Jak wybrać pralkę? Droższa nie znaczy lepsza!

red.
09.11.2017 15:00
Pranie ręczne nie należy do przyjemnych czynności, dlatego z pomocą przychodzi urządzenie, które posłuży nam przez lata. Jaką pralkę wybrać - ładowaną od góry czy z przodu? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Pralka - droższa nie znaczy lepsza
Fot. Homebook

Parametry dobrej pralki

Kupno pralki wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wybór urządzenia powinien być przemyślany. Ogromną rolę odgrywają parametry, które powinny być jak najlepsze, by urządzenie posłużyło nam jak najdłużej.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na pojemność pralki. Im więcej jest domowników, tym większa liczba rzeczy do prania. Parom oraz osobom mieszkającym w pojedynkę z pewnością wystarczy pralka o pojemności 5 kg, dla rodziny lepiej sprawdzi się pralka z pojemnością od 6 do 8 kg.

Kolejną kwestią jest klasa energetyczna pralki. Najlepiej wybrać pralkę z klasą energetyczną oznaczoną literą A, która wskazuje na niskie zużycie energii, a więc koszty eksploatacji sprzętu są zdecydowanie niższe.

Na pralce powinna znajdować się także etykieta informująca o poborze wody - im jest on mniejszy, tym używanie pralki jest bardziej ekonomiczne. Zwróćcie uwagę także na prędkość wirowania (jako standard przyjmuje się około 1000 obrotów na minutę) oraz poziom hałasu.

Pralka
Fot. Homebook

Pralka ładowana od przodu czy od góry?

Typ ładowania pralki to sprawa indywidualna. Najpopularniejsze są pralki ładowane z przodu. Urządzenia te zajmują dużą przestrzeń, dlatego najlepiej ustawiać je w przestronnych łazienkach. Szerokość takiej pralki to najczęściej 60 cm, wysokość 80 cm, a głębokość 50-60 cm. Nie bez znaczenia jest strona, w którą otwierają się drzwiczki pralki. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, by funkcjonowanie w pomieszczeniu było wygodne. Jeśli chcemy ukryć pralkę lub umiejscowić ją w innym pomieszczeniu niż łazienka, zaletą będzie możliwość zabudowy urządzenia.

Pralki ładowane od góry łatwiej ustawić. Ich wąska forma sprawdza się świetnie w mniejszych łazienkach. Ich wysokość to najczęściej 85 cm, z kolei szerokość - 40 cm. Warto jednak podkreślić, że nad taką pralką nie powinniśmy zawieszać szafek, ponieważ ograniczy nam to pole manewru przy otwieraniu klapy. Pralki ładowanej od góry nie można zabudować.

Poniżej znajdziecie kilkanaście modeli pralek!

Zobacz także
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • prawdziwy-prinsik

  Oceniono 32 razy 32

  Elementarne informacje, o których wie nawet póldebil. Za to mnóstwo pralek jako reklama. Żenujące.

 • sztucznypolak

  Oceniono 17 razy 15

  Oj dzieci.Nawet napisanie szkolnego wypracowania na poziomie szkoly podstawowej sprawia wam trudnosci.
  1. "ustawna pralka" - wg SJP
  "o pomieszczeniu: takie, w którym można dobrze ustawić sprzęty, rozplanować wnętrze"
  2. "strona, w którą otwierają się drzwiczki pralki" - po polsku "strona, na którą"
  Moge wam rowniez podpowiedziec, co wy zapomnieliscie podpowiedziec: predkosc wirowania, liczba i roznorodnosc programow, inne zalety pralki ladowanej od gory. Jest jeszcze kilka innych, ale juz nie wam daruje.

 • crazybadger

  0

  Według mnie nie ma lepszych niż te z wymiennymi łożyskami, czyli najbardziej awaryjną częścią. Dlatego ja mam ten model www.al.to/p/311782-pralka-amica-tawe-7123-lclds.html i polecam go z całego serca. Jest energooszczędna, mieści aż 7 kg ubrań, jest cicha, posiadała szeroki kąt otwierania drzwiczek i elektroniczne sterowanie. Do tego posiada specjalny czujnik poziomu wody, który automatycznie dobiera parametry prania w zależności od rodzaju odzieży a nasze pranie jest idealnie czyste bez marnowania wody.

 • wandad

  0

  A gdzie sie suszy to pranko? Wieksze na strych, jak kto ma, a gatki i skarpetki na kaloryfer? Czy moze suszareczka na suficie nad wanna?

 • cucurucu

  Oceniono 2 razy -2

  Tylko Miele jest marka zaslugujaca na uwagae, reszta to szajs

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX