Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gruntowa pompa ciepła - obsługa i koszty eksploatacji

Stefan Żuchowski, red.

Zakup gruntowej pompy ciepła najczęściej warto wziąć pod uwagę wtedy, gdy w pobliżu naszego domu nie ma sieci gazu ziemnego, a zależy nam na nowoczesnym i bezobsługowym źródle ciepła.

Pompa ciepła gruntowa - jak działa i w jaki sposób przebiega cały cykl?

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system grzewczy z pompą ciepła nie wymaga prawie żadnej obsługi. Urządzenia te najczęściej wyposażone są w rozbudowany system sterowania z czujnikiem temperatury zewnętrznej i ewentualnym zdalnym sterowaniem, przeznaczonym do umieszczenia w wybranym pomieszczeniu.

Gruntowa pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie pozyskuje je z gruntu i następnie przekazuje do budynku. O jej skuteczności decyduje więc moc dolnego źródła oraz możliwości cieplne terenu.

Jak działa pompa ciepła? Przede wszystkim konieczne jest umieszczenie wymiennika gruntowego poziomego lub pionowego (w gruntowych pompach ciepła Vaillant, które oferują opcje chłodzenia, jak np. flexoCOMPACT exclusive, jest to pionowy wymiennik). Wymiennik ten wypełniony jest zazwyczaj glikolem, który krąży w rurach i nagrzewa się, odbierając w ten sposób ciepło z gruntu. Nagrzany płyn trafia do wymiennika, a energia z ziemi przekazywana jest przez czynnik chłodniczy do sprężarki, która zamienia go w parę. Następnie gorąca para, poprzez skraplacz, trafia do systemu centralnego ogrzewania i zapewnia wymagany komfort cieplny, a także ciepłą wodę.

Jakiej wymaga obsługi gruntowa pompa ciepła gruntowa?

Po zainstalowaniu automatyki wystarczy dostosować pracę pompy ciepła do konkretnej instalacji grzewczej (czytaj: zaprogramować odpowiednią temperaturę zasilania) oraz ustawić oczekiwane przez nas wartości temperatury w ciągu określonych godzin w dzień i w nocy oraz dni tygodnia. Podczas normalnej eksploatacji zmieniamy nastawione parametry dość rzadko - najczęściej jedynie wtedy, gdy na przykład wyjeżdżamy na ferie zimowe.

Ogromną zaletą pompy ciepła jest to, że praktycznie nie wymaga konserwacji. Elementy, które należy okresowo kontrolować, to części instalacji dolnego źródła czy instalacji grzewczej, takie jak filtry, naczynia wzbiorcze itp. W porównaniu z pompą ciepła, kotły gazowe czy olejowe (nie wspominając o urządzeniach na paliwa stałe) wymagają o wiele częstszej, pracochłonnej i kosztownej obsługi.

Pompa ciepła koszt eksploatacji gruntowej?

Przyjmujemy, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania naszego przykładowego domu z wentylacją naturalną wynosi 15 151 kWh. Natomiast do przygotowania ciepłej wody musimy doprowadzić 2655 kWh energii cieplnej na rok (zakładając, że każdy z domowników zużywa około 35 litrów ciepłej wody o temperaturze 55 st.C).

Ilość zużytej energii elektrycznej podczas działania pompy zależy od jej sprawności. W sezonie grzewczym, kiedy urządzenie pracuje na potrzeby ogrzewania domu, jej współczynnik COP przekracza 4 (przy temperaturze dolnego źródła na poziomie 0 st.C i temperaturze zasilania ogrzewania podłogowego 35 st.C). Natomiast gdy przygotowuje ciepłą wodę, jej sprawność spada do 3 (latem wzrasta do 4).

Zatem na ogrzanie tego domu zostanie pobrane 3788 kWh prądu, a na potrzeby ciepłej wody - 775 kWh (z czego 443 - zimą i 332 kWh - latem).

Przy cenie za 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,55 zł, oznacza to koszt roczny na poziomie 3512 zł.

Uwaga! Koszty eksploatacyjne możemy jeszcze ograniczyć, jeśli będziemy korzystać w domu z prądu rozliczanego według drugiej taryfy. Ma to związek z tym, że w sezonie grzewczym pompa pracuje najczęściej nocą, czyli wtedy, gdy prąd jest tańszy.
 
 
Chłodzenie pompą gruntową
Chłodzenie pompą gruntową
Fot.Vaillant

Chłodzenie domu z gruntową pompą ciepła

Z roku na rok każde kolejne lato w Europie jest coraz cieplejsze, a temperatury potrafią być dokuczliwe. Jak więc zadbać o to, aby komfort cieplny w domu był zapewniony nie tylko przez ogrzewanie latem, ale i chłodzenie zimą? Czy da się osiągnąć takie całoroczne efekty dzięki jednemu urządzeniu? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat możliwości gruntowych pomp ciepła.

Zamontowanie jednego urządzenia, które będzie zapewniać nie tylko ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, ale też chłodzenie budynku w razie potrzeby, to wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Tak właśnie działa gruntowa pompa ciepła w połączeniu z centralnym ogrzewaniem (podłogówką) bądź klimatyzatorem.

W jaki sposób pompa ciepła może zapewnić chłód w budynku?

W ramach chłodzenia budynku za pomocą gruntowej pompy ciepła wyróżniamy dwa sposoby: chłodzenie aktywne oraz chłodzenie pasywne. Obydwa rodzaje można zastosować jedynie przy pionowym gruntowym wymienniku ciepła, który współpracuje z pompami 

Chłodzenie aktywne to dokładne odwrócenie cyklu, który zapewnia ogrzewanie oraz ciepłą wodę. Polega ono na pozyskaniu nadmiaru ciepła, które gromadzi się w domu, aby następnie oddać je do otoczenia, co wpływa bezpośrednio na obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu. Za odwrócenie procesu odpowiada element pompy ciepła, sprężarka.

Chłodzenie pasywne polega natomiast na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z budynku, bez angażowania sprężarki – obieg chłodniczy pompy ciepła zostaje pominięty. Dzięki temu zużycie energii wymagane do tego procesu zostaje zminimalizowane. Pompa transportuje bowiem chłodną solankę do wymiennika, a obieg wody grzewczej przekazuje wodę nagrzaną przez temperaturę pokojową. Ta wymiana zapewnia możliwość odbierania ciepła z pomieszczeń.

Rodzaje chłodzenia pompą ciepła
Rodzaje chłodzenia pompą ciepła
Fot. Vaillant

Jaki rodzaj chłodzenia wybrać?

Pompy ciepła  zapewniają możliwość korzystania zarówno z chłodzenia pasywnego, jak i aktywnego. Warto jednak podkreślić, że chłodzenie aktywne będzie znacznie bardziej wydajne w połączeniu z klimatyzatorem, natomiast do chłodzenia pasywnego sprawdzi się instalacja podłogowa.

Chłodzenie pasywne jest z całą pewnością mniej wydajne, dlatego też w pomieszczeniach, gdzie wymagana temperatura ma być znacznie obniżona, warto zdecydować się na chłodzenie aktywne. Dzięki pompie gruntowej możesz korzystać z obu wariantów chłodniczych w zależności od potrzeb.
 

Pompa ciepła gruntowa cena z montażem

Średnia cena pompy gruntowej to koszt ok 50 tysięcy, za odwierty wraz z montażem zapłacimy od 15 do 20 tys. zl, więc musimy się liczyć na wydatek ok 70, 80 tys. zł wzwyż.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gruntowa pompa ciepła - obsługa i koszty eksploatacji