Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?

Żadna pora roku nie maluje ogrodu tyloma pastelowymi barwami co wiosna. To głównie zasługa kwitnących krzewów. Warto więc posadzić gatunki drzew, które obficie kwitną jak tylko robi się ciepło.

Forsycja. Pierwsze kwitnące krzewy wiosną

Zdjęcie powyżej:

Forsycja - zależnie od odmiany forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) dorasta do wysokości
1- 3 m. Szeroko rozkłada gałęzie przez cały kwiecień pokryte żółtymi kwiatami. Sadzimy ją w żyznej glebie na nasłonecznionym stanowisku.

Jeśli tylko nie ma mrozu, w marcu - a czasem nawet w lutym - zaczynają pylić długie kotki leszczyny, a oczary pokrywają się żółtymi, czerwonymi lub pomarańczowymi "wstążeczkami".

W kwietniu króluje złoto, róż i biel: kwitną forsycje, pigwowce, migdałki, kaliny koreańska i wonna, magnolie gwiaździste i porzeczki ozdobne. Wyglądają tym efektowniej, że ich gałęzie są jeszcze bezlistne. A jeśli pod koniec zimy zetniemy pędy forsycji, wiśni bądź pigwowca i wstawimy je do wazonu z wodą, obdarują nas kwiatami o kilka tygodni wcześniej niż w ogrodzie.

Maj to już istna eksplozja koloru -dołączają bzy lilaki, kalmie, pierisy, azalie, krzewuszki, suchodrzewy i wiosenne gatunki tawuł, a pod koniec miesiąca -niektóre różaneczniki i jaśminowce.

Tawuła wczesna. Krzew kwitnący wiosną Tawuła wczesna. Krzew kwitnący wiosną Fot. Pixabay/CC0

Tawuła. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Tawuła - w kwietniu z dala bieleje tawuła wczesna (Spirea arguta) gęsto obsypana drobnymi kwiatami. Krzew dorasta do wysokości ok. 2 m i rozrasta się szeroko dzięki odrostom. Ma małe wymagania glebowe, znosi suszę.

Inne krzewy kwitnące wiosną

Gatunek                           Termin kwitnienia

berberys ottawski               maj

dereń jadalny                     marzec- kwiecień

dereń kwiecisty                   maj

irga pomarszczona               maj

karagana syberyjska             maj

kolkwicja chińska                  maj- czerwiec

leszczyna pospolita               luty- marzec

obiela wielkokwiatowa            maj

oliwnik srebrzysty                  maj- czerwiec

ośnieża karolińska                  maj

szczodrzeniec purpurowy        maj- czerwiec

tamaryszek drobnokwiatowy     maj

wawrzynek wilczełyko              luty- marzec

żylistek wysmukły                   maj

Migdałek. Pierwsze kwitnące krzewy i drezwa wiosną

W ogrodach sadzi się zwykle migdałek trójklapowy (Prunus triloba) o pełnych różyczkowatych kwiatach. Oprócz formy krzewiastej osiągającej ok. 2 m popularne są drzewka szczepione na pniu, który trzeba czyścić z odrostów. Migdałek wymaga słonecznego, miejsca. Rośnie dobrze na większości gleb ogrodowych. Jest wrażliwy na moniliozę powodującą zasychanie liści i kwiatów. Profilaktycznie wycinamy kwiatostany, gdy tylko zaschną, bo grzyb wnika przez kwiaty.

MigdałekFot.: vercha shutterstock

Pigwowiec. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

W Polsce sadzimy odmiany i mieszańce pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica), okazałego (Ch. speciosa) i pośredniego (Ch. ×superba), osiągające wysokość 0,5- 1,5 m. Wszystkie mają rozłożysty pokrój i dają odrosty boczne. Kwitną w kwietniu i na początku maja, w odcieniach różu, czerwieni i bieli. Nie mają dużych wymagań, jednak susza i brak słońca osłabiają kwitnienie. Dekoracyjne i jadalne owoce może atakować parch.

PigwowiecFot.: d2niKk shutterstock

Złotlin. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Żywozielone proste pędy (1- 2 m) zdobią złotlin chiński (Kerria japonica) już zimą. Złociste kwiaty rozwijają się w kwietniu i maju, równocześnie z liśćmi. W ogrodach popularne są zarówno odmiany o pojedynczych, jak i o pełnych kwiatach ("Pleniflora" - fot. w kółku). Krzew ten szeroko się rozprzestrzenia dzięki licznym odrostom. Sadzimy go w nasłonecznionym lub półcienistym miejscu. Złotlin lubi gleby przepuszczalne, ale podczas suszy wymaga podlewania. Ze starszych okazów regularnie wycinamy zaschnięte 3 - letnie pędy.

Magnolia. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Do kwitnących przed rozwojem liści należą odmiany magnolii gwiaździstej (Magnolia stellata  - powyżej, w kółku jej odmiana "Rosea"), pośredniej (M. ×soulangeana) oraz mieszańce
(wys. 2,5- 3 m), np. "Susan", "Betty". Lubią miejsca słoneczne i osłonięte, z żyzną i kwaśną glebą. Kwiatom mogą zagrażać przymrozki.

Magnoliafot.: Marbury shutterstock

Fotergilla. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Oryginalne kwiaty fotergilli większej (Fothergilla major) rozwijające się na początku maja tworzą długie pręciki i wydzielają miodowy zapach. Skupione są w licznych kwiatostanach na końcach gałązek. Fotergilla ma owalny pokrój, osiąga wysokość 1,5- 2 m i taką samą szerokość. Latem zdobią ją liście podobne do olchowych. Krzew ten sadzimy w półcieniu lub na słońcu. Dobrze rośnie na glebach próchnicznych, średnio wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Lijuan Guo shutterstockFot.: Lijuan Guo shutterstock

Judaszowiec. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Gdy judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) zakwita, przypomina różową wiśnię. Z bliska zaś widać, że jego kwiaty wyrastają w niewielkich skupiskach bezpośrednio na pędach i grubszych gałęziach. Rozwijają się na przełomie kwietnia i maja równocześnie z liśćmi i wtedy narażone są na przymrozki - dlatego dla judaszowca wybieramy miejsca osłonięte. Podczas silnych mrozów przemarzać może również cały krzew, z tego względu polecany jest do stref 6b i 7. W Polsce osiąga wysokość 3-5 m. Lubi słońce i wapienną glebę, jest odporny na suszę.

Bildagentur Zoonar GmbH shutterstockFot.: Bildagentur Zoonar GmbH shutterstock

Oczar. Pierwsze kwitnące krzewy wiosną

Przypominające barwne wstążki kwiaty oczaru pośredniego (Hamamelis ×intermedia) mogą rozwinąć się już podczas lutowej odwilży bądź w marcu. Zależnie od odmiany bywają żółte, pomarańczowe, czerwone lub kremowe. Oczary to szeroko rozgałęzione krzewy o wysokości 3-4 m. Mogą rosnąć w miejscach nasłonecznionych i nieco zacienionych, na podłożu bogatym w próchnicę i umiarkowanie wilgotnym. Lubią osłonięte stanowiska. Młode okazy są wrażliwe na mróz.

Martien van Gaalen shutterstockFot.: Martien van Gaalen shutterstock

Wierzba. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Kotki to puchate kwiatostany męskie pojawiające się na przedwiośniu. U wierzby oszczepowatej "Wehrhahnii" (Salix hastata - powyżej) oraz wierzby iwy "Kilmarnock" (S. caprea - w kółku) są okazałe i bardzo liczne. Obie te odmiany szczepi się na pniu. Lubią słońce i wilgotną glebę o odczynie zasadowym lub obojętnym. Dorastają do wysokości 1,5 m. Zagraża im rdza wierzby.

FOT. LILIANNA SOKOOWSKAFOT. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Azalia. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Do grupy azalii wielkokwiatowych zaliczamy te krzewy z rodzaju Rhododendron, które tracą liście na zimę i tworzą w maju okazałe, często pachnące kwiatostany w ciepłych odcieniach (jak na zdjęciu z lewej). Znanych jest wiele odmian mieszańcowych, często spokrewnionych z żółtą azalią pontyjską (Rh. luteum). Azalie oceniane są jako łatwiejsze w uprawie i bardziej odporne na mróz od różaneczników o zimozielonych liściach. Lubią kwaśne, wzbogacone torfem gleby, ale mogą też rosnąć na lekko kwaśnych. Sadzimy je w miejscach nasłonecznionych albo półcienistych. Nie zapominajmy o podlewaniu w czasie suszy i zasilaniu nawozami dla różaneczników i azalii.

SBremer shutterstockFot.: SBremer shutterstock

DarZel shutterstock DarZel shutterstock Fot.: DarZel shutterstock

Złotokarp. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Jest krzewem lub małym drzewkiem o wysokości 4- 5 m. Kwitnie w maju. Jego kwiatostany mogą osiągać długość nawet pół metra! Najpopularniejszy jest złotokap pospolity (Laburnum anagyroides ), a także złotokap Waterera "Vossii" (Laburnum ×vatereri). Znosi suszę i niekorzystne warunki miejskie. Wymaga słońca, lubi miejsca osłonięte od wiatru, a glebę dość żyzną, przepuszczalną. Może rosnąć zarówno na ziemi lekko kwaśnej, jak i lekko zasadowej. Podczas suszy trzeba go podlewać. Uwaga, jest rośliną trującą (zwłaszcza nasiona).

Irina Borsuchenko shutterstockFot.: Irina Borsuchenko shutterstock

Wiciokrzew. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Wiciokrzewy (Lonicera) to pnącza, których wonne kwiaty mogą rozwijać się od maja do wczesnej jesieni. Na zdjęciu - wiciokrzew pomorski (L. periclymenum), a w kółku odmiana "Serotina". Wspinając się po podporach, osiąga on 3- 5 m. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Zagrażają mu mszyce.

ppfoto13 shutterstockfot.: ppfoto13 shutterstock

Ewais shutterstock Ewais shutterstock Fot.: Ewais shutterstock

Bez lilak. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Niezliczone odmiany lilaka pospolitego (Syringa vulgaris) rozkwitają w odcieniach fioletu (jak np. "Mrs Edward Harding" - fot. z lewej), błękitu, bieli i różu (jak "Krasavitsa Moskvy"). Krzewy, zależnie od odmiany, osiągają wysokość 2,5- 4 m. Rozgałęziają się szeroko i często tworzą odrosty. Niektóre lilaki sprzedawane są jako drzewka na pniu. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych oraz częściowo zacienionych. Lubią gliniastą glebę, znoszą suszę. Latem wycinamy zaschnięte kwiatostany.

Nadezda Stoyanova shutterstockFot.: Nadezda Stoyanova shutterstock

Kalina. Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

W maju kwitnie kalina koralowa (Viburnum opulus) oraz jej odmiana "Roseum", zwana śniegową kulą. Obie osiągają wysokość ok. 4 m. Dobrze rosną w słońcu lub półcieniu, na lekko wilgotnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ich wrogami są mszyce (patrz ramka obok) i szarynki, które zwalczamy Decisem Ogród  015 EW.

rodimov shutterstockFot.: rodimov shutterstock

Żarnowiec Pierwsze kwitnące krzewy i drzewa wiosną

Zielone proste pędy pokryte żółtymi kwiatami to cecha charakterystyczna żarnowca miotlastego (Cytisus scoparius) oraz jego licznych mieszańców, niekiedy o kwiatach czerwonych i pomarańczowych (poniżej odmiana "Lena"). Nie wszystkie znoszą mrozy. Wymagają słońca i piaszczystych gleb.

SGM shutterstockFot.: SGM shutterstock

Więcej o: