Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podgrzewacze wody - trzy małe czy jeden duży

Tekst: Stefan Żuchowski

Jeśli kuchnia i łazienka są blisko, możemy kupić jeden większy podgrzewacz przepływowy. Jeśli są od siebie oddalone lub w łazience oprócz umywalki i wanny znajduje się jeszcze prysznic, lepiej sprawdzi się kilka mniejszych podgrzewaczy.

Przepływowe podgrzewacze gazowe wymagają podłączenia do instalacji gazowej i komina.
Przepływowe podgrzewacze gazowe wymagają podłączenia do instalacji gazowej i komina.
Fot. VAILLANT
Podłączenie elektrycznego podgrzewacza jest proste i nie wymaga spełnienia tylu wymogów bezpieczeństwa, jak podczas montażu gazowego. Wystarczy doprowadzić do niego zimną wodę, wykonać instalację rozprowadzającą do wszystkich punktów poboru wody i doprowadzić prąd. Warto przy tym pamiętać, że podgrzewacze wielopunktowe (o dużej mocy) można podłączać tylko do instalacji trójfazowej. Jeśli w domu takiej nie ma, instalację elektryczną trzeba przebudować lub zamontować podgrzewacze jednopunktowe, które mają małą moc i można je przyłączyć do instalacji jednofazowej.

Jeden podgrzewacz czy kilka

Podgrzewacze przepływowe montuje się jak najbliżej punktów poboru wody. Duże odległości sprawiają, że czas oczekiwania na ciepłą wodę wydłuża się. Tracimy w ten sposób dużo energii, bo zanim woda dopłynie z odległego miejsca, po drodze częściowo wystygnie. Trzeba będzie też spuścić duże ilości zimnej wody, zanim poleci ciepła.

Jeden podgrzewacz centralny o dużej mocy. Jeśli odległości między głównymi punktami poboru (np. kuchnią i łazienką) są niewielkie (2-3 m), opłaca się zastosować jeden podgrzewacz, który dostarczy do nich ciepłą wodę. Dzięki temu nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z zakupem kolejnego urządzenia i jego montażem.

Decydując się na jeden, centralny podgrzewacz, trudno jest tak naprawdę umiejscowić go w jednakowej odległości od wszystkich punktów poboru wody. Zatem wybierając odpowiednie miejsce, należy kierować się częstotliwością i intensywnością korzystania w nim z ciepłej wody.

Nie ma potrzeby umieszczać podgrzewacza blisko pomieszczeń rzadko używanych, takich jak toaleta z małą umywalką dla gości. W takiej sytuacji lepiej będzie zainstalować podgrzewacz blisko miejsca, z którego korzystamy najczęściej (np. w łazience) i pogodzić się z tym, że w toalecie poczekamy 10-12 sekund, aż dopłynie do nas ciepła woda.

Indywidualnie w każdym pomieszczeniu. Jeśli z ciepłej wody będziemy korzystać w pomieszczeniach znacznie od siebie oddalonych, korzystniej jest zainstalować podgrzewacz w każdym z nich. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat ciepła w rurach, a czas oczekiwania na wodę będzie zdecydowanie krótszy.

Chcąc zamontować podgrzewacz blisko natrysku lub bezpośrednio nad brodzikiem, trzeba zwrócić uwagę na stopień ochrony urządzenia przed porażeniem prądem. Określa się go symbolem IP i dwiema cyframi, na przykład IP35. Informacja ta znajduje się na tabliczce znamionowej urządzenia.

Aby móc zainstalować podgrzewacz nad brodzikiem lub wanną, musi mieć on stopień ochrony minimum IP25. Lepiej więc sprawdzić tę informację przed zakupem.

Podgrzewacz centralny

Podgrzewacze o dużych mocach różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem sterowania. Dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń.

Sterowane hydraulicznie - temperaturę wypływającej z kranu wody ustawia się za pomocą pokrętła doboru temperatury (2 stopnie mocy) i wielkości przepływu wody ustawianej w kranie (2 stopnie mocy załączane automatycznie, uzależnione od wielkości przepływu wody). Taki sposób regulacji wody jest dość uciążliwy, a jedyną istotną zaletą takich podgrzewaczy jest stosunkowo niska cena.

Nie zaleca się stosowania podgrzewaczy sterowanych hydraulicznie w instalacji wyposażonej we własne ujęcie wody z hydroforem. Duże zmiany ciśnienia występujące w takiej instalacji mogą powodować przełączanie się urządzenia z I na II stopień mocy (załączanej automatycznie) i odwrotnie.

Sterowane elektronicznie mogą być:

- z płynną lub skokową regulacją mocy; dzięki temu o wiele szybciej i łatwiej można uzyskać wodę o zadanej temperaturze.

Takie podgrzewacze nie zapewniają jednak dokładnego utrzymania temperatury ciepłej wody, a jej wartość zależy od ustawionej mocy oraz wielkości poboru i temperatury zimnej wody.

Zaletą tych podgrzewaczy jest to, że są oszczędniejsze i wygodniejsze w eksploatacji niż urządzenie dwustopniowe;

- z możliwością cyfrowego nastawiania żądanej temperatury; mają wbudowany wyświetlacz i panel sterowania, na którym bezpośrednio można ustawić temperaturę wody i moc urządzenia.

Urządzenia te polecane są najczęściej wtedy, gdy chcemy uzyskać wysoki komfort w przystępnej cenie i zależy nam na dokładnym utrzymaniu temperatury wody.

Taki podgrzewacz wyposażony jest również m.in. w czujniki temperatury wody zimnej i ciepłej lub ogranicznik przepływu (przez podgrzewacz przepłynie tyle wody, ile jest on w stanie podgrzać, pracując na pełnej mocy). Dzięki temu urządzenia te mogą podgrzać wodę z dokładnością do 0,5°C lub 1°C;

- z możliwością cyfrowego nastawiania żądanej temperatury i automatycznym zaworem regulacji przepływu wody - podobnie jak w poprzednich podgrzewaczach, można w nich precyzyjnie ustawić i regulować temperaturę wody.

Podgrzewacze te wyposażone są w szereg czujników i automatyczny zawór regulacji przepływu wody, dzięki któremu wielkość jej strumienia zawsze jest dostosowana do maksymalnej mocy podgrzewacza oraz zadanej wcześniej temperatury ciepłej.

Przykład. Jeśli będziemy podgrzewali wodę do wysokiej temperatury, urządzenie najpierw dobierze odpowiedni poziom mocy. Jeśli woda będzie za chłodna, moc zostanie zwiększona, a automatyczny zawór regulacyjny zmniejszy przepływ wody, co pozwoli szybko osiągnąć ustawioną napoczątku temperaturę. Zatem po ustawieniu wyższej temperatury przepływ będzie mniejszy, ale woda szybko zostanie podgrzana.

Tego typu podgrzewacze zawsze dostarczają wodę o temperaturze zgodnej z ustawioną na początku wartością. Dzięki temu, myjąc ręce czy korzystając z natrysku, nie musimy już dobierać zimnej wody, by wyregulować jej temperaturę. Unikamy w ten sposób kilku czy kilkunastu sekund eksperymentowania z ustawieniem baterii i niepotrzebnego spuszczania do kanalizacji czystej wody. Nie ma również potrzeby stosowania baterii termostatycznych.

Podgrzewacze te są polecane wtedy, gdy chcemy korzystać z ciepłej wody jednocześnie w dwóch miejscach, na przykład kuchni i łazience - ponieważ mogą wprawdzie zmniejszyć przepływ wody, ale zawsze dostarczą wodę o oczekiwanej temperaturze.

Podgrzewacze małej mocy

Zastanawiając się nad wyborem podgrzewaczy indywidualnych, najpierw musimy zdecydować, czy interesuje nas podgrzewacz bezciśnieniowy, czy też ciśnieniowy.

Podgrzewacze bezciśnieniowe to urządzenia, które po zamknięciu przepływu wody nie znaj-dują się pod ciśnieniem panującym w instalacji zimnej wody. Dzieje się tak dzięki sprzedawanej razem z urządzeniem baterii, za pomocą której po zakręceniu kurków odcinany jest dopływ wody do urządzenia grzewczego, a nie na wyjściu z podgrzewacza.

Montaż takiego podgrzewacza jest dość prosty, ponieważ wystarczy doprowadzić w odpowiednie miejsce zimną wodę i zamontować tam podgrzewacz wraz z należącą do kompletu baterią. Wadą tego rozwiązania bywa często gorszy efekt wizualny, ponieważ podgrzewacz jest widoczny w centralnym miejscu łazienki czy kuchni.

Podgrzewacze bezciśnieniowe dostępne są również w wersji do podgrzewania wody w natrysku lub umywalce, albo też jako wersja uniwersalna do zasilania natrysku i umywalki.

Podgrzewacze ciśnieniowe. Tego typu urządzenie można zabudować w szafce pod zlewozmywakiem czy umywalką.

Montaż podgrzewacza ciśnieniowego nie jest już tak łatwy. Do urządzenia należy doprowadzić zimną wodę, a następnie ciepłą i zimną wodę doprowadzić do baterii.

Takie rozwiązanie stosujemy również wtedy, gdy chcemy mieć możliwość swobodnego wyboru rodzaju baterii - ponieważ nie każda z nich może współpracować z podgrzewaczem bezciśnieniowym, a prawie każda nadaje się do urządzenia ciśnieniowego.

Regulacja temperatury wody. Można ją ustawiać, zmieniając wielkość strumienia wypływającej wody (zarówno w podgrzewaczach bezciśnieniowych, jak i ciśnieniowych). Jest to jednak rozwiązanie mało komfortowe, dlatego polecane jest głównie wtedy, kiedy podgrzewacz będzie używany sporadycznie (np. umywalka w wydzielonej toalecie).

Jeśli zależy nam na wyższym komforcie użytkowania oraz niższym zużyciu energii, dobrze jest zastosować podgrzewacz z regulacją elektroniczną.

Dobór urządzenia

Właściwie wybrany podgrzewacz powinien zapewnić:

- ogrzanie odpowiedniej ilości wody do żądanej temperatury - każdy rodzaj baterii (np. umywalkowa lub zlewozmywakowa) cechuje się innym przepływem ciepłej wody, w związku z czym moc podgrzewacza należy dobrać tak, by podgrzać wodę w ilości, jaka płynie przez baterię (moc podgrzewacza dla różnych baterii przedstawiona została w ramce obok);

- utrzymywanie temperatury podgrzewanej wody - wówczas zużycie wody i energii jest niższe, a eksploatacja urządzenia bardzo prosta: wystarczy ustawić właściwą temperaturę na podgrzewaczu i odkręcić kran z ciepłą wodą. Po krótkim czasie popłynie ciepła woda o odpowiedniej temperaturze. Taką dokładność mogą nam zapewnić tylko podgrzewacze z regulacją elektroniczną;

- energooszczędną eksploatację - wiąże się to z dokładnością regulacji temperatury. Jeśli nie występują wahania temperatury, nie musimy regulować jej za pomocą strumienia wypływającej z kranu wody i nie tracimy w tym czasie wody i energii potrzebnej do jej podgrzania;

- bezpieczeństwo pracy - podgrzewacz powinien mieć odpowiedni stopień ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Dodatkowo może być wyposażony w zabezpieczenia przed pojawiającymi się w wodzie pęcherzami powietrza.

* * *

Wybierając elektryczny podgrzewacz, trzeba brać również pod uwagę taryfę za prąd, z której korzystamy. Gdy mamy jednostrefową, czyli płacimy taką samą stawkę za energię elektryczną przez całą dobę, najkorzystniej jest, by woda podgrzewana była tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy. Wówczas najlepiej sprawdzają się podgrzewacze przepływowe. Jeśli mamy dwustrefową, warto zastanowić się nad podgrzewaczem pojemnościowym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Podgrzewacze wody - trzy małe czy jeden duży