Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Murek oporowy - z czego budować

Opracowanie Małgorzata Krośnicka

Murek oporowy zabezpiecza usypaną z gruzu lub ziemi skarpę przed jej osuwaniem się. Do jego budowy można użyć różnych materiałów - naturalnych kamieni, czy betonowych elementów, ale nie tylko.

murek oporowy
Murek oporowy z betonu imitującego kamień
Fot. Semmelrock

Jakie materiały sprawdzą się do budowy murków oporowych?

Do budowy murków oporowych można wykorzystywać wszystkie popularne materiały budowlane: kamień, cegłę lub beton. Dużą popularnością cieszą się też prefabrykaty (pustaki lub bloczki) z barwionego i fakturowanego betonu - są one na tyle lekkie, że można je układać ręcznie, łatwe w montażu i tanie. Z prefabrykatów oraz kamieni ciosanych lub łamanych wygodnie buduje się tak zwane suche murki, bez użycia zaprawy, które w razie potrzeby łatwo rozebrać.

W szczelinach pomiędzy kamieniami lub w specjalnych kieszeniach prefabrykatów można posadzić rośliny. Ale uwaga, skały wapienne i niektóre piaskowce pod wpływem wilgoci mogą alkalizować glebę - nie lubią tego iglaki i wrzosy.

Granit

Bardzo twarda, wytrzymała skała odporna na ścieranie i ściskanie. Ponieważ ma znikomą nasiąkliwość - jest mrozoodporna. Daje się łatwo polerować. Można wyrabiać z niej wiele rozmaitych produktów o zróżnicowanych rozmiarach. Pamiętajmy jednak, by starannie dobierać kupowane kamienie, gdyż ich późniejsza obróbka w warunkach amatorskich jest praktycznie niemożliwa.

Granity z polskich kopalni mają kolor jasnoszary, pochodzące spoza granic, mają ziarna czerwone, zielone, żółte i brązowe. Cena od 14 zł/formak (bloczek o wymiarach 10 × 20 × 40 cm).

Bazalt

Spośród innych skał wyróżnia się prawie czarną barwą. Można spotkać jego odmianę o odcieniu brunatnym i ciemnozielonym. Jest wytrzymały, bardzo odporny na ścieranie i działanie kwasów. W Polsce pokłady bazaltu znajdują się na Dolnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich oraz na Podlasiu.

Powierzchnie bazaltowych płyt, bloczków i kostek mogą być szlifowane, polerowane lub szczotkowane i płomieniowane (wtedy ich powierzchnia jest antypoślizgowa). Ze względu na wysoką cenę wyrobów z bazaltu, warto łączyć ten materiał z innym, tańszym. Koszt od 34 zł/formak.

Piaskowiec

Najbardziej popularna i lubiana skała w Polsce. Jej złoża znajdują się w Karpatach, Górach Świętokrzyskich i na Dolnym Śląsku. Różnorodność odcieni, łatwa obróbka oraz miękkość umożliwiają szerokie zastosowanie.

Najczęściej wykorzystywane są kamienie o jasnoszarej barwie. Przy budowie elementów architektury ogrodowej warto też wykorzystywać kamienie o żółtym, różowym i ciemnoróżowym kolorze. Ponieważ piaskowiec łatwo się kruszy, najlepiej wykorzystywać go tam, gdzie nie będzie narażony na ścieranie i duże obciążenia mechaniczne. Skała ta nasiąka wodą, może się więc zdarzyć, że po zimie niektóre płyty lub bloki popękają, a wtedy elementy istotne dla całej konstrukcji trzeba wymieniać. Piaskowiec kosztuje od 480 zł za tonę.

Łupki

To skały, które łatwo rozwarstwiają się na cienkie płytki. Łupki fyllitowe zbudowane są z jaśniejszych i ciemniejszych warstw ułożonych naprzemiennie. Zwykle przyjmują barwę od jasnoszarej do grafitowej. Zupełnie inną barwę mają łupki kwarcytowe - są jasnoszare i mienią się w promieniach słońca. Są trwalsze od łupków fyllitowych, stanowią więc cenniejszy ogrodowy materiał budowlany. Łupek serecytowy składa się z płytek o miodowobrązowym odcieniu, zawierających soczewki kwarcu, bądź szarych, nieraz z metaliczną fakturą.

Większe kamienie można wykorzystywać do układania suchych murków, zaś cieńsze płytki - do wykończenia schodów.

Za bloczki kamienia murowego z łupka serecytowego trzeba zapłacić od 740 zł za tonę.

Otoczaki

Gładkie kamienie o zaokrąglonych krawędziach, które zależnie od pochodzenia różnią się kształtem i wielkością. Otoczaki zbierane z pól to okrągłe lub jajowate kamienie, lekko chropowate, a z rzek - zwykle mocno spłaszczone i gładkie. Nadają się idealnie do budowania murków. Układając kompozycję z otoczaków, pamiętajmy, aby były one lekko zakopane w podłożu, lub przysypane żwirem i obsadzone roślinami, a będą wyglądać, jakby leżały tak od dłuższego czasu.

Kolorowe otoczaki (z zielonymi, różowymi lub żółtymi żyłkami) sprowadza się zza granicy Polski. Są jednak kilkakrotnie droższe od zwykłych otoczaków granitowych, za które zapłacimy około 440 zł za tonę.

Beton

Jest bardzo popularnym materiałem na prefabrykowane elementy do budowy nawierzchni i murków. Szczególnie bogaty jest wybór elementów udających naturalny kamień.

Ciekawy efekt uzyskamy, stosując postarzane betonowe kostki i płyty - o nierównych, jakby obtłuczonych krawędziach - lub bloczki wyglądające jak łupany kamień. Niektóre płytki pokryte są prawdziwym grysem kamiennym (drobnym kamiennym "piaskiem" z różnych skał - od marmuru po granit), by wyglądały naturalnie i nie robiły się śliskie po deszczu (nadają się świetnie na stopnie schodów). Można też zdecydować się na różnej wielkości płyty udające piaskowiec, trawertyn czy granit oraz na "klinkierowe" cegiełki. Koszt od 40 zł/m2.

Konglomerat 

Syntetyczny kamień powstający z mielonego naturalnego kamienia i tworzywa sztucznego, wzmocniony włóknem szklanym. Jest tańszy od naturalnego kamienia, a przy tym trwały, odporny na obciążenia, działanie wilgoci i promieniowanie UV. Używany jest na okładziny. Cena od 85 zł/m2.

Drewno

Najlepsze jest drewno egzotyczne, takie jak banqirai, lapacho czy teak (nie wymaga impregnacji). Jest jednak dość drogie, można więc sięgnąć po gatunki rodzime - dąb, robinię, przeżywiczoną sosnę lub modrzew. Wykorzystujemy fragmenty pni, grube konary, deski. Cena od 740 zł/m3.
    Więcej o:

Skomentuj:

Murek oporowy - z czego budować