Jak zaprojektować ogród?
Sąsiad na działce obok, zamiast krzątać się wśród rabat, wyleguje się w hamaku ze szklaneczką piwa w dłoni, a jego ogród budzi powszechny zachwyt. Jak on to robi?
Urządzamy ogród
Odpowiedź jest prosta: sąsiad ma ogród sensownie zaprojektowany i urządzony. Prawdopodobnie panuje w nim ład przestrzenny, użyte materiały są trwałe i nie wymagają uciążliwej konserwacji, a gatunki roślin - dobrane do warunków panujących na działce. Sąsiad raczej nie uprawia wyszukanych odmian. Prawdopodobnie ułatwia sobie życie, korzystając z nowoczesnych, wygodnych w obsłudze narzędzi. Niewykluczone, że ma system automatycznego podlewania.
Na zdjęciu powyżej: Miękka poducha, plusk wody, zapach lawendy... Aż chce się tu przysiąść choćby na chwilę.
Jak dobrać rośliny?
Rośliny posadzone w odpowiednich miejscach rzadziej chorują, bujniej rosną i kwitną. Dlatego należy je bardzo starannie dobrać do warunków panujących na działce (zwłaszcza do nasłonecznienia i rodzaju gleby). Decydujmy się też na rośliny łatwe w uprawie Szkielet ogrodowych aranżacji powinny tworzyć atrakcyjne krzewy (zwłaszcza kwitnące i o kolorowych liściach), a pomiędzy nimi sadzimy kępy bylin. Osoby starsze i mające problemy z kręgosłupem powinny zdecydować się na podwyższone rabaty - mniej będzie schylania, choćby przy odchwaszczaniu. Jeśli nie mamy czasu i ochoty na jesienne wygrabianie liści, nie sadźmy w ogrodzie dużych drzew i krzewów liściastych - praktyczniej zdecydować się na iglaki.
Na zdjęciu powyżej: Oto ogródek sybaryty kochającego kwiaty i plusk wody. Zamiast murawy -orze łatwych w uprawie roślin (m.in. trytoma, szałwia, trzykrotka wirginijska, zioła). Lustro wody jest w ciągłym ruchu (dzięki dyszy), nie lęgną się więc tu glony.
Trawnik czy łąka kwietna?
Powierzchnię trawnika w ogrodzie najlepiej ograniczyć do minimum. Mniej kłopotliwa, a bardziej malownicza jest łąka kwietna. Wystarczy ją skosić dwa razy w sezonie! W miejscach cienistych (np. pod drzewami) zamiast trawy sprawdzą się kobierce z gatunków okrywowych. Nie wymagają one odchwaszczania, bo gęsty dywan roślin tłumi rozwój chwastów. Zamiast trawnika można też zastosować nawierzchnię z tłucznia lub ze żwiru. Układamy ją na warstwie geowłókniny - wówczas nie będzie przerastać chwastami. Decydując się na trawnik, zadbajmy, by jego pielęgnacja zajmowała mało czasu - oszenie trawy w ogrodzie trwa niekiedy pół dnia! Ten czas skutecznie skrócimy, wykańczając brzegi murawy, nadając im w miarę prosty kształt, układając wszystkie elementy obrzeża (szczególnie w sąsiedztwie rabat i pni drzew) równo z powierzchnią gruntu. Ułatwi to manewrowanie kosiarką, niepotrzebna będzie dokaszarka. Obrzeże zabezpieczy też rabaty przed przerastaniem trawą.
Na zdjęciu powyżej: Ten ogródek stworzony jest do relaksu, a nie do pracy. Zawdzięcza to odpowiedniej kompozycji i trwałym materiałom (beton, egzotyczne drewno, stal i aluminium).
Nawadnianie
Pozornie najprostsze i najtańsze jest podlewanie ręczne. Wystarczy ujęcie wody, wąż i przenośny zraszacz. Jednak w dużym ogrodzie podlewanie tą metodą zajmuje nawet kilka godzin dziennie! Właściciele dużych działek powinni więc zdecydować się na automatyczny system podlewania - odziemną sieć węży doprowadzających wodę do różnego rodzaju zraszaczy lub rurek kroplujących. Węże perforowane (rozprowadzające wodę techniką kropelkową) podleją rabaty, warzywnik czy żywopłot, a te podłączone do zraszaczy nawodnią trawnik. Całość można wyposażyć w programator, który uruchomi system na odpowiednio długi czas we wskazanej porze dnia czy nocy (nawet podczas naszej nieobecności). System oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze, bo zużycie wody w porównaniu z tradycyjnymi metodami podlewania jest o wiele mniejsze.
Na zdjęciu powyżej: System automatycznego nawadniania sam podlewa ogród nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu.
Ściółkowanie, nawożenie...
Rośliny uwielbiają ściółkowanie. My również powinniśmy polubić ten zabieg. Warstwa ściółki (np. rozdrobnionej kory, ścinków traw, rozdrobnionych gałęzi, opadłych jesienią liści) zapewnia bowiem glebie wilgotność, bujne życie fauny i hamuje rozwój chwastów. A po pewnym czasie rozkłada się, poprawiając jakość i strukturę gleby. Ściółkowanie jest istotne zwłaszcza w upały, kiedy woda szybko paruje z podłoża. Jest jednak skuteczne dopiero wówczas, gdy warstwa ściółki ma co najmniej 3 cm grubości. Sporo czasu można też zaoszczędzić, zasilając rośliny wolno działającymi nawozami. Są łatwe w użyciu, wystarczy je stosować tylko raz, dwa razy w sezonie. Pracę w ogrodzie usprawnią też "inteligentne" narzędzia: odkurzacze do liści, prowadnice do węża ułatwiające podlewanie, plastikowe pojemniki na kółkach zamiast ciężkiej taczki, kosiarki z pojemnikiem na skoszoną trawę (nie trzeba zagrabiać ściętych źdźbeł) lub, jeszcze lepiej, z funkcją mulczowania (nie trzeba opróżniać pojemnika). Sprzymierzeńcem zabieganego ogrodnika, zwłaszcza na rozległej działce, może być nawet zwykła torba na narzędzia. Dzięki niej nożyce, pazurki czy sekator będą zawsze pod ręką i nie trzeba będzie za każdym razem biec po nie do domu.
Na zdjęciu powyżej: Dzięki obrzeżu z cegły rozbiórkowej trawa nie przerasta kwiatów, a ziemia nie przesypuje się z rabat na murawę.
Warto wiedzieć
Wybierajmy łatwe w uprawie rośliny, dobrze znoszące warunki panujące na działce. Obrzeża murawy i elementy nawierzchni sąsiadujących z trawnikiem układajmy równo z powierzchnią gruntu. Pośrodku trawnika nie sadźmy pojedynczych drzew i krzewów - trudno będzie je ominąć kosiarką. Stosujmy kosiarki z pojemnikiem lub z funkcją mulczowania. Starannie ściółkujmy rabaty. W dużych ogrodach zainstalujmy automatyczny system podlewania, a w mniejszych - zraszacz oscylacyjny lub obrotowy. W części położonej z dala od domu dajmy roślinom nieco więcej swobody, a tu i ówdzie pozwólmy nawet rosnąć chwastom. Stosujmy sprytne narzędzia ułatwiające pracę w ogrodzie, np. nakolanniki, pojemniki na kółkach, łapy do liści.
- Więcej o:
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie
Kwiatowy dworek
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik