Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Zbigniew Jankowski

Takie drzwi - w przeciwieństwie do zawieszanych na ścianie - nie zabierają miejsca. Najlepiej przewidzieć je na etapie projektowania wnętrza lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych.

drzwi przesuwne
Fot. Eclisse
Do montażu drzwi przesuwnych służą systemy składające się ze specjalnej kasety wmontowanej w ścianę lub do niej dostawionej, albo też ramy wykonane z materiałów stosowanych do suchej zabudowy (na przykład szkieletowych ścian działowych).

Z kasetą. Jest ona kompletną metalową konstrukcją wyposażoną w prowadnicę z wózkami, dzięki którym skrzydło przesuwa się i "znika" wewnątrz ściany. Kasety takie są produkowane w rozmiarach dopasowanych do typowych skrzydeł drzwi i specjalnie przygotowane do wykończenia płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem. Większość kaset przeznaczona jest do zwykłych skrzydeł prostokątnych. Można jednak zamówić kasety do ścian półokrągłych. Są one produkowane na podstawie podanego promienia oraz szerokości i wysokości przejścia.

Kasety mieszczące pojedyncze skrzydło mają szerokość 60, 70, 80, 90 i 100 cm i grubość 100, 125, 150 mm. W zależności od zastosowanych uchwytów, otwór na pojedyncze skrzydło drzwi powinien być równy dwukrotnej szerokości skrzydła lub szerszy o 10 cm. System z podwójnymi skrzydłami składa się z dwóch kaset połączonych ze sobą górną prowadnicą.

Z systemów do suchej zabudowy. Drzwi chowane w ścianie można także wykonać w wersji bez kasety, budując dwie ściany obok siebie ze szczeliną na drzwi, albo dostawiając cienką ściankę działową do już istniejącej ściany z drzwiami przesuwnymi. Na takich ścianach można nawet powiesić telewizor lub szafki (jeśli do montażu użyjemy odpowiednio mocnych profili, zwanych ościeżnicowymi, o grubości blachy 2 mm). Wymaga to jednakże zachowania szczególnej kolejności wykonania. Najpierw buduje się jedną ścianę, następnie montuje szynę sufitową i zawiesza na niej skrzydło, a dopiero na końcu dobudowuje drugą ścianę. Należy przy tym zachować odpowiednią odległość między ścianami a drzwiami, ponieważ one lekko "chyboczą się" na prowadnicach.

Na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi przesuwnych

Dobrze jest, gdy system drzwi przesuwnych umożliwia ich demontaż, a wielkość otworu drzwiowego - regulację skrzydła. Dlatego otwór powinien być nieco wyższy od skrzydła, aby można było tak wyregulować jego zawieszenie by nie szorowało o podłogę, i minimalnie węższy, aby można było je zdjąć po uprzednim odkręceniu ograniczników i wózków jeżdżących po szynie prowadzącej, delikatnie, aby nie uszkodzić ściany.

Drzwi chowane w ścianie mogą się otwierać na całą szerokość otworu drzwiowego, pod warunkiem że są wyposażone w specjalne uchwyty. Jest to często połączone z pokrętłem z zamkiem zwanym hakowym, łapiącym bolec w ościeżnicy lub drugiej połówce drzwi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Drzwi przesuwne chowane w ścianie