Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego kominek dymi?

Odpowiada: Marcin Lenardt

Podczas palenia w kominku czuć zapach dymu. Co może być tego przyczyną i czy jest to niebezpieczne? Piotr P., Opoczno

Dobrze dobrany do wnętrza kominek stanowi jego ozdobę. Przede wszystkim powinien być on jednak bezpieczny
Dobrze dobrany do wnętrza kominek stanowi jego ozdobę. Przede wszystkim powinien być on jednak bezpieczny
Fot. WWW.KRATKI.PL
Nieszczelny kominek lub zatkany komin

Jeśli podczas palenia w kominku pojawia się dym, warto sprawdzić, czy drzwiczki wkładu kominkowego szczelnie się zamykają. Jeżeli dym widać już rozpalając w kominku, przyczyną jego cofania się do pomieszczenia może być zatkany sadzą, substancją smolistą lub gniazdami ptaków komin. Warto też sprawdzić, czy nie ma nieszczelności w samym kominie.

Brak doprowadzenia powietrza do spalania

Jednym z warunków skutecznego palenia w kominku jest doprowadzenie do niego odpowiedniej ilości powietrza. Zbyt mała ilość sprawi, że podczas rozpalania w kominku będzie się strasznie dymiło. Zamknięte wkłady kominkowe potrzebują w ciągu godziny około 10 m3 powietrza na 1 kW mocy. Z dostarczeniem takiej ilości nie było problemu w starych domach - dostawało się ono do wnętrza przez nieszczelności w stolarce okiennej. Teraz, kiedy nowe budynki są szczelne, jedynym skutecznym sposobem zapewniania dopływu powietrza do spalania jest doprowadzenie go specjalnym kanałem bezpośrednio z zewnątrz. Otwieranie lub uchylanie okna podczas palenia w kominku nie jest najlepszym sposobem, bo czynność ta znacznie wychładza pomieszczenia, a powietrza do spalania i tak ciągle jest za mało.

Jeśli nie ma kanału doprowadzającego powietrze bezpośrednio pod kominek, może powstawać podciśnienie, powodując zasysanie powietrza przez kanały wentylacyjne. Domownicy dość szybko orientują się, że z kratek wieje chłodem i zaklejają je.

Jeśli kratka wentylacyjna znajduje się blisko komina, co z niewiadomych powodów często się zdarza, to kominek może zasysać przez nią usuwany kominem dym, dlatego czasami czuć jego zapach.

Za niski komin

Pojawienie się dymu może wynikać także ze zbyt małej średnicy kanału dymowego i wysokości komina w stosunku do wielkości paleniska. Inną przyczyną może być zbyt długa rura dymowa łącząca kominek z kominem albo wykonanie tego połączenia poziomo lub za pomocą kolan. Takie rozwiązania zmniejszają ciąg.

Uwaga! Podłączenie kominka z kanałem dymowym powinno być jak najkrótsze.

Złe nawyki palenia w kominku

Najwłaściwszym paliwem do kominka jest suche, liściaste drewno. Wilgotne "wędzi się", zamiast palić. Poza tym używanie wilgotnego obniża temperaturę spalania, czego następstwami są osmalenie szyb wkładu kominkowego, powstawanie większej ilości sadzy w kominie oraz osłabienie ciągu.

Uwaga! Wydobywający się z kominka dym nie zagraża naszemu życiu, co najwyżej działa drażniąco na drogi oddechowe. Sprawia jednak, że częściej trzeba odnawiać zadymione w pokoju ściany.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego kominek dymi?