Projekty domów: wygodny dom dla starszych osób

Małżeństwo poprosiło swojego syna architekta, żeby zaprojektował dla nich dom - wygodny, ekonomiczny i przystosowany do potrzeb starszych osób.
Mieszkańcy tego domu to małżeństwo, które po odchowaniu dzieci i ich wyprowadzce postanowiło zamieszkać w nowym miejscu. Oboje nie potrzebują dużej powierzchni mieszkalnej, ale marzą o wygodzie, odpoczynku w otoczeniu pełnym zieleni oraz miejscu do przyjmowania rodziny i innych gości.

Decyzję o przeprowadzce ułatwiło to, że mieli już budowlaną działkę; kiedyś znajdował się na niej duży sad, należący do ojca inwestora.

O zaprojektowanie domu, który spełniałby wszystkie wymagania i pasowałby do ich trybu życia, poprosili swojego syna - architekta z pracowni JMW Architekci.

Działka

Teren należący do inwestorów znajduje się na obrzeżach Radomia, w sąsiedztwie lasu. Gdy zapadła decyzja o budowie, działkę podzielono na dwie części, z których jedną odsprzedano, co pozwoliło uzupełnić finanse potrzebne do zrealizowania inwestycji. Pozostała część terenu jest stosunkowo niewielka, liczy około 1300 m2. Kiedyś wokół było pustkowie, ale w miarę upływu czasu pobudowano tu liczne domy jednorodzinne, z reguły na podstawie projektów gotowych.

Na działce inwestorzy już wcześniej posadzili kilka drzew, głównie sosny i brzozy, a także liczne krzewy. Rozrośnięte rośliny tworzą teraz przytulny i piękny zakątek, w którym będą mogli wypoczywać domownicy.

Założenia projektowe

Inwestorzy mieli sprecyzowane wymagania dotyczące nowej siedziby. Dom miał być zaprojektowany z myślą o wygodnych warunkach dla starszych osób.

Wszystkie najczęściej używane pomieszczenia znajdują się blisko siebie na parterze, żeby na co dzień nie trzeba było wspinać się po schodach. Na poddaszu zaplanowano pokoje dla gości.Nie zdecydowano się na bezpośrednie połączenie domu z garażem, ale przejście zaprojektowano tak, aby było jak najkrótsze i wygodne.

Zgodnie z planami dom miał być stosunkowo niewielki i ekonomiczny. Architekt miał też za zadanie oddzielić go od najbliższego sąsiedztwa i zapewnić domownikom prywatność.

Wygląd budynku

Architekt starał się stworzyć projekt, który określa mianem "archetypu domu rodzinnego" - budynek o dobrych proporcjach i maksymalnie uproszczonej formie.

Dom składa się z dwóch brył, które przenikają się pod kątem prostym. Jest dwukondygnacyjny, ma klasyczny dwuspadowy dach kryty blachą cynkowo-tytanową. Zewnętrzne ściany w części parterowej pokryte są białym tynkiem oraz wstawkami z okładziny drewnianej. Zdecydowano się na drewnianą stolarkę okienną, ale kilka okien ma aluminiowe profile, które nawiązują do koloru dachu. Zarówno od strony frontowej, jak i ogrodowej zaprojektowano wyłożone drewnem tarasy. Jeden z nich wyposażono w kominek zewnętrzny i murowany grill. Dodatkową ozdobę stanowi oczko wodne z efektowną kaskadą.

Do budynku przylega garaż. W trakcie budowy wykorzystano istniejącą już, starą konstrukcję, ale ją zmodernizowano i przystosowano stylistycznie do całości architektonicznego założenia. W garażu mieści się samochód, stół do majsterkowania oraz sprzęt rekreacyjno-sportowy.

Wnętrza i ich funkcje

Z przedsionka przechodzi się do głównego holu, a stamtąd do salonu i do ogrodu z tarasem. Do kuchni prowadzi korytarz, przy którym jest wygodna garderoba na wierzchnie okrycia. Z kuchnią połączona jest otwarta na salon jadalnia.

Schody na piętro umieszczono za zabudową z kominkiem i telewizorem; salon w tej części otwarty jest na wysokość dwóch kondygnacji. Pod schodami zaprojektowano pomieszczenie techniczne, do którego wchodzi się przez ukryte drzwi, otwierając regał z półkami na książki.

Od strony ogrodowej znajduje się ściśle prywatna część domu, która składa się z sypialni, łazienki oraz niewielkiego pomieszczenia gospodarczego. Z łazienki przechodzi się też do kotłowni.

Na piętrze umieszczono jedną, wspólną łazienkę i dwie sypialnie - każda ma własną garderobę. To przestrzeń zaprojektowana z myślą o wizytach syna i córki oraz ich rodzin. Pomieszczenia są wygodne, a jednocześnie zapewniają pewną autonomię przebywającym tu osobom. Obie sypialnie łączy kładka o lekkiej stalowej konstrukcji, biegnąca nad otwartą na dwie kondygnacje przestrzenią salonu. Taki zabieg pozwolił na stworzenie na piętrze otwartej antresoli, która pełni także funkcję pokoju do pracy. Przejście z poddasza na parter zaprojektowano tak, żeby goście mieli swobodny kontakt z ogólnodostępną częścią domu, ale żeby jednocześnie nie przeszkadzali domownikom.

Projektanci budynku dołożyli starań, żeby wszystkie pomieszczenia spełniały przynależne im funkcje i żeby we wnętrzu domu nie było zbędnej, "pustej" przestrzeni. Duża powierzchnia użytkowa często nie ma nic wspólnego z rzeczywistym komfortem, za to w dotkliwy sposób generuje koszty utrzymania, związane chociażby z ogrzewaniem.

Metryczka domu

Powierzchnia użytkowa: 200,6 m2

Powierzchnia zabudowy: 192 m2

Powierzchnia działki: 1300 m2

Autor: Łukasz Michalski z pracowni JMW Architekci

Kontakt: tel. 22 839 04 56 michalski@jmwarchitekci.pl www.jmwarchitekci.pl

Autor projektu

Architekt Łukasz Michalski jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Razem z Krzysztofem Jachowiczem i Jakubem Wiśniewskim założył pracownię JMW Architekci, która zajmuje się projektowaniem budynków i wnętrz.

Architekci z JMW starają się projektować poza schematami; według nich podstawą osiągnięcia najlepszych rezultatów w projektowaniu przestrzeni jest pełne zrozumienie potrzeb inwestora. Uważają, że nieszablonowe myślenie i ścisła współpraca z klientem gwarantuje powstanie przestrzeni optymalnej, unikatowej i pięknej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mailWięcej o:
Komentarze (9)
Projekty domów: wygodny dom dla starszych osób
Zaloguj się
 • gragos

  Oceniono 24 razy 20

  Dla starszych ludzi najwygodniejszy jest dom pozbawiony schodów, czyli parterowy.

 • zuuuraw

  Oceniono 7 razy 7

  Piętrowy dom dla pary starszych ludzi ?
  Rżniecie głupa, czy macie nas za idiotów ?
  To wygląda na ukrytą reklamę, zresztą bardzo ładnego, domu katalogowego.
  Z zewnątrz sprawny kompozycyjnie, w środku najbardziej razi malutki salon, o powierzchni jak w nowych blokowiskach, odwrócony zresztą plecami do ogrodu,

 • ida61

  Oceniono 5 razy 5

  dls starszych ludzi to dom parterowy bez schodow a nie pietrowy.

 • joankb

  Oceniono 6 razy 4

  Emeryci, których stać na utrzymanie 200 metrowego domu to raczej nie przeciętni polscy emeryci.
  Dom nie dla mnie....

 • dont666

  Oceniono 4 razy 2

  No i "zaprojektował" - stodołę, jakich teraz mnóstwo naokoło.

 • 123cathy1

  Oceniono 4 razy 2

  Za duży hol i za mały salon ,według mnie.Nie lubię schodów na środku domu- takie mam i goście wchodzący do dzieci czasami mnie krępują.

 • poparzony

  Oceniono 4 razy 2

  Dziwny układ, wygląda jakby od ogrodu ukrywali się, a od frontu wszystko na POkaz.
  (czyżby wścibscy sąsiedzi z tyłu działki?)

 • 123loveme

  0

  Kilka uwag do tej perełki:
  1/ minus: brak ogólnie dostepnej toalety dla gości na parterze, dlaczego obcy maja wchodzić do prywatnej łazienki, gdzue często na widoku lezą rożne przedmioty osobiste państwa domu?
  2. minus: brak spiżarni przy kuchni, aktualnie nie wyobrażam jużsobie kuchni bez schowanka, gdzie przechowuje sie wszystkie gabarytowe sprzęty albo odstawia do chłodnego wieksze ilości potraw lub ciast (starsze państwo na pewno rodzinnie spędza święta i takie zapasy trudno zgromadzić w lodówce)
  3/ plus/minus: pomieszczenia techniczne zgrabnie skomponowano z przestronnym salonem kapielowym (plus za nietracenie powierzchni na komunikacje, minusem może byc blokowanie dojścia do dalszych pomieszczeń, gdy łazienka jest okupowana przez jednego z domowników)
  4/ plus/minus: ciekawie usytuowany salon, jednak zdecydowanie za mały, aż się prosi o wypuszczenie paru metrów wgłąb ogrodu
  5/ minus: za duza powierzchnia domu, przesstrzeń na poddaszu dla dwojga emerytów przytłacza, rozumiem, że autorowi chodziło o zminimalizowanie nakładu pracy na utrzymanie domu w podeszłym wieku właścicieli, ale efekt mija się z celem - niezły zasuw tam na górze, by te apartamenty utrzymać tip top, a wystarczyło zmniejszyć kąt nachylenia dachy z np. 45 na 25-30` i do zagospodarowania pozostaje dużo mniejsza powierzchnia, mnóstwo powierzchni pod skosami odpada, a zostaje jeszcze miejsce na 1-2 pokoje gościnne + łązienka w razie nalotu wnuczków na weekend.
  Mimo wszystko fajny projekt do małych poprawek do wykorzystania raczej dla pełnej 2-pokoleniowej rodziny niż dla dwojga emerytów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX