Newsletter artykuły
Murek oporowy - z czego budować
Murek oporowy zabezpiecza usypaną z gruzu lub ziemi skarpę przed jej osuwaniem się. Do jego budowy można użyć różnych materiałów - naturalnych kamieni, czy betonowych elementów, ale nie tylko.
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Ścian działowych nie stawia się równocześnie ze ścianami konstrukcyjnymi. Wznosi się je dopiero po wymurowaniu ścian nośnych oraz wykonaniu stropów i dachu oraz - przeważnie - schodów, czyli po zakończeniu stanu surowego.
Nowe dowody osobiste
W czasie remontu naszego domu doszło do pożaru. Wszystkie dokumenty, w tym dowód osobisty, uległy zniszczeniu. Co musimy zrobić, aby otrzymać nowe dowody, bo słyszeliśmy, że zmieniły się zasady ich wydawania? W.E., Warszawa
Szczelny dach wokół komina
Komin przechodzi przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw. Aby więc miejsce wokół niego nie przeciekało, musi być szczelnie zabezpieczone obróbką
Deszczownica: zestaw natynkowy czy podtynkowy?
Deszczownica to modne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Zanim wybierzemy konkretny model z rynkowej oferty, sprawdźmy, jak będzie wyglądał montaż całego zestawu.
Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna
Właściwy montaż i prawidłowe osadzenie w ścianie to sposób na zagwarantowanie bezproblemowej eksploatacji okien.
Podgrzewacz bez błędów: wykonanie instalacji i eksploatacja
Aby nowo zainstalowane urządzenia do przygotowywania ciepłej wody działały prawidłowo, należy przestrzegać zasad ich montażu. Równie istotne będą systematyczne przeglądy i zaprogramowanie pracy urządzenia.
Montaż okien: jak ustrzec się błędów?
Montaż okien to krytyczny moment budowy domu. Samo okno, nawet najlepsze, nic nam nie da. Jego prawdziwą wartość widać dopiero po wbudowaniu w ścianę, kiedy stanie się częścią domu. Szkoda, że wiele bardzo dobrych okien takiej szansy nie dostaje, a my - choć decydujemy się wydać kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy na stolarkę - wiele nie zyskujemy...
Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną
Jeśli w istniejącym domu jednorodzinnym przeprowadzamy większy remont, możemy przy tej okazji zmienić kiepsko działającą wentylację grawitacyjną na hybrydową lub mechaniczną.
Podgrzewacz bez błędów: część 1, planowanie instalacji
Odpowiedni podgrzewacz elektryczny lub gazowy gwarantuje komfort mycia, nawet jeśli potrzebujemy dużo ciepłej wody do kąpieli w wannie, a w drugiej łazience inny domownik w tym samym czasie chce wziąć prysznic.
Deszczownica: kąpiel w strugach deszczu
Jeżeli marzy się nam kąpiel pod szerokim strumieniem wody, który masuje, koi zmysły i orzeźwia, wystarczy zastąpić tradycyjny drążek ze słuchawką prysznicową zestawem z deszczownicą. Wygląda on bardzo efektownie i - co ważne - można go zamontować nie tylko w nowej, ale również w już użytkowanej łazience.
Co to jest szkło spienione?
Szkło spienione to oferowany od kilku lat materiał do izolacji termicznej płyt fundamentowych i dachów płaskich. Czy jego parametry i przeznaczenie są podobne jak popularnego styropianu?
Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie
Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej stawia się szybko i precyzyjnie. Ich wykonanie ułatwiają elementy w różnych formatach i zaprawy w odpowiednim rodzaju.
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras, zwłaszcza ten nad ogrzewaną częścią domu, to jeden z trudniejszych do wykonania elementów konstrukcji budynku. Nie oznacza to jednak, że nie da się go zrobić poprawnie.
Agregaty prądotwórcze: awaria prądu
Awaria prądu w domu jest mało zabawna, zwłaszcza jeśli trwa dłużej niż kilka godzin. Wówczas boleśnie przekonujemy się, jak bardzo jesteśmy zależni od energii elektrycznej. Do przerw w zasilaniu można albo się przyzwyczaić i narodowym zwyczajem narzekać dla rozgrzewki, albo spróbować się do nich przygotować lub wręcz od nich uniezależnić.
Blacha płaska cynkowo-tytanowa
Blacha płaska cynkowo-tytanowa to jedna z blach szlachetnych, które nie ulegają korozji i odznaczają się dużą trwałością.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Nakłady inwestycyjne, jakie należy ponieść, zależą przede wszystkim od rodzaju pompy ciepła i jej jakości oraz wydatków związanych z wykonaniem dolnego źródła.
Blacha powlekana
Duża różnorodność form blachy płaskiej ze stali powlekanej sprawia, że wykonane z niej pokrycie może być bardzo efektowne.
Okna energooszczędne: czy warto w nie inwestować?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, wykonanych z różnych materiałów i o różnym standardzie. Dobór najlepszego stosunku ich ceny do jakości powinien wynikać z tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać okna. Okna energooszczędne są drogie, ale zmniejszają koszty eksploatacji budynku.
Uzbrojenie działki: przyłącze wody i inne media
Dom powinien mieć dostęp do wody, kanalizacji, gazu i elektryczności. Ile będzie nas kosztować uzbrojenie działki, jeśli dysponujemy parcelą bez podłączonych mediów?
Blacha płaska - dobry pomysł na dach
Blacha płaska jest wytwarzana z kilku materiałów. Nowe technologie jej produkcji sprawiły, że jest nie tylko bardziej trwała, ale też oferowana w wielu atrakcyjnych formach i kolorach. Dlatego chętnie sięgają po nią zarówno inwestorzy, jak i architekci.
Czysta woda z kranu: z własnego ujęcia
Jeśli czerpiemy wodę z własnej studni, uzdatniamy ją ze względów zdrowotnych oraz w trosce o zamontowane instalacje i urządzenia. Taka woda zawiera bowiem często dużo żelaza i jest twarda.
Projekty domów: rodzinny dom z szufladką
Tradycyjny dom z narożnym podcieniem, mimo upływu czasu i radykalnych zmian stylu życia, nie traci na atrakcyjności. Przeciwnie - odwołania do skromnej, respektującej naturalne ograniczenia architektury nabierają dziś nowego sensu. Uniwersalny kształt może się dobrze wpasować również we współczesne klimaty.
Pustaki ceramiczne: ściany jedno- i wielowarstwowe
Naturalna, zdrowa i ciepła - te zalety ceramiki sprawiają, że wciąż, tak samo jak przed wiekami, chętnie wybieramy ją na ściany domu. Obecnie jednak różnorodność produktów jest znacznie większa. Nie musimy ograniczać się tylko do cegieł. Obecnie najpopularniejsza jest ceramika poryzowana - nowoczesne pustaki do stawiania ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych.
Zasilacz: sposób na ciepło przy awarii prądu
Brak prądu w domu jednorodzinnym, zwłaszcza na terenach, w których budynki nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej, to prawdziwy dopust. Nie mamy nie tylko światła, ale przede wszystkim ogrzewania. Rozwiązaniem może być zasilacz, podłączony np. do pompy kominka z płaszczem wodnym.
Projekty domów: nowoczesny dom z pełnym piętrem
Nowoczesny, wygodny dom E-124 z pracowni E-Domy.pl, zaprojektowany przez architekta Mariusza Cendeckiego. Orientacyjny koszt netto stanu surowego zamkniętego to 242.900 zł.
Kuchnia i łazienka na poddaszu
Jeśli w użytkowanym domu chcemy zaadoptować poddasze na pomieszczenia mieszkalne, pojawia się problem jak odprowadzić ścieki z nowej kuchni i łazienki. Należy w tym celu zamontować specjalne przepompownie lub urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.
Beton komórkowy: ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?
Technologię wykonania ścian z betonu komórkowego najlepiej wybrać na etapie projektowania domu. Możemy zdecydować się na jednowarstwowe ściany nieocieplone lub dwuwarstwowe ściany z ociepleniem.
Automatyka układu grzewczego: zewnętrzny czujnik
Podczas montażu automatyki pogodowej szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe zamontowanie jednego z najważniejszych elementów, czyli czujnika temperatury zewnętrznej.
Drzwi przesuwne chowane w ścianie
Takie drzwi - w przeciwieństwie do zawieszanych na ścianie - nie zabierają miejsca. Najlepiej przewidzieć je na etapie projektowania wnętrza lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych.