Porady - instalacyjne

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Ile styropianu pod ogrzewaniem podłogowym?

  Na parterze domu zaplanowałem ogrzewanie podłogowe. Kiedy podkład betonowy został wylany, okazało się, że na ułożenie wszystkich warstw podłogówki pozostało tylko 13 cm. W opinii instalatora - to za mało. Mówi, że część ciepła będzie przekazywana w dół do gruntu zamiast do pomieszczenia. Czy ma rację? Tadeusz K, Tomaszów Mazowiecki

 • Płyn zawierający glikol, stosowany m.in. do ochrony instalacji grzewczych przed zamarzaniem.

  Instalacja grzewcza - co zrobić, żeby nie zamarzała?

  Zimą w trakcie nieobecności domowników instalacja grzewcza może zamarznąć. Jak się przed tym chronić?

 • Pompa ciepła

  Pompa ciepła - ciepło w domu

  O pompach ciepła mówi się i pisze ostatnio coraz więcej. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ urządzenia te – właściwie dobrane i zainstalowane, wykorzystując odnawialne źródła ciepła, przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody.

 • Detektor to niewielkie urządzenie, które niemal z aptekarską precyzją wskazuje ułożone w ścianie przewody czy inne elementy, których uszkodzenie może sprawić nam sporo kłopotów.

  Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?

  Praktycznie każdy remont czy modernizacja oznacza konieczność wiercenia w ścianach. Ważne, żeby w trakcie tych prac nie uszkodzić np. przewodów instalacji elektrycznej czy innych ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Zlokalizowanie tych przewodów jest na szczęście proste – wystarczy sięgnąć po nowoczesne, elektroniczne detektory, które wskażą miejsca, w które wiertło nie powinno się zagłębiać pod żadnym pozorem.

 • Gazowy kocioł kondensacyjny w spiżarni

  Kotłownia ze spiżarnią - czy można je połączyć?

  Mam nieduży dom i nie mam w nim miejsca na osobną kotłownię. Zastanawiam się więc, czy mogę zamontować nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy w spiżarni? Katarzyna R.

 • Kocioł gazowy stojący, kompaktowy, kondensacyjny, ze zintegrowanym emaliowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 100 lub 130 litrów.

  Który kocioł wybrać: jedno- czy dwufunkcyjny?

  Obydwa rodzaje kotłów kondensacyjnych ogrzewają dom oraz przygotowują wodę do mycia. Druga z tych funkcji realizowana jest w każdym z nich inaczej.

 • 19.01.2009 WARSZAWA UL. ZWIRKI I WIGURY 19 PEKNIETA RURA , ZALANE GARAZE FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA

  Pęknięta rura i wspólnota mieszkaniowa

  Moja wspólnota zdiagnozowała usterkę w pionowych rurach kanalizacyjnych na wysokości naszego mieszkania. Zadzwonili, że będą musieli skuć płytki w łazience, by ją zlikwidować. Zaznaczyli, że zostawią wygładzoną ścianę, ale bez ułożenia nowych płytek. Nie zgodziłem się na to. Administracja wysłała więc pismo, że muszę udostępnić mieszkanie w celu zlikwidowania awarii. Co mam zrobić?

 • Porażenie wywołane uszkodzeniem kabla podczas koszenia trawy

  Żeby prąd nie poraził

  Kosząc trawnik, przez nieuwagę przeciąłem kabel od kosiarki. Kopnął mnie prąd, a w domu wysadziło wszystkie korki. Co zrobić, aby korzystanie z elektrycznych urządzeń było bezpieczniejsze? Tomasz Ś., Jasło

 • Michał Konarski

  O instalacji systemów alarmowych w domu

  Warto pamiętać, że moment wykonywania instalacji elektrycznej w domu jest też najkorzystniejszą chwilą na poprowadzenie okablowania systemu alarmowego.

 • Niewyczyszczony i niewyregulowany palnik zużywa więcej gazu

  Nie daj się zabić czadowi!

  10 przykazań jak chronić się przed czadem

 • dach, kolektory słoneczne

  Kolektory w modernizowanym lub nowym budynku

  Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy montażu kolektorów w modernizowanym lub nowym budynku? E.T., Zgierz

 • Podłączając kocioł kondensacyjny, trzeba pamiętać o tym, że poziomy odcinek musi być zamontowany z lekkim spadkiem w kierunku kotła.

  Jaka rura z kotła do komina

  Postanowiliśmy zamontować w kotłowni wiszący kocioł dwufunkcyjny i od razu powstał dylemat. Jeśli umieścimy nowy kocioł blisko komina, wydłuży to o 3 metry rury dostarczające ciepłą wodę do kuchni i łazienki, a więc po odkręceniu kranu dłużej trzeba będzie czekać na ciepłą wodę i zwiększą się jej straty. A po umieszczeniu kotła bliżej kuchni i łazienki, wydłuży się do 3 metrów rura spalinowa, którą go trzeba połączyć z kominem. Czy tak można?

 • 30.06.2010 WARSZAWA , EKSPERT BUDOWLANY WITOLD TWARDOWSKI . FOT. FILIP KLIMASZEWSKI / AGENCJA GAZETA

  Czy warto wymienić stary kocioł gazowy na nowoczesny

  To słuszna decyzja, bo nowoczesny kocioł gazowy nie tylko zużyje mniej gazu, ale też będzie bezpieczniejszy w działaniu.

 • Powietrzna pompa ciepła nie może być jedynym źródłem ciepła domu

  Powietrzna pompa ciepła

  W przyszłym roku przymierzam się do remontu domu. Znajduje się on na Pomorzu, w okolicy, gdzie nie ma gazu. Czy wystarczy ogrzewać go tylko powietrzną pompą ciepła? Tomasz Cz. Kołobrzeg

 • Dobrze dobrany do wnętrza kominek stanowi jego ozdobę. Przede wszystkim powinien być on jednak bezpieczny

  Dlaczego kominek dymi?

  Podczas palenia w kominku czuć zapach dymu. Co może być tego przyczyną i czy jest to niebezpieczne? Piotr P., Opoczno

 • 15.12.2009 WARSZAWA . EKSPERT BUDOWLANY TADEUSZ DUDEK . FOT. FILIP KLIMASZEWSKI / AGENCJA GAZETA

  Czy przy wymianie grzejników należy płukać rury instalacji grzewczej?

  To zależy od stanu technicznego rur i armatury, czyli całej instalacji grzewczej. Dobrze, jeśli oceni ją doświadczony instalator.

 • Gazowy kocioł grzewczy zamontowany w zabudowie kuchennej

  Nowy kocioł ze starymi grzejnikami

  Mam stary kocioł i płacę duże rachunki za gaz. Chcę kupić model kondensacyjny, ale sąsiad mi mówił, że nie będzie on dobrze współpracował z grzejnikami żeliwnymi - a na razie nie chcę ich wymieniać. Stanisław G., Garwolin

 • Domowy zestaw odwróconej osmozy. Stosuje się go do mało zanieczyszczonej wody studziennej i do wody wodociągowej

  Filtry do wody ze studni

  Mam wodę z własnego ujęcia i osady na bateriach oraz ceramice sanitarnej. Jak im zapobiegać? Jakie filtry zastosować? Czy ich eksploatacja nie będzie kosztowna i kłopotliwa? Anna G., Warszawa

 • Rynny - odwodnienie dachu na lata

  Na wiosnę będę wykańczał swój dom i m.in. montował odwodnienie dachu. Znajomy namawia mnie do zastosowania rynien i rur spustowych z blachy cynkowo-tytanowej. Waham się, bo nie należą do tanich, ale też nęci mnie to, że są ponoć bardzo trwałe. Jak oszacować koszt całego orynnowania? Czy przed zakupem jest potrzebny dokładny projekt odwodnienia, czy wystarczy projekt budynku? Marcin B., Piaseczno

 • Ogrzewanie podłogowe

  Ogrzewanie podłogowe - czy warto mieć ciepłą podłogę?

  O cieple myślimy najczęściej, kiedy za oknem czas słoty i niepogody. Wtedy każdy z nas marzy o ciepłym domu, ciepłym wnętrzu i ciepłej herbacie. Sposobów ogrzewania jest jednak wiele. Warto więc już na etapie projektu zastanowić się nad jego wyborem.

 • 7466181 https bi

  Sezon grzewczy, czyli jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

  Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezwonny, niewidoczny i śmiertelnie trujący gaz. Powstaje, gdy brakuje niezbędnego dopływu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające substancje organiczne, na przykład: olej, węgiel, drewno lub gaz ziemny.

 • Rynny chronią dom przed zawilgotnieniem.

  Wybór systemu rynnowego

  System rynnowy ma za zadanie odprowadzić z powierzchni dachowych wodę deszczową lub wodę powstającą z topiącego śniegu i lodu. Aby dobrze spełniał to zadanie poszczególne jego elementy muszą być właściwie dobrane i poprawnie zamontowane. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy jego wyborze?

 • 30.06.2010 WARSZAWA , EKSPERT BUDOWLANY TOMASZ KARKOWCZYK .

  Czy warto mieć dodatkowy kocioł na paliwa stałe?

  Wielu inwestorów zastanawia się jak obniżyć koszty ogrzewania domu. Czy warto na przykład zamontować dodatkowy kocioł na paliwa stałe oprócz starego urządzenia na gaz?

 • Centralny odkurzacz w istniejącym domu

  Mam dom, w którym mieszkam już kilka lat i wkrótce czeka mnie niewielki remont. Chciałbym przy tej okazji zainstalować centralny odkurzacz, ale pod warunkiem że jest możliwe założenie instalacji centralnego odkurzacza bez rujnowania podłóg i ścian... (Zygmunt Z., Kraków)

 • stelaż wc

  Stelaże do w.c.

  Chcielibyśmy mieć w łazienkach wiszące miski ustępowe, z ukrytymi w ścianie spłuczkami. Sądziliśmy, że są do tego typowe stelaże. Okazało się, że takich stelaży jest wiele i różnią się szczegółami konstrukcyjnymi. Czym trzeba się kierować i na co zwracać uwagę, kupując te urządzenia?