Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dach dwuspadowy: zalety

opracowanie Monika Karda

Dawniej dwie dosyć strome połacie dachu skazywały inwestora na niewielki wybór materiałów pokryciowych i nie najlepszą ich jakość. Dziś na szczęście problemów z materiałami nie ma, a na prosty dach nadaje się każde pokrycie i każde dobrze na nim wygląda.

Dach dwuspadowy, nazywany też dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy
Dach dwuspadowy, nazywany też dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy
Fot. Bartosz Makowski

Dobry dach podkreśla walory elewacji i kryje jej ewentualne wady. Nieprzemyślany może przyczynić się do estetycznego bałaganu i zaburzyć proporcje budynku. Oszczędna geometria domu przykrytego dwoma połaciami wpisuje się niemal w każde otoczenie. Taki dom wygląda tak samo dobrze, jeśli na działce ustawi się go w stronę drogi kalenicą czy też szczytem. Nie ma także znaczenia, czy w bezpośrednim sąsiedztwie budynku parterowego powstaje budynek z wysokim poddaszem użytkowym - jeśli obydwa zamknięte będą dwoma połaciami, nawet różnie ustawionymi w stosunku do stron świata, w odmiennych kolorach i przełamane lukarnami, otoczenie będzie sprawiało wrażenie spójnego.

Zalety dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy wrósł w naszą tradycję i mocno się w niej zakorzenił. Kiedyś ten styl narzucała rzeczywistość. Prosta forma oznaczała oszczędność środków i solidną realizację - w myśl zasady, że im coś jest bardziej skomplikowane, tym szybciej się zepsuje. Warto więc docenić zalety dachu dwuspadowego, głównie takie jak:

- dach dwuspadowy jest stosunkowo tani w budowie - jego powierzchnia jest dość mała, a prosta forma ogranicza konieczność stosowania licznych (i drogich) akcesoriów dodatkowych, niezbędnych do prawidłowego wykonania pokrycia;

- forma dachu dwuspadowego ogranicza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych;
- dach dwuspadowy ma klasyczny i uniwersalny kształt, pasujący do różnego rodzaju otoczenia i charakteru domu;

- pod dachem dwuspadowym powstaje przestrzeń, którą można funkcjonalnie wykorzystać;

- duży kąt nachylenia oznacza skuteczne odprowadzanie wody i bezproblemowe zsuwanie się śniegu;

- płaszczyzna dachu bez załamań jest dodatkowym plusem;

- na dachu nie ma słabych punktów (nie licząc komina), które szybciej mogłyby zacząć przeciekać.

Podsumowując, dach dwuspadowy przede wszystkim dobrze wygląda i jest prosty w wykonaniu. Umożliwia łatwe doświetlenie poddasza, nawet jeśli to będą okna umieszczone w ścianach szczytowych. Przy odpowiednim spadku połaci pozwala na różne wykorzystanie poddasza do celów użytkowych.

Jaki kąt nachylenia połaci

W   dachu dwuspadowym kąt, pod jakim ustawione są dwie połacie, zależy głównie od sposobu zagospodarowania poddasza ? dach kryjący poddasze użytkowe jest bardziej stromy niż ten nad domem parterowym. We współcześnie budowanych domach z poddaszem użytkowym dachy mają zwykle kąt nachylenia około 45°, co pozwala zachować dawne, dobre proporcje między dachem a ścianą. W domach parterowych dachy zdecydowanie są niższe ? dominują proporcje 1:1,1 lub 1:1,2. Jeśli dach jest zbyt niski, bardziej wyeksponowane są ściany. Ich monotonną, płaską powierzchnię rozbija się wtedy elementami i detalami rozrzeźbiającymi bryłę domu: wykuszami, balkonami, lub podkreśla okiennicami. Jeśli ze względu na proporcje między dachem a ścianą dach wydaje się zbyt mały, można go optycznie powiększyć, wysuwając okap.

Energooszczędnie bez okapów

Jeśli zależy nam na tym, żeby dom był energooszczędny, warto się zdecydować na dach dwuspadowy bez okapów. Podobnie jak bryła całego budynku, powinien być jak najprostszy, bez wielu załamań i lukarn. Im mniej połaci dachowych, tym oszczędniej (energetycznie i kosztowo). W ten sposób powstaje zwarta bryła budynku, którą łatwiej jest skutecznie ocieplić, a do jej ogrzania potrzeba mniej energii. Mniejsza powierzchnia dachu o dwóch skośnych połaciach niż w przypadku dachów wielospadowych sprawia, że następują mniejsze straty ciepła przez dach. Poza tym połacie dachu dwuspadowego to odpowiednie miejsce na montaż kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Przed decyzją o ich montażu trzeba jednak uwzględnić orientację połaci dachu względem stron świata.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Dach dwuspadowy: zalety