Balkon w stylu japońskim i śródziemnomorskim. Metamorfoza balkonu

Mam do zagospodarowania mały, wietrzny, słoneczny balkon na ósmym piętrze. Podoba mi się japoński styl, ale czy uda się go tutaj stworzyć? Z rodziną często wyjeżdżamy nad Morze Śródziemne i takie klimaty też są mi bliskie. Zależy mi również na kąciku do relaksu oraz pracy z laptopem wśród kwiatów - nie tylko kwitnących, ale też zielonych przez cały rok.
Balkon Balkon Red.

Balkon przed metamorfozą

Balkon ma nieciekawą, mdłą kolorystykę.

Podłoga wyłożona jest kremowymi gresowymi płytkami, a całość obudowana została standardową metalową barierką wypełnioną szklanymi matowymi taflami, która jednak niezbyt skutecznie chroni wnętrze balkonu przed wiatrem (jest dosyć niska). Konieczne będzie więc wzniesienie wyższej przesłony.

Ta aranżacja balkonu jest skromna, ale zarazem elegancka. Stonowana kolorystyka materiałów i posadzonych tu roślin uspokaja i sprzyja wypoczynkowi. Ta aranżacja balkonu jest skromna, ale zarazem elegancka. Stonowana kolorystyka materiałów i posadzonych tu roślin uspokaja i sprzyja wypoczynkowi. Proj. Eliza Różowicz

Balkon w stylu śródziemnomorskim

Na tak urządzonym balkonie można się poczuć jak na południu Europy. Króluje tu delikatna pastelowa kolorystyka okraszona mocnymi akcentami donic i mebli barwy grafitu.

W klimat śródziemnomorski wprowadzają także rośliny: laurowiśnia (często występująca w ogrodach basenu Morza Śródziemnego), trawy ozdobne, fioletowe i białe werbeny oraz jałowce przypominające kolumnowym kształtem cyprysy. W aranżacji pojawiła się też perowskia - krzewinka o drobnych kwiatach w odcieniu przywodzącym na myśl błękit morza. Warto zwrócić uwagę na tę roślinę, która mimo subtelnego wyglądu jest dosyć trwała i kwitnie od sierpnia do września.

W otoczeniu roślin przyjemnie jest zarówno wypoczywać w wygodnych fotelach, jak i pracować z laptopem (inne pomysły na "zielone biuro" znajdą Państwo w następnym numerze naszego miesięcznika).

Dużą zmianą jest zastąpienie istniejących jasnych gresowych płytek posadzki szarymi deskami oraz ustawienie z obu stron żaluzjowych płotków osłaniających wnętrze balkonu przed wiatrem. Posadzone u ich podstawy powojniki o niebieskich kwiatach dodają im urody.

 Proj. Eliza Różowicz

 

Proponujemy rośliny:

1. bratek ogrodowy (Viola wittrockiana) 'Swiss Giant Pure White'

2. dereń biały (Cornus alba) 'Ivory Halo'

3. jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Blue Point'

4. laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) 'Otto Luyken'

5. miskant chiński (Miscanthus sinensis)

6. perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)

7. powojnik wielkokwiatowy (Clematis jackmanii) 'Multi Blue'

8. szczypiorek ogrodowy(Allium schoenoprasum)

9. werbena ogrodowa (Verbena hybrida), odmiana fioletowa

10. werbena ogrodowa (V. hybrida), odmiana biała

Ile to może kosztować (własne wykonanie)

wyposażenie ok. 1500 zł

podłoga i inne materiały ok. 2200 zł

rośliny ok. 350 zł

razem ok. 4050 zł

 

Właścicielka mieszkania sporo pracuje w domu, zależało jej więc na zaaranżowaniu na balkonie kącika do koncepcyjnej pracy.Proj. Eliza Różowicz

Projekt powyżej: Właścicielka mieszkania sporo pracuje w domu, zależało jej więc na zaaranżowaniu na balkonie kącika do koncepcyjnej pracy.

Ta aranżacja balkonu jest skromna, ale zarazem elegancka. Stonowana kolorystyka materiałów i posadzonych tu roślin uspokaja i sprzyja wypoczynkowi.W tej aranżacji roślin i detali jest niewiele, ale wszystko jest starannie przemyślane - nie ma tu mowy o przypadkowości. Ta aranżacja balkonu jest skromna, ale zarazem elegancka. Stonowana kolorystyka materiałów i posadzonych tu roślin uspokaja i sprzyja wypoczynkowi.W tej aranżacji roślin i detali jest niewiele, ale wszystko jest starannie przemyślane - nie ma tu mowy o przypadkowości. Proj. Eliza Różowicz

Balkon w stylu japońskim

W tej wersji balkon urzeka klimatem Dalekiego Wschodu. Styl ten odzwierciedla zarówno kolorystyka (czerwono-czarno-zielona, z różowymi akcentami), jak i dobór roślin typowych dla ogrodów Japonii lub do nich pasujących. Rosną tu klon japoński, bambus, azalie i rozplenica japońska, ciekawym detalem jest też bonsai z kosodrzewiny. Wprawdzie nie zmieściła się już kwitnąca wiśnia, ale na ścianie wiszą jej zdjęcia. Do barierki przymocowano wiklinową matę, która chroni przed wiatrem kącik z niskimi pufami wykonanymi z wiklinowych i rattanowych witek. Siedząc tutaj przy filiżance herbaty, można się poczuć niemal jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wieczorom dodają uroku kamienne japońskie latarnie, które również w dzień są ciekawą ozdobą.

 Proj. Eliza Różowicz

 

Proponujemy rośliny:

1. azalia japońska (Azalea japonica) Rubinstern

2. azalia japońska (A. japonica) 'Maruschka'

3. bonsai z sosny kosodrzewiny (Pinus mugo)

4. fargezja rdzawa (Fargesia rufa)

5. klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'

6. rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln'

7. tatarak trawiasty (Acorus gramineus) 'Ogon'

Ile to może kosztować (własne wykonanie)

wyposażenie ok. 730 zł

materiały ok. 350 zł

rośliny ok. 300 zł

razem ok. 1380 zł

Więcej o: