Kwiaty kwitnące w lipcu – poradnik, byliny i kwiaty na balkon
Kwiaty kwitnące w lipcu zachwycają soczystymi kolorami i zapachami. Ogród dostarcza ogromną ilość kwiatów również na bukiety. Amatorzy pastelowych barw też znajdą coś dla siebie - w płatkach lilii, liliowców, jastrunów...
![Liliowiec to kwiat jednego dnia - i w ogrodzie, i w wazonie żyje najwyżej 24 godziny. Potem najlepiej go zastąpić kolejnym, który właśnie rozwitł. Z kolei lilie przetrwają w wazonie niewiele ponad tydzień - będą trwalsze, jeśli usuniemy im pylniki. Najdłużej zachowują świeżość jastruny - zdobią bukiety nawet przez 3 tygodnie. ~]l^6%ntGSWe5csrleBHx7M]TfYn>=/m_XcKv^eIek&fK=_we](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/3q/22059282-liliowiec-to-kwiat-jednego-dnia-i-w-ogrodzie-i-w-wazonie.jpeg)
Jakie kwiaty kwitną w lipcu?
Kiedy rozpoczyna się czas wakacji to czas kiedy chcemy się cieszyć ogrodem ozdobionym pięknymi kwiatami. Mamy dla Was listę najpiękniej kwitnących roślin.

- aksamitki
- begonie bulwiaste
- dzwonki
- lawendy
- lilie,
- lobelie
- malwy,
- naparstnice,
- ostróżki,
- maciejki
- nagietki
- cynie
- jasturny
- chabry
- lwie paszcze
- kosmosy
- szałwie
- hortensje
- róże
12 roślin kwitnących całe lato. Kocimiętka, trytoma groniasta, trzykrotka...
Najlepsze byliny kwitnące w lipcu
- Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea).Długi czas kwitnienia (lipiec–październik), odporna i lubiana przez pszczoły. Doskonała na rabaty i na kwiat cięt
- Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida).Intensywne żółte koszyczki kwiatowe, kwitnie od lipca aż do jesieni .
- Tawułka (Astilbe arendsii). Kwiatostany w kształcie pióropuszy w różnych kolorach – czerwonym, różowym, białym. Kwitnie od czerwca do września.
- Floks wiechowaty (Phlox paniculata). Wiechowate kwiatostany, bogata paleta barw, kwitnienie lipiec–wrzesień; idealna jako kwiat cięty ogrodniczy.
- Kocimiętka Faassena (Nepeta × faassenii). Niebieskofioletowe kwiaty od czerwca do września, odporna i łatwa w uprawie.
- Szałwia omszona (Salvia nemorosa). Kompaktowe kępy fioletowych kwiatostanów. Kwitnie od maja do sierpnia.
- Liatra kłosowa (Liatris spicata). Pionowe pędy z fioletowym kwiatostanem, kwitnie od lipca do września ﹣ doskonała na rabaty w stylu naturalistycznym.
- Liliowce (Hemerocallis). Odporne, efektowne byliny z kwiatami w wielu kolorach. Kwitnienie głównie w lipcu.
- Dalias (Dahlia). Bogactwo form i barw. Kwitnie w lipcu–wrześniu, świetne na rabaty i cięcie.
- Paciorecznik (Canna indica). Wysoka bylina z ciężkimi, kolorowymi kwiatami. Kwitnie od lipca do września .
Kwiaty wieloletnie kwitnące w lipcu
Byliny kwitnące latem to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także pożywienie dla pszczół i innych zapalaczy. Czym więcej kwietnie w naszym ogrodzie tym lepiej.

- juka karolińska
- kocimiętki
- macierzanki
- bodziszek krwisty
- słoneczniczki
- floksy
- czyściec wełnisty
- dzwonek
- funkie
- goździki
- jeżówki
- liliowce
- krwawnik pospolity
- przywrotniki
- żurawki
- zawilce
- rojniki
- rozchodniki
- rudbekia
- tawułka
- trytomy
Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz
Kwiaty kwitnące w lipcu do wazonu
Liliowiec to kwiat jednego dnia – i w ogrodzie, i w wazonie żyje najwyżej 24 godziny. Potem najlepiej go zastąpić kolejnym, który właśnie rozkwitł. Z kolei lilie przetrwają w wazonie niewiele ponad tydzień – będą trwalsze, jeśli usuniemy im pylniki. Najdłużej zachowują świeżość jastruny – zdobią bukiety nawet przez 3 tygodnie.
Letnie kwiaty balkonowe
🌸 1. Pelargonie
Kwitną od maja do jesieni, odporne na słońce i suszę. Wybieraj odmiany zwisające lub rabatowe.
🌼 2. Petunie & Surfinie
Intensywne barwy i bogate kwitnienie od czerwca do przymrozków. Surfinie – efektowne kaskady, idealne do wiszących koszyków.
🍃 3. Lobelie
Drobne, kaskadowe kwiaty w odcieniach niebieskiego, fioletu i bieli. Świetne w pojemnikach – idealne do stworzenia lekkiej kompozycji
🌿 4. Werbena
Drobne kwiaty w bogatej palecie kolorów, kwitnie od czerwca do jesieni. Odporna na suszę – doskonała na gorące, słoneczne balkony
🌺 5. Begonie stale kwitnące
Kwitną nieprzerwanie od wiosny do przymrozków. Radzą sobie zarówno w słońcu, jak i półcieniu.
🌻 6. Aksamitki (Tagetes)
Pełne, żywe kwiaty w odcieniach żółci, pomarańczy i czerwieni, kwitną od lipca do jesieni. Odporne na warunki atmosferyczne i odstraszające część szkodników.
☀️ 7. Gazania
Kwiaty jak małe "słońca", otwierają się tylko w słońcu. Odporne na wiatr – idealne na balkony narażone na porywy
🎯 8. Sanwitalia
Tworzy złote, gęste kaskady, łatwa w uprawie i odporna na suszę. Świetna do wiszących koszy i donic
🌼 9. Fuksja
Zwisające kwiaty w eleganckich barwach różu, fioletu, czerwieni — świetna na balkony w półcieniu.
Rośliny kwitnące w lipcu cebulowe
Dla fanów roślin cebulowym znajdzie się także kilka takich, które obsypują się kwiatami w lipcu.

Niebo na rabacie - najpiękniejsze niebieskie kwiaty
Kwiaty ogrodowe kwitnące w lipcu - pnącza
Dla mnie osobiście nie ma większej radości niż obsypane kwiatami zielone kurtyny przysłaniające mury, ogrodzenia czy altany.

- powojniki
- rdest
- róża pnąca
- wiciokrzew pomorski
- hortensja pnąca
- milin amerykański
Rośliny kwitnące w lipcu - drzewa
W lipcu nie tylko kwitną prawie wszystkie rośliny jednoroczne, wieloletnie, pnącza i krzewy, ale także drzewa. Dla mnie lipiec pachnie przede wszystkim słodką lipą. Jednak na uwagę zasługuje również katalpa i okazały tulipanowiec amerykański.
Ogród w lipcu pielęgnacja
By można się cieszyć ogrodem wypełnionym pięknie kwitnącymi roślinami trzeba o niego zadać:
- Drzewa i krzewy ozdobne
Skracamy przekwitłe gałęzie jaśminowców. Jeśli chcemy, by krzewy nie były zbyt wysokie, warto też przyciąć ich zbyt długie młode pędy, które jeszcze nie kwitły. Skracamy pędy glicynii, tnąc je przy podstawie, tuż za 5.-6. węzłem. Przycinamy żywopłoty liściaste (z bukszpanu, ligustru itd.).
- Rabaty
Przesadzamy i dzielimy byliny, które kwitły wiosną (płomyk szydlasty, rozchodniki), a także irysy bródkowe, bo ich kłącza osiągają dojrzałość 4-6 tygodni po kwitnieniu. Wysiewamy rośliny dwuletnie (bratki, niezapominajki, malwy, stokrotki). Wycinamy przekwitłe łodygi kwiatostanowe, np. omiegów, orlików i łubinów, jeśli nie chcemy, by rośliny się rozsiewały. Podpieramy dalie, ostróżki, malwy, zawilce japońskie i mieczyki. Kontrolujemy rozrastanie się kęp. Tym, które zagłuszają sąsiednie, usuwamy brzeżne liście, rozłogi i odrosty. Podlewamy i pielimy rabaty.
- Sad
Przycinamy gałęzie jabłoni i gruszy, by nie zacieniały owoców. Gałęzie uginające się pod ich ciężarem podwiązujemy do pnia lub podpieramy. Wycinamy zbędne odrosty. Po zbiorach czereśni i wiśni odmładzamy drzewom korony.
Młode, silne pędy malin (8-10 szt./m2 ) podwiązujemy do podpór. Pędy dwuletnie, które już owocowały, wycinamy. Po zbiorach truskawek stare, 4-letnie krzaczki likwidujemy, a 2-3-letnie przycinamy na wysokości 4-7 cm. Usuwamy rozłogi. Ziemię nawozimy małą dawką nawozu z azotem. Zdrowe sadzonki możemy posadzić na nowej grządce.
- Trawnik
Murawę regularnie strzyżemy i często podlewamy. Po raz pierwszy kosimy łąkę kwietną, jeśli większość jej składowych gatunków zdążyła się już wysiać.
- Więcej o:
Lipiec w ogrodzie. Czas na zbiór cebulek i zabiegi ochronne
Lipiec w ogrodzie. Czas zbiorów
Choroby i szkodniki [Ogród w lipcu]
Plamy na trawniku
Dziwne plamy na owocach i liściach malin [Porada eksperta]
Kwiaty kwitnące w lipcu – poradnik, byliny i kwiaty na balkon
Zwalczamy szczawik
Czy mrówki szkodzą roślinom? Jak chronić ogród przed mrówkami?