Sposób na mały ogród

Jak zagospodarować mały ogród, by uniknąć wrażenia ciasnoty i pomieścić wszystko, co niezbędne? Oto kilka propozycji.
Mały ogród z wgłębnikiem Mały ogród z wgłębnikiem Fot. Lilianna Sokołowska

Małe ogrody

Właściciele małych ogrodów często się zastanawiają, jak je urządzić, by były ładne i funkcjonalne. To nie lada wyzwanie. Czasami wystarczą drobne zmiany w kompozycji, czasem warto rozważyć gruntowną przebudowę. Na minidziałkach sprawdza się zarówno geometryczny, jak i swobodny styl. Pierwszy ułatwia stosowanie sprytnych sztuczek z perspektywą (rzeźba na końcu prostej ścieżki sprawia, że inaczej oceniamy odległość). Natomiast w ogrodzie swobodnym płynne linie, przesłony i wciąż nowe widoki optycznie powiększają teren. To ważne, gdyż poczucie ciasnoty przeszkadza w relaksie. Z tych samych powodów warto też podwyższyć obrzeża wokół trawnika (lub wgłębnika) i piętrowo obsadzić je roślinami - lepiej wyeksponowane dadzą wrażenie obfitości, nie zabierając cennego miejsca. Ciekawym zabiegiem będzie też zastąpienie trawnika jasną, np. żwirową nawierzchnią, której koloryt optycznie powiększy przestrzeń. Mogą na niej stanąć meble, a wodna dekoracja doda jej dynamiki. Zaś rośliny, zamiast na rabatach, zamieszkają w wypełnionych ziemią szczelinach posadzki. Warto również zwrócić uwagę na wielofunkcyjność elementów, np. stopnie schodów, obrzeże kwietnika czy podwyższonej rabaty mogą służyć za wygodne siedziska, zaś nieużywany grill z blatem - za kwietnik.

Z wgłębnikiem

Projektanci decydują się na wgłębnik (obniżenie terenu), gdy muszą pomieścić wiele funkcji na małej przestrzeni i zależy im na wyeksponowaniu roślin. Wgłębnik ma zazwyczaj ok. 60 cm głębokości, jego ściany wzmacniają murki oporowe, a z wybranej ziemi modeluje się na zewnątrz skarpę obsadzoną roślinami. To świetne miejsce na kącik do relaksu albo letnią kuchnię.

warzywnik warzywnik Fot. Katarzyna Bellingham

Mini warzywnik

Rabaty użytkowe zmieszczą się nawet w małym ogródku - wystarczy fragment trawnika zastąpić ziołową szachownicą (sadząc zioła w kwadratach o pow. do 1 m˛). Albo zaaranżować ziołowy chodnik, sadząc niskie gatunki mięty, macierzankę czy oregano pomiędzy płytami lub w szczelinach ścieżek.

Zbiornik wodny w wersji mini, mały ogród Zbiornik wodny w wersji mini, mały ogród Fot. Flora Press

Zbiornik wodny w wersji mini

Nawet w miniogrodzie znajdzie się miejsce na zbiornik z wodą. W nowoczesnych, geometrycznych aranżacjach najlepiej wyglądają proste formy urządzone w zagłębionych w ziemi, murowanych nieckach. Posadzka w kontrastowych barwach dynamizuje kompozycję.

ogród w stylu renesansowym, symetria ogród w stylu renesansowym, symetria Fot. Katarzyna Bellingham

Symertia

W tym uporządkowanym ogrodzie wzrok biegnie wzdłuż kamiennej ścieżki, by zatrzymać się na ozdobnej tablicy zamontowanej na ogrodzeniu. Ten prosty zabieg wydłużył perspektywę i sprawił, że nieduży ogród wydaje się większy. Symetrię ogrodowych aranżacji podkreślają donice ustawione w równym szyku na posadzce.

Zielony salon

Na maleńkiej powierzchni tego ogródka znalazło się wszystko, co potrzebne do relaksu: wygodna kanapa, fotel, stolik, rabaty, nastrojowa latarenka. Głównym elementem wystroju są tu meble, zainwestowano więc w sprzęty dobrej jakości - przeznaczone do ustawiania na zewnątrz, odporne na czynniki atmosferyczne. Uwagę zwraca dobór barw - dominuje śnieżna biel, podkreślona kolorem posadzki, drewnianego panelu płotka, kwiatów naparstnic i hortensji w doniczce. Kameralność zapewni wypoczywającym wysoki, gęsty żywopłot oraz wspomniany panel, który z czasem zasłoni rozrastająca się zieleń.

oczko wodne w małym ogrodzie oczko wodne w małym ogrodzie Fot. Shutterstock

Oczko

W uroczej aranżacji zbudowanej na planie koła znalazło się miejsce dla naturalistycznych rabat z makami, szałwiami i innymi letnimi kwiatami okalającymi wypielęgnowany okrągły trawnik z niewielkim oczkiem wodnym pośrodku. W rezultacie kompozycja, choć uporządkowana, zachwyca naturalnym wdziękiem.

lustro w ogrodzie lustro w ogrodzie Fot. Danuta Młoźniak

Lustro w małym ogrodzie

Lustro optycznie powiększa - to oczywiste. W ogrodzie można dodatkowo zamaskować jego krawędzie roślinami i do szklanej tafli doprowadzić posadzkę o regularnym deseniu. Świetny efekt daje też umieszczenie lustra tuż nad powierzchnią wody - wrażenie będzie jeszcze większe!

ogrodzenie ogrodzenie Fot. Lilianna Sokołowska

Ogrodzenie

Gdy miejsca jest niewiele, można powierzyć dodatkowe funkcje ścianom ogrodzenia. W tym ogrodzie jedna z nich jest także domkiem (a właściwie "willą") dla owadów. W aranżacji znalazło się też miejsce na ogródek ziołowy (w donicach) i kameralny kącik do relaksu (w altance). Drewniane podesty urozmaicają przestrzeń, a w upały udają... plażę.

żwirek w ogrodzie żwirek w ogrodzie Fot. Lilianna Sokołowska

Żwirowa nawierzhcnia

W tym ogrodzie jako nawierzchnię wykorzystano jasny żwir. Tu i ówdzie wydzielono w nim lokum dla roślin, które mogą swobodnie się rozrastać, "wylewając się" na ścieżki. Pielęgnacja nie zabiera wiele czasu, bo nie ma tu trawnika, który trzeba strzyc. A jasna barwa żwiru przy okazji optycznie powiększa ogród.

Rośliny do małych ogrodów

Do małych ogródków wybierajmy wolno rosnące, nieduże gatunki. Dobierajmy je tak, by aranżacja była kolorowa przez cały rok. Krzewy: świerk biały 'Alberta Globe', bukszpan wiecznie zielony 'Suffruticosa', berberys Thunberga 'Bagatelle', sosna górska 'Mops', cis pośredni 'Wojtek', hortensja bukietowa 'Sundae Fraise', budleja karłowa 'Blue Chip'. Byliny: krwawniki, ostróżki, lilie, tawułki, jeżówki, trytomy, miniaturowe funkie, przetacznik goryczkowaty, jagodowiec wielkokwiatowy. Drzewa: miniaturowe odmiany, wskazane są też formy szczepione na pniu.

Więcej o: