Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Włodzimierz Kłos, Beata Zielińska

Urządzenia przepływowe, zwłaszcza wielopunktowe wymagają zasilania z instalacji trójfazowej 400 V. Sprawdzą się w niedużych domach z jedną łazienką, usytuowaną blisko kuchni. Mają małe gabaryty, więc nie ma kłopotu ze znalezieniem dla nich miejsca.

Przepływowy podgrzewacz elektryczny
Na zakup podgrzewacza o mocy 4,5 kW wydamy około 470 zł.
Fot. Formaster
Podgrzewacze przepływowe działają tylko wtedy, gdy odkręca się wodę. Do wyboru są urządzenia jedno- i wielopunktowe.

Jednopunktowe

Tego rodzaju podgrzewacze montuje się zawsze w pobliżu kranu, który będzie przez nie obsługiwany, czyli nad lub pod zlewozmywakiem bądź umywalką.

Często wyposaża się je w baterię z wylewką oraz rączkę natrysku. I choć na rynku dostępne są modele o mocy 3,5 kW, to dostarczą one jedynie 1,5-3 l/min wody o temperaturze 38°C. Z tego względu fachowcy zalecają montaż urządzeń, których moc wynosi co najmniej 6 kW. Zgodnie z przepisami, urządzenia powyżej 3,5 kW nie mają standardowej wtyczki. Podłącza się je do prądu np. bezpośrednio do instalacji trójfazowej.

Wielopunktowe

Mają moc od 12 do 27 kW, więc mogą zaopatrzyć w ciepłą wodę wszystkie krany w domu, ale nie jednocześnie z maksymalną wydajnością, która wynosi 14 l/min (przy temperaturze wypływającej wody 40°C). Podgrzewacze przepływowe wielopunktowe montuje się jak najbliżej głównych punktów odbioru wody (jeśli dane urządzenie będzie jedynym przygotowującym ciepłą wodę). Taka lokalizacja skraca bowiem czas oczekiwania na ciepłą wodę. W niedużych domach podgrzewacz umieszcza się więc w łazience - tu bowiem znajdują się blisko siebie umywalka, wanna bądź prysznic.

Regulacja mocy i temperatury

Temperaturę wody w podgrzewaczach jednopunktowych reguluje się wielkością strumienia wody - im większy, tym niższa temperatura wody i odwrotnie.

W modelach wielopunktowych ze sterowaniem elektronicznym moc załączana jest stopniowo, odpowiednio do wielkości przepływu, temperatury wody zimnej dopływającej do urządzenia oraz ciepłej - oczekiwanej przez użytkownika. Takie podgrzewacze nie są tanie, ale zapewniają wygodną obsługę. Na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu LCD każdy użytkownik może zaprogramować swoją własną temperaturę wypływającej wody. Co więcej, jej wartość da się ustawić nawet z dokładnością do 0,5°C.

Bezpieczne w działaniu

W podgrzewaczach przepływowych montuje się wyłącznik termiczny lub ciśnieniowy, który chroni grzałki przed przepaleniem. Umieszczając podgrzewacz w kabinie, wybierzmy urządzenie o stopniu ochrony IP 25 (odporne na zalewanie wodą).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne podgrzewacze przepływowe