Wiosenne cięcia

Na przedwiośniu w każdym ogrodzie nie obędzie się bez cięcia drzew i krzewów. Trzeba jednak wiedzieć, co i kiedy przycinamy. Pora zabiegów i miejsce cięcia pędów krzewów zależy od tego, kiedy kwitnie dany gatunek, która część jest najbardziej dekoracyjna oraz od jego siły wzrostu.
Hortensja drzewiasta Anabelle wymaga odmładzania - robi się to wiosną. Hortensja drzewiasta Anabelle wymaga odmładzania - robi się to wiosną. Fot. Shutterstock/LianeM

Jakie rośliny przycinamy wczesną wiosną?

Gatunki, które kwitną latem na tegorocznych przyrostach (m.in. tawuła japońska, jaśminowiec, róża, hortensja bukietowa i drzewiasta), możemy przycinać na przełomie lutego i marca.

Jeśli chcemy, by krzewy te tworzyły formy kuliste lub utrzymały mniej więcej stałą wysokość, skracamy pędy o 1/3 długości.

Jeżeli zamierzamy je odmłodzić (warto to robić co kilka lat), gałęzie skracamy o 1/2 lub 2/3, a także wycinamy najstarsze pędy z wnętrza krzewu.

Krzewy, które zimą trochę przemarzły (np. budleję czy dziurawiec), możemy ściąć bardzo nisko, pozostawiając tylko 15-20-centymetrowe odcinki gałęzi.
Wiosną tniemy także berberysy, odmiany bzu czarnego, pęcherznice oraz wierzbę 'Hakuro-nishiki'.

Forsycja wymaga skrócenia gałęzi o połowę zaraz po kwitnieniu. Forsycja wymaga skrócenia gałęzi o połowę zaraz po kwitnieniu. Fot. Shutterstock/Sergey Rybin

Jakie rośliny przycinamy po kwitnieniu

Pędy gatunków, które rozwijają pąki, zanim zdążą się zazielenić (m.in. forsycja, tawuła wczesna, wierzba iwa 'Kilmarnock', migdałek) skracamy zaraz po przekwitnięciu. Gałązki odcinamy tuż pod kwiatostanem. Co kilka lat warto jednak usunąć najstarsze łodygi i silnie przyciąć pozostałe.

Pigwowiec prześwietlamy wkrótce po kwitnieniu, wycinając cienkie pędy. Pigwowiec prześwietlamy wkrótce po kwitnieniu, wycinając cienkie pędy. Fot. Shutterstock/ruzgar344

Kiedy przycinamy hortensje

Szczególnym przypadkiem jest hortensja ogrodowa - jej pąki kwiatowe zawiązują się już jesienią, zimują (osłonięte przed mrozem), a rozwijają się latem. Cięcia dokonujemy więc dopiero wtedy, gdy kwiatostany zaschną, tuż pod nimi. Pędów z pąkami nie tniemy.

Cięcie bukszpanu najlepiej przeprowadzić po ostatnich przymrozkach. Cięcie bukszpanu najlepiej przeprowadzić po ostatnich przymrozkach. Fot. Shutterstock/nikolaborovic

Jak przycinać gatunki zimozielone

Cięcie bukszpanów, barwnych odmian trzmieliny Fortune'a oraz zimozielonych berberysów najlepiej rozpocząć wtedy, gdy ich pąki liściowe nabrzmiewają i widać wyraźnie, które gałązki przemarzły. Poczekajmy jednak do chwili, gdy nie będzie już mrozów, które mogą uszkodzić zranione pędy.

Mahonię można przyciąć zaraz po kwitnieniu, albo wcześniej, w marcu. Mahonię można przyciąć zaraz po kwitnieniu, albo wcześniej, w marcu. Fot. Shutterstock/Manfred Ruckszio

Jak przycinamy mahonie

W przypadku mahonii gałęzie można skrócić zaraz po kwitnieniu (chociaż wtedy nie zawiąże ona owoców), a gdy chcemy ją przyciąć silniej - wiosną po ustąpieniu mrozów.

Wrzosy skracamy wiosną, tuż pod zeszłorocznym zaschniętym kłosem. To sprawi, że zagęszczą się od dołu. Wrzosy skracamy wiosną, tuż pod zeszłorocznym zaschniętym kłosem. To sprawi, że zagęszczą się od dołu. Fot. Shutterstock/Igor Grochev

Kiedy przycinamy wrzosy?

Pędy wrzosów skracamy wiosną tuż pod zeszłorocznym zaschniętym kłosem - dzięki temu krzewinki zagęszczą się od dołu.

Kalendarz wiosennego cięcia roślin

To ważne!
Większość specjalistów uważa, że na przedwiośniu i wczesną wiosną rośliny znoszą okaleczenia lepiej niż latem. Ponadto łatwiej wtedy ocenić, które gałęzie wymagają korekty lub usunięcia.
Do cięcia wybieramy dzień, kiedy temperatura jest dodatnia. Pojedyncze cienkie gałęzie odcinamy 0,5-1 cm nad pąkiem, a grubsze kilka centymetrów nad bocznym odrostem. Powierzchnia cięcia powinna być lekko ukośna (aby woda spływała z rany na zewnątrz) i gładka.

Gałęzie derenia białego 'Sibirica' przycinamy krótko. Gałęzie derenia białego 'Sibirica' przycinamy krótko. Fot. Shutterstock/J Need

Jakie rośliny wymagają cięcia odmładzającego

Częstego skracania i odmładzania wymagają gatunki o ozdobnych barwnych pędach, takie jak dereń biały 'Sibirica', dereń rozłogowy oraz trzmielina oskrzydlona 'Nana', efektowne także bez liści. Ich gałęzie przycinamy krótko, tj. na wysokości 8-10 cm, wczesną wiosną. Wówczas młode przyrosty będą miały intensywne barwy. Zabieg powtarzamy co 2-3 lata, natomiast w pozostałych latach pędy skracamy na przedwiośniu o 1/4 długości.

Pędy kwitnące migdałowca karłowego skracamy o połowę. Pędy kwitnące migdałowca karłowego skracamy o połowę. Fot. Shutterstock/Aleoks

Kiedy przycinamy migdałowiec

Migdałowiec karłowy czy złotlin wytwarzają rozłogi, dzięki którym rozrastają się wszerz.
Po posadzeniu przycinamy je. Od 2. roku pędy kwitnące skracamy o 1/2, a pozostałe do ok. 8 cm nad ziemią. Z rozrośniętych okazów usuwamy część odrostów na obrzeżu.

Więcej o: