Ile kosztuje ściana z ociepleniem?

Tekst Katarzyna Wangin,Cezary Jankowski Rysunki Wawrzyniec Święcicki
03.02.2005 00:00
A A A
Kiedy wybierasz pustaki lub bloczki na ściany swojego domu, pamiętaj, że trzeba jeszcze odpowiednio je ocieplić.
Próbując ocenić, ile będą kosztować ściany zewnętrzne przyszłego domu, większość z nas skupia się na bloczkach czy pustakach, z których będą zbudowane ich warstwy nośne. Pomijamy w ten sposób inne ważne koszty: ocieplenia, bez którego można budować tylko z niektórych wyrobów z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu, oraz wykończenia, bez którego nie obejdą się ściany w żadnej technologii.

Żeby zatem realnie ocenić koszty różnych rozwiązań, do porównań należy przyjmować ściany:

- gotowe - może się okazać, że ocieplenie i wykończenie będą droższe niż same cegły czy bloczki;

- o podobnych parametrach - ściana zimniejsza (o mniejszym współczynniku U) będzie tańsza w budowie, ale ogrzewanie domu będzie droższe.

Jak wypadają takie porównania, opiszemy tu na przykładzie najpopularniejszych technologii, w których ocieplone ściany są wykończone:

- tynkiem cienkowarstwowym - ściany te nazywa się dwuwarstwowymi, ocieplanymi systemem BSO,

- ścianką wymurowaną z cegieł elewacyjnych - w wyniku czego powstają ściany trójwarstwowe.

Wbrew powszechnym opiniom, ściana dwuwarstwowa wcale nie musi być tańsza od trójwarstwowej - równie dobrze może być odwrotnie. Koszt ściany nie zależy bowiem od jej rodzaju, ale od zastosowanych materiałów.

Jaka grubość izolacji?

W nowych domach należy układać co najmniej taką warstwę ocieplenia, jaką podano w projekcie. Grubość izolacji dobrana jest tam tak, żeby współczynnik przenikania ciepła U ocieplonej ściany wynosił nie więcej niż 0,3. To nieprzekraczalne minimum - warstwy ocieplenia nie powinno się więc zmniejszać, ale zawsze można ją pogrubić.

Przed podjęciem decyzji o lepszym ociepleniu warto obliczyć, jaka grubość izolacji będzie dla danej przegrody optymalna, bo przekraczanie tej grubości już się nie opłaca. O takie obliczenie można poprosić konstruktora albo powierzyć je firmie, w której zamierza się kupić system ocieplenia (zwłaszcza gdy oferuje ona bezpłatne doradztwo techniczne).

Wełna czy styropian?

Najpopularniejszymi materiałami do ocieplania ścian dwu- i trójwarstwowych są wełna mineralna i styropian.

Wełna mineralna. Przepuszcza parę wodną w większym stopniu niż styropian, lepiej też chroni przed hałasem. Jest jednak od niego nieco droższa, a koszt ocieplenia wełną podnoszą dodatkowo kołki z trzpieniem stalowym, którymi w niektórych systemach trzeba mocować ją do ściany - jest bowiem za ciężka, żeby mógł utrzymać ją sam klej. Ocieplanie wełną mineralną jest wskazane wówczas, gdy izolacja cieplna ma dodatkowo spełniać funkcję izolacji akustycznej, a także ze względu na bezpieczeństwo pożarowe.

- Do ścian dwuwarstwowych w systemie BSO. Najlepsza jest wełna w płytach grubości 8, 10 lub 12 cm, lamelowych (o poprzecznym układzie włókien) albo specjalnych, o zaburzonym układzie włókien (są bardziej wytrzymałe na odrywanie), o gęstości 80-150 kg/m3; płyty powinnny być zabezpieczone środkiem hydrofobizującym.

- Do ścian trójwarstwowych. Stosuje się wełnę w płytach hydrofobizowanych, półtwardych lub miękkich, grubości 8-15 cm.

Styropian. Przepuszcza parę wodną w minimalnym stopniu, zatem uniemożliwia "oddychanie" ścian. Jest nienasiąkliwy, dlatego nie traci swych właściwości termoizolacyjnych pod wpływem wilgoci. Klasyfikuje się go jako samogasnący (zapala się po zetknięciu z ogniem, ale nie podtrzymuje go, a po chwili gaśnie). Jest lżejszy od wełny mineralnej i łatwy w obróbce mechanicznej: można go przycinać piłą.

- Do ścian dwuwarstwowych w systemie BSO. Musi być odmiany co najmniej FS 15 (EPS 70), najlepiej w płytach z profilowanymi krawędziami, bo wtedy połączenia nie są na styk, lecz na zakład, a więc szczelniejsze. W niektórych systemach stosuje się styropian ryflowany, z podłużnymi rowkami, które ułatwiają odprowadzanie wilgoci spod ocieplenia. Najpopularniejsza grubość styropianu używanego do ocieplania systemem BSO to 10-15 cm.

- Do ścian trójwarstwowych. Na izolacje osłonięte solidną ścianką murowaną można użyć płyt mniejszej gęstości niż do ścian dwuwarstwowych - tu wystarczy odmiana FS 12 (EPS 50). Grubość ocieplenia to 8-15 cm.

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX