Ściany murowane

  • Współcześnie produkowane elementy murowe mają bardzo wysoką dokładność wymiarową, co sprzyja precyzyjnemu stawianiu ścian. By wykorzystać te cechy materiału, konieczne jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy muru. Podpowiadamy, jak można to zrobić stosując nieco inną technikę wykonania niż to jest zazwyczaj praktykowane.

    Wykonanie pierwszej warstwy muru

    Współcześnie produkowane elementy murowe mają bardzo wysoką dokładność wymiarową, co sprzyja precyzyjnemu stawianiu ścian. By wykorzystać te cechy materiału, konieczne jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy muru. Podpowiadamy, jak można to zrobić stosując nieco inną technikę wykonania niż to jest zazwyczaj praktykowane.

  • poddasze, okna dachowe

    Ścianki kolankowe: dobry projekt i prawidłowe wykonanie

    Ścianki kolankowe wymurowane na wieńcu stropowym podnoszą połacie dachowe, zwiększając przestrzeń użytkową poddasza. Czasami służą jedynie odsunięciu dachu od okien ostatniej kondygnacji.

  • ścianki działowe

    Koszt budowy domu: ile kosztują ścianki działowe?

    Ścianki działowe są prostym sposobem na podzielenie wnętrza domu. To, ile za nie zapłacimy, zależy od rodzaju użytych materiałów i pracochłonności ich budowy.

  • Rozbiórka ściany

    Rozbiórka ścian działowych - krok po kroku

    Wyburzanie ścian wiąże się zawsze z powstawaniem dużej ilości pyłu, który wnika w najmniejsze szczeliny i osadza się niemal wszędzie, nawet w zamkniętych szafach i szafkach kuchennych. Z tego powodu podczas wyburzania ścian warto solidnie uszczelnić drzwi do sąsiednich pomieszczeń, a prace prowadzić przy otwartych oknach. Jeśli posadzka nie będzie wymieniana, trzeba ją osłonić przed uszkodzeniami, jakie mogą spowodować spadające odłamki.

  • Większość wyrobów budowlanych można stosować  w temperaturze od +5 do +25°C. Jednak znaczące ograniczenie robót następuje najczęściej poniżej 0°C

    Murowanie zimą

    W okresie jesienno-zimowym czy wczesnowiosennym temperatura powietrza bywa dodatnia, często zbliżając się do wartości 0°C. Wtedy – pod pewnymi warunkami – można prowadzić niektóre roboty, na przykład wznosić mury, stosując zaprawę przeznaczoną do użycia w łagodnych warunkach zimowych, czyli przy temperaturze 0-5°C.

  • Tynk modelowany - drewno, beton, metal

    Tynki zewnętrzne: rodzaje, właściwości, ceny

    Tynk to najstarsze i najpopularniejsze wykończenie elewacji domów murowanych. Jednak zarówno przygotowaniem, jak i wykonaniem współczesne tynki - zarówno grubo-, jak i cienkowarstwowe - różnią się od tych sprzed lat.

  • Ściany z pustaków ceramicznych

    Materiały do budowy ścian

    Bloczki i pustaki, choć ostatecznie niewidoczne, są jednym z ważniejszych elementów domu. To od ich właściwości i precyzji wymurowania w dużym stopniu zależą m.in. bezpieczeństwo mieszkańców oraz parametry cieplne i akustyczne budynku.

  • 20601050 https bi

    Ocieplanie ścian domu: 10 zasad, o których nie wolno zapomnieć

    ETICS to najpopularniejszy sposób zaizolowania i wykończenia ścian zewnętrznych. Nie jest specjalnie skomplikowany, choć podczas jego wykonywania można popełnić wiele błędów. Poprawne ułożenie systemu ocieplania opiera się na prostych, ale niezwykle istotnych zasadach. Ich przestrzeganie wpływa na wygląd oraz eksploatację elewacji, a także pozwala zapobiegać uszkodzeniom.

  • 19838631 https bi

    Ściany murowane domu: materiały, konstrukcje, ceny

    Technologia murowana jest najczęściej stosowaną w polskim budownictwie jednorodzinnym metodą wznoszenia ścian. Polega ona na układaniu pustaków, cegieł, bloków czy bloczków oraz łączeniu ich ze sobą zaprawą. Wybór materiału na ściany murowane domu to jedno, druga kwestia to wybór konstrukcji, w jakiej chcemy je zbudować. Możemy zdecydować się na ściany nieocieplone albo z ociepleniem.

  • Tynki i wylewki zimą

    Jak wykonać tynki i wylewki zimą?

    Stan surowy zamknięty to dobry moment, by wykańczać wnętrza. Zostawianie mokrych prac na zimę nie jest najlepszym pomysłem, ale niekiedy bywa koniecznością. Jak wtedy skutecznie przeprowadzić wszystkie potrzebne prace? Podpowiadamy.

  • Jak usunąć wilgoć?

    Sposoby na usunięcie zawilgoceń

    Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, każde zawilgocenie fundamentów powinno być rozpatrywane indywidualnie. Nie można podać jednego przepisu na zabezpieczenie domu przed wodą, ale warto znać te najpopularniejsze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sposoby na to, jak poradzić sobie z zawilgoconymi fundamentami.

  • Panele drewniane Pure Woodcollection, wymiary 76 x 38 x 3,3 cm, cena 135 zł/m2, STEGU

    Drewno na ścianach, czyli nowoczesne drewniane okładziny ścienne

    Starszym czytelnikom drewno we wnętrzach może kojarzyć się paskudnie - z boazerią, królową PRL-owskich bloków (młodsi mogli się z nią spotkać w wynajmowanych mieszkaniach). Trzeba jednak przyznać, że współczesne okładziny z drewna i jego imitacji wcale nie wyglądają siermiężnie. Kolor i wzór drewna wprowadza do wnętrz to, co jest w nim najpiękniejsze - ciepło i szlachetność. Producenci oferują zarówno klasyczne deski, jak i mniej typowe elementy - jak klocki czy drewniane "plastry". Jak z nich skorzystamy, zależy już tylko od wyobraźni.

  • 22065831 https bi

    Jak kupić i jak montować styropian?

    Wybierając styropian do ocieplenia domu, należy mieć na uwadze, że będzie on spełniał swoją funkcję przez wiele lat użytkowania. Dlatego ewentualne oszczędności na etapie zakupu (na przykład wybór materiału o słabszych parametrach albo mniejszej grubości), mogą okazać się pozorne, ponieważ będą wpływać na późniejsze, wyższe koszty ogrzewania.

  • Beton komórkowy dostępny jest głównie w postaci bloczków mających zamki umożliwiające łączenie na pióro i wpust oraz uchwyty ułatwiające przenoszenie

    Beton komórkowy: jak kupić, jak murować?

    Jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy domu. Powodem tego jest nie tylko jego cena, ale głównie właściwości. Ma bowiem sporo zalet.

  • 21591141 https bi

    Ściany z ceramiki

    Ściany z ceramiki to bez wątpienia jedne z najsolidniejszych konstrukcji. Zanim jednak je wzniesiemy, powinniśmy wiedzieć, jaki rodzaj elementów kupić, oraz poznać zasady murowania ścian.

  • budowa domu, ściana szczytowa

    Jak dobrze zbudować ściany poddasza

    Ściany poddasza różnią się od tych na parterze nie tylko kształtem i wysokością, ale przede wszystkim sposobem obciążenia. Konstrukcja dachu, która zwykle rozpiera je na zewnątrz, powoduje, że wymagają one odpowiedniego wzmocnienia.

  • W domach, w których ściany są z ceramiki, polecane są też stropy gęstożebrowowe z ceramicznych pustaków wypełniających przestrzenie między belkami.

    Ceramika na ściany i stropy [RODZAJE, KOSZTY]

    Wśród współczesnych technologii budowania domów najpopularniejsza jest murowana. Wykorzystuje się w niej często ceramikę poryzowaną, za którą przemawia przywiązanie do tradycji oraz doświadczenie innych budujących.

  • Beton komórkowy wymaga odpowiedniego traktowania, by nie został uszkodzony podczas magazynowania lub transportu

    Uszkodzone i wilgotne bloczki z betonu

    Kupiłem kilkanaście bloczków z betonu komórkowego odmiany 400 do zamurowania wnęki po starych drzwiach. Dostarczono ze składu budowlanego, ale były zawilgocone i miały uszkodzone narożniki. Co robić w takiej sytuacji? Tadeusz K.

  • 20619160 https bi

    Ściany z cegieł - starych i nowych

    Ceglane ściany sprawdzą się jako efektowne elewacja domu, a także w aranżacji wnętrz w industrialnym stylu. Najczęściej do ich wykonania wykorzystuje się nowe cegły, ponieważ najłatwiej je dostać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taki mur postawić ze starych cegieł.

  • 20522774 https bi

    Cichy dom - jak go rozpoznać? Pytamy pośredników nieruchomości

    Domy, działki i mieszkania z drugiej ręki wydają się "bezpieczniejsze" w zakupie, przynajmniej pod względem oceny ich hałaśliwości. To dlatego, że funkcjonują w określonym otoczeniu - teren wokół jest zwykle zagospodarowany, o sąsiadach można już się co nieco dowiedzieć, podobnie jak o infrastrukturze w budynku.

  • 20503589 https bi

    Cichy dom - jak go rozpoznać? Pytamy dewelopera

    Zakup mieszkania lub domu wiąże się ze sporym obciążeniem. Nie tylko finansowym, gdyż musimy przy tej okazji załatwić również mnóstwo formalności. Bywamy nimi tak zajęci, że kwestie mniej priorytetowe po prostu nam umykają. Do takich właśnie kwestii należy hałas. Oczywiście liczymy się z tym, że sąsiedztwo ruchliwej ulicy lub linii kolejowej spowoduje, że nasze nowe lokum może nie być zaciszne. Ale czy warto pytać dewelopera o coś więcej niż tylko sąsiedztwo? A jeśli tak, to o co?

  • Klinkier do domów w tradycyjnym stylu

    Jaki klinkier na elewację

    Elewacje domu można wykończyć klinkierem, nawet jeśli nie uwzględniono tego w projekcie. To, w jakiej formie będziemy mogli użyć klinkieru, zależy od zaplanowanej ściany zewnętrznej.

  • Na zwykłej elewacji często wprowadza się dodatkowe podziały architektoniczne lub stosuje się detale dekoracyjne

    Ozdoba w narożniku domu

    Dekoracyjne narożniki budynków to najczęściej styropianowe płytki pokryte tynkiem lub okładziny z kamienia, płytek ceramicznych czy klinkieru.

  • Producenci profili oferują programy komputerowe umożliwiające "przymierzenie" różnych wzorów do elewacji domu

    Sztukaterie ze styropianu

    Jednym ze sposobów na ozdobienie elewacji jest umieszczenie na niej profili fasadowych naśladujących sztukaterie.

  • 20249218 https bi

    Elewacje z ozdobami: bonie

    Zarówno konserwacja tynku, jak i wszelkie prace związane z ociepleniem ścian to dobra okazja, aby postarać się urozmaicić i wzbogacić wygląd elewacji domu. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • 20206737 https bi

    Zaokrąglone ściany wewnętrzne

    Mają swoich zwolenników. Zwłaszcza, że pomagają ciekawie rozdzielić pomieszczenia.

  • 20178037 https bi

    Zaokrąglone ściany zewnętrzne

    Jeśli są rozsądnie zaprojektowane, mogą stać się prawdziwą ozdobą domu. Pomagają wpisać budynek w otoczenie i podkreślić jego indywidualny charakter.

  • 19973379 https bi

    Raport o budowie domu murowanego - część 2: ciepłe ściany zewnętrzne

    Ściany zewnętrzne muszą być wytrzymałe i - ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię - mieć dobrą izolacyjność termiczną. Zimne nie będą skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła.

  • Klinkier do domów w tradycyjnym stylu Sahara cieniowana/CRH KLINKIER cegła klinkierowa wymiary: RF- 250 x 120 x 65 mm, NF - 240 x 115 x 71 mm kolor: żółty cieniowany Cena: 185 zł/m2

    Klinkierowe inspiracje

    Elewacje z klinkieru są synonimem luksusu i trwałości. Obecnie łatwiej o ich oryginalny wygląd, nawet w wersji tradycyjnej. To dzięki nowym barwom, fakturom i wymiarom.

  • Płyty elewacyjne - granit

    Kamienna elewacja: wybór oraz pielęgnacja

    Elewacja z kamienia naturalnego potrafi prezentować się wyjątkowo imponująco - jest to trwały i estetyczny sposób na podkreślenie piękna fasady lub pojedynczych elementów architektonicznych domu. Jak go wybrać i o czym warto pamiętać? Aby cieszyć się jego pięknem przez lata należy zadbać o odpowiednią pielęgnację.