbą kryjącą na nowy kolor. Tu sprawdzi się farba kredowa. Nowoczesny i modny efekt da boazeria pomalowana na różne odcienie bieli i szarości. Warto rozważyć też inne kolory dostosowane do stylu całego pomieszczenia. Do malowania boazerii nada się każda kryjąca farba przeznaczona do drewna. Jeśli natomiast chcemy uniknąć żmudnego czyszczenia boazerii warto sięgnąć po farby renowacyjne, które kryją nawet powierzchnie wcześniej lakierowane.

Jeśli nie malowanie boazerii to co? Natomiast jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej środków na remont, możemy usunąć starą boazerię z dwóch trzecich ściany i pozostawioną starą boazerię potraktować jak pałacową lamperię. Górną część ściany wystarczy zagipsować, wygładzić i pomalować dopełniającym kolorem.

Nawet jeśli zostaniemy przy samym malowaniu, wnętrze zyska zupełnie nową jakość. Kolor, szczególnie jasny wniesie powiew świeżości i rozświetli pomieszczenie. Wnętrze zyska dodatkowo skandynawski akcent.

Jak pomalować boazerię? Krok po kroku

  1. W przypadku malowania starej boazerii przygotowanie przestrzeni jest kluczowe. Jeśli to możliwe, usuń wszystkie meble i inne elementy wyposażenia, które mogą przeszkadzać w malowaniu. Zabezpiecz podłoże, ramy i okna taśmą malarską.
  2. Malowanie boazerii lakierowanej? W przypadku użycia emalii lub lakieru konieczne będzie zmatowienie boazerii. Jeśli używasz farby kredowej, ten krok nie jest konieczny. Jednak dzięki niemu boazeria będzie miała lepsze wykończenie a efekty malowania boazerii dłużej się utrzymają.
  3. Usuń wszystkie zabrudzenia i kurz widoczne na boazerii. Sprawdź czy są tam tłuste plamy? Użyj szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną, aby wytrzeć deski do czysta. Na większe otwory nałóż masę szpachlową i wygładź je papierem ściernym.
  4. Teraz nadszedł czas na przygotowanie lakieru lub farby. Umieść wymaganą ilość lakieru lub farby w kuwecie. Zamknij pozostałe opakowanie, aby zapobiec wysychaniu.
  5. Teraz możesz rozpocząć malowanie boazerii. Pomalować boazerię można za pomocą wałka lub pędzla. Pamiętaj by nakładać farbę zgodnie z kierunkiem usłojenia. Powinieneś dotrzeć do wszystkich zagłębień. Pamiętaj, aby podczas malowania boazerii otworzyć okna.
  6. Teraz pozostaje Ci tylko czekać na wyschnięcie farby. W tym czasie powinieneś stale wietrzyć pomieszczenie, aż zapach całkowicie zniknie.

Skomentuj:

Malowanie boazerii jako pomysł na odświeżenie aranżacji wnętrza