Gruntowa pompa ciepła - ile kosztuje montaż?

Instalacja dolnego źródła ciepła jest najdroższym elementem systemu ogrzewania z gruntową pompą ciepła. Nie można jednak pozwolić sobie na zastosowanie tu nierozsądnych oszczędności. Będą one zgubne w skutkach zarówno dla samej pompy, jak i dla całego systemu grzewczego.
Jeśli przeznaczmy na kolektor poziomy zbyt małą powierzchnię działki w stosunku do zapotrzebowania domu na ciepło lub za płytko ułożymy rury, czy też za gęsto je rozmieścimy, spowoduje to już w grudniu gwałtowny spadek temperatury dolnego źródła, a zatem spadnie sprawność pompy ciepła. Czasami nawet zachodzi potrzeba załączenia grzałki elektrycznej, by móc ogrzać dom. Podobnie rzecz się ma, gdy wykonamy zbyt płytkie odwierty na sondy. W takiej sytuacji całość zaoszczędzonych wydatków na inwestycję stracimy już w pierwszych latach działania pompy ciepła, z powodu wysokich rachunków za prąd. Przez większą część sezonu grzewczego będziemy bowiem ogrzewali dom i wodę za pomocą grzałek elektrycznych, a nie ciepłem pochodzącym z gruntu.

Poza tym, nadmierne obciążenie dolnego źródła przyczynia się do spadku temperatury w odwiertach oraz bardzo długiego czasu regeneracji gruntu przy zastosowaniu kolektora płaskiego. Częstym objawem źle pojętych oszczędności jest długo zalegający wiosną śnieg w naszym ogródku, podczas gdy u sąsiadów kwitną już pierwsze kwiaty i zieleni się trawa.

Aby oszacować koszty montażu przyjmujemy, że gruntowa pompa ciepła będzie pracowała w nowo wybudowanym, energooszczędnym budynku o powierzchni około 150 m2, w którym na parterze i na piętrze ułożono wodne ogrzewanie podłogowe. Jako dolne źródło ciepła zostały wybrane pionowe odwierty. W domu będzie mieszkała 4-osobowa rodzina.

Instalacja dolnego źródła

Montaż instalacji dolnego źródła obejmuje następujące prace:

- opracowanie dokumentacji geologicznej;

- wykonanie dwóch odwiertów o długości około 100 m każdy;

- umieszczenie w odwiertach rur polietylenowych;

- napełnienie rur płynem niezamarzającym;

- wypełnienie odwiertów masą dobrze przewodzącą ciepło.

Za materiały i robociznę zapłacimy razem 16 000 zł.

Instalacja górnego źródła

Do jej wykonania (bez ułożenia ogrzewania podłogowego) potrzebne będą następujące materiały i urządzenia:

- kompaktowa pompa ciepła o mocy około 8 kW z wbudowanym podgrzewaczem wody o pojemności około 160-180 litrów - 30 000-35 000 zł;

- osprzęt w kotłowni (rury z izolacją, złączki, termometry, manometry i zawory serwisowe, naczynia wzbiorcze) - 2000-3000 zł.

Zakres prac tego etapu jest dość znaczny. Trzeba połączyć przewody instalacji dolnego źródła, rozdzielacz, pompę ciepła, a także wyjścia instalacji wody użytkowej oraz grzewczej. Bardzo czasochłonne jest odpowietrzenie instalacji dolnego źródła oraz napełnienie i odpowietrzenie instalacji centralnego ogrzewania. Zazwyczaj wymaga to wielu godzin pracy co najmniej dwóch fachowców.

Orientacyjny koszt montażu pompy ciepła i jej uruchomienia oraz instalacji to 5000-6000 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (6)
Gruntowa pompa ciepła - ile kosztuje montaż?
Zaloguj się
 • radee

  Oceniono 1 raz 1

  To jaki jest sumaryczny koszt instalacji pompy ciepła? Bo nie do końca to wynika wprost z artykułu - widziałem różne porównania, jak na przykład na stronie Ecotherm: versatech.pl/pl/dla-dociekliwych/ile-kosztuje-pompa-ciepla-w-domu-jednorodzinnym.htm i widzę dokładnie rozpisane koszty.
  Ciekawi mnie, co tak naprawdę wchodzi w koszty instalacji za 19 czy 44 tysiące - może to jest koszt samego urządzenia? A co z instalacją, odwiertami itp?
  Druga sprawa jest taka, że często ludzie piszą, że drogo, że się nie opłaca - ciekawi mnie jaki jest koszt zainstalowania ogrzewania gazowego czy też węglowego w porównaniu do pompy ciepła? Może nie będzie jednak pompa ciepła powietrzna czy nawet gruntowa wychodziła tak niekorzystnie?

 • rehabilen

  Oceniono 2 razy 0

  Osobiście korzystam z podobnej pompy od firmy Fonko. Sprawdza się ona doskonale, więc jeśli ktoś szuka skutecznego i ekonomicznego sposobu na ogrzewanie domu to warto się zainteresować.

 • Adam Zaleski

  0

  Koszty montażu gruntowej pompy ciepła są najbardziej uzależnione od wyboru wymiennika, który może być poziomy (rozłożony równolegle pod warstwą ziemi) bądź pionowy (montowany w głąb ziemi). Nie jestem specjalistą, ale wiem, że trzeba też pamiętać o tym, że ekipa, która będzie wam montować pompy, powinna być sprawdzona i mieć dobre opinie. Dużo zależy od prawidłowej instalacji takiego urządzenia, w przysżłości możemy uniknąć zbędnych wymian, które są kosztowne. Dla ciekawych i niezdecydowanych, mam fajny artykuł na temat funkcjonowania gruntowej pompy ciepła: blog.dedietrich.pl/cieplo-z-gruntu-jak-dziala-gruntowa-pompa-ciepla/

 • Paweł Chojnacki

  0

  Wystarczy trochę poszukać i się znajdzie tańsze pompy. Przykładowo ozemarket.pl sprzedaje pompy ciepła. ceny od 19 tys do 44 zależy jakie potrzebujesz.

 • Adela Koperwas

  Oceniono 3 razy -1

  Moze na początku nie za grosze, ale myślę, że jak ktoś szuka taniego ogrzewania to pompa ciepła jest w sam raz. Z czasem koszt ogrzewania bardzo spada. My mamy taką z water furnace z ecothermu i od trzech lat mamy sposkój z ogrzewaniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX