Newsletter artykuły

 • murek oporowy

  Murek oporowy - z czego budować

  Murek oporowy zabezpiecza usypaną z gruzu lub ziemi skarpę przed jej osuwaniem się. Do jego budowy można użyć różnych materiałów - naturalnych kamieni, czy betonowych elementów, ale nie tylko.

 • ściany działowe, murowanie ściny działowej

  Ściany działowe - z czego je zbudować?

  Ścian działowych nie stawia się równocześnie ze ścianami konstrukcyjnymi. Wznosi się je dopiero po wymurowaniu ścian nośnych oraz wykonaniu stropów i dachu oraz - przeważnie - schodów, czyli po zakończeniu stanu surowego.

 • rysunek, dowody osobiste

  Nowe dowody osobiste

  W czasie remontu naszego domu doszło do pożaru. Wszystkie dokumenty, w tym dowód osobisty, uległy zniszczeniu. Co musimy zrobić, aby otrzymać nowe dowody, bo słyszeliśmy, że zmieniły się zasady ich wydawania? W.E., Warszawa

 • kominy, uszczelnienie komina

  Szczelny dach wokół komina

  Komin przechodzi przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw. Aby więc miejsce wokół niego nie przeciekało, musi być szczelnie zabezpieczone obróbką

 • Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze, warto wybrać zestaw z baterią termostatyczną, która zablokuje wypływ gorącej wody w razie awarii instalacji

  Deszczownica: zestaw natynkowy czy podtynkowy?

  Deszczownica to modne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Zanim wybierzemy konkretny model z rynkowej oferty, sprawdźmy, jak będzie wyglądał montaż całego zestawu.

 • okno, mocowanie okna

  Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna

  Właściwy montaż i prawidłowe osadzenie w ścianie to sposób na zagwarantowanie bezproblemowej eksploatacji okien.

 • podgrzewacz

  Podgrzewacz bez błędów: wykonanie instalacji i eksploatacja

  Aby nowo zainstalowane urządzenia do przygotowywania ciepłej wody działały prawidłowo, należy przestrzegać zasad ich montażu. Równie istotne będą systematyczne przeglądy i zaprogramowanie pracy urządzenia.

 • okna, montaż okien

  Montaż okien: jak ustrzec się błędów?

  Montaż okien to krytyczny moment budowy domu. Samo okno, nawet najlepsze, nic nam nie da. Jego prawdziwą wartość widać dopiero po wbudowaniu w ścianę, kiedy stanie się częścią domu. Szkoda, że wiele bardzo dobrych okien takiej szansy nie dostaje, a my - choć decydujemy się wydać kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy na stolarkę - wiele nie zyskujemy...

 • wentylacja grawitacyjna, nasady hybrydowe

  Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną

  Jeśli w istniejącym domu jednorodzinnym przeprowadzamy większy remont, możemy przy tej okazji zmienić kiepsko działającą wentylację grawitacyjną na hybrydową lub mechaniczną.

 • podgrzewacze

  Podgrzewacz bez błędów: część 1, planowanie instalacji

  Odpowiedni podgrzewacz elektryczny lub gazowy gwarantuje komfort mycia, nawet jeśli potrzebujemy dużo ciepłej wody do kąpieli w wannie, a w drugiej łazience inny domownik w tym samym czasie chce wziąć prysznic.

 • deszczownica, wyposażenie łazienek

  Deszczownica: kąpiel w strugach deszczu

  Jeżeli marzy się nam kąpiel pod szerokim strumieniem wody, który masuje, koi zmysły i orzeźwia, wystarczy zastąpić tradycyjny drążek ze słuchawką prysznicową zestawem z deszczownicą. Wygląda on bardzo efektownie i - co ważne - można go zamontować nie tylko w nowej, ale również w już użytkowanej łazience.

 • szkło spienione

  Co to jest szkło spienione?

  Szkło spienione to oferowany od kilku lat materiał do izolacji termicznej płyt fundamentowych i dachów płaskich. Czy jego parametry i przeznaczenie są podobne jak popularnego styropianu?

 • ściany zewnętrzne, budowa domu

  Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie

  Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej stawia się szybko i precyzyjnie. Ich wykonanie ułatwiają elementy w różnych formatach i zaprawy w odpowiednim rodzaju.

 • taras na pomieszczeniem ogrzewanym

  Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym

  Taras, zwłaszcza ten nad ogrzewaną częścią domu, to jeden z trudniejszych do wykonania elementów konstrukcji budynku. Nie oznacza to jednak, że nie da się go zrobić poprawnie.

 • agregaty

  Agregaty prądotwórcze: awaria prądu

  Awaria prądu w domu jest mało zabawna, zwłaszcza jeśli trwa dłużej niż kilka godzin. Wówczas boleśnie przekonujemy się, jak bardzo jesteśmy zależni od energii elektrycznej. Do przerw w zasilaniu można albo się przyzwyczaić i narodowym zwyczajem narzekać dla rozgrzewki, albo spróbować się do nich przygotować lub wręcz od nich uniezależnić.

 • blacha płaska

  Blacha płaska cynkowo-tytanowa

  Blacha płaska cynkowo-tytanowa to jedna z blach szlachetnych, które nie ulegają korozji i odznaczają się dużą trwałością.

 • powietrzna pompa ciepła

  Ile kosztuje pompa ciepła?

  Nakłady inwestycyjne, jakie należy ponieść, zależą przede wszystkim od rodzaju pompy ciepła i jej jakości oraz wydatków związanych z wykonaniem dolnego źródła.

 • blacha płaska

  Blacha powlekana

  Duża różnorodność form blachy płaskiej ze stali powlekanej sprawia, że wykonane z niej pokrycie może być bardzo efektowne.

 • okna

  Okna energooszczędne: czy warto w nie inwestować?

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, wykonanych z różnych materiałów i o różnym standardzie. Dobór najlepszego stosunku ich ceny do jakości powinien wynikać z tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać okna. Okna energooszczędne są drogie, ale zmniejszają koszty eksploatacji budynku.

 • przyłącze wody

  Uzbrojenie działki: przyłącze wody i inne media

  Dom powinien mieć dostęp do wody, kanalizacji, gazu i elektryczności. Ile będzie nas kosztować uzbrojenie działki, jeśli dysponujemy parcelą bez podłączonych mediów?

 • blacha płaska

  Blacha płaska - dobry pomysł na dach

  Blacha płaska jest wytwarzana z kilku materiałów. Nowe technologie jej produkcji sprawiły, że jest nie tylko bardziej trwała, ale też oferowana w wielu atrakcyjnych formach i kolorach. Dlatego chętnie sięgają po nią zarówno inwestorzy, jak i architekci.

 • filtry do wody

  Czysta woda z kranu: z własnego ujęcia

  Jeśli czerpiemy wodę z własnej studni, uzdatniamy ją ze względów zdrowotnych oraz w trosce o zamontowane instalacje i urządzenia. Taka woda zawiera bowiem często dużo żelaza i jest twarda.

 • projekt domu, dom nawiązujący do tradycyjnej architektury, projekt konkursowy

  Projekty domów: rodzinny dom z szufladką

  Tradycyjny dom z narożnym podcieniem, mimo upływu czasu i radykalnych zmian stylu życia, nie traci na atrakcyjności. Przeciwnie - odwołania do skromnej, respektującej naturalne ograniczenia architektury nabierają dziś nowego sensu. Uniwersalny kształt może się dobrze wpasować również we współczesne klimaty.

 • ceramika budowlana, ściany zewnętrzne, pustaki

  Pustaki ceramiczne: ściany jedno- i wielowarstwowe

  Naturalna, zdrowa i ciepła - te zalety ceramiki sprawiają, że wciąż, tak samo jak przed wiekami, chętnie wybieramy ją na ściany domu. Obecnie jednak różnorodność produktów jest znacznie większa. Nie musimy ograniczać się tylko do cegieł. Obecnie najpopularniejsza jest ceramika poryzowana - nowoczesne pustaki do stawiania ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych.

 • zasilacze

  Zasilacz: sposób na ciepło przy awarii prądu

  Brak prądu w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na terenach, w których budynki nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej, to prawdziwy dopust. Nie mamy nie tylko światła, ale przede wszystkim ogrzewania. Rozwiązaniem może być zasilacz, podłączony np. do pompy kominka z płaszczem wodnym.

 • projekty domów

  Projekty domów: nowoczesny dom z pełnym piętrem

  Nowoczesny, wygodny dom E-124 z pracowni E-Domy.pl, zaprojektowany przez architekta Mariusza Cendeckiego. Orientacyjny koszt netto stanu surowego zamkniętego to 242.900 zł.

 • pomporozdrabniacz, łazienka na poddaszu, łazienka daleko od pionu kanalizacyjnego

  Kuchnia i łazienka na poddaszu

  Jeśli w użytkowanym domu chcemy zaadoptować poddasze na pomieszczenia mieszkalne, pojawia się problem jak odprowadzić ścieki z nowej kuchni i łazienki. Należy w tym celu zamontować specjalne przepompownie lub urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.

 • ściany z betonu komórkowego

  Beton komórkowy: ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?

  Technologię wykonania ścian z betonu komórkowego najlepiej wybrać na etapie projektowania domu. Możemy zdecydować się na jednowarstwowe ściany nieocieplone lub dwuwarstwowe ściany z ociepleniem.

 • czujnik temperatury, automatyczne sterowanie ogrzewaniem

  Automatyka układu grzewczego: zewnętrzny czujnik

  Podczas montażu automatyki pogodowej szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe zamontowanie jednego z najważniejszych elementów, czyli czujnika temperatury zewnętrznej.

 • drzwi przesuwne

  Drzwi przesuwne chowane w ścianie

  Takie drzwi - w przeciwieństwie do zawieszanych na ścianie - nie zabierają miejsca. Najlepiej przewidzieć je na etapie projektowania wnętrza lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych.