Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki łazienkowe - dobór odpowiedniej mocy

Tekst: Grażyna Binka, Beata Zielińska

Planując ogrzewanie łazienki, musimy wiedzieć jakie jest jej zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli dom jest w trakcie budowy, najlepiej wielkość tę sprawdzić w projekcie instalacji. Gdy natomiast modernizujemy układ grzewczy, zwykle nie mamy dostępu do tego rodzaju obliczeń. Wówczas moc wymienianych grzejników określa się szacunkowo.

grzejnik łazienkowy,grzejnik drabinkowy,drabinka,ogrzewanie łazienki
Aby drabinka zapewniła w łazience odpowiedni komfort cieplny, należy dokładnie określić jej moc.
Fot. Enix
Dla domów dobrze ocieplonych przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi 100 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia. Zatem dla łazienki o powierzchni 6 m2 należy dobrać grzejnik o mocy nie mniejszej niż 600 W (pamiętając, że aby zapewnić w niej komfort cieplny, powinniśmy utrzymać temperaturę w granicach 24°C).

Zobacz galerię grzejników łazienkowychZwróćmy uwagę, że producenci podają w katalogach moc grzejnika dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C (temperatura zasilania grzejnika/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Jeżeli instalacja pracuje przy innych parametrach lub chcemy mieć w pomieszczeniu inną temperaturę, powinniśmy skorzystać ze współczynników korekcyjnych. Przykładowo: drabinka zasilana z kotła na paliwa stałe przy parametrach 80/60/24°C ma moc 610 W, a z gazowego kotła kondensacyjnego przy parametrach 55/45/24°C - 305 W. Ta moc będzie jeszcze mniejsza, jeśli zamiast grzejnika malowanego wybierzemy chromowany. Taka powłoka słabiej emituje ciepło, więc wybierając taki model, trzeba przyjąć jego moc o 25-30% większą. Wydajność grzejnika również spada, gdy zawieszony jest mokrymi ręcznikami, bielizną czy przemoczonymi ubraniami. Warto więc pamiętać o tym, aby wszystkie te rzeczy po wyschnięciu zdjąć z drabinki lub od razu kupić grzejnik z wieszakiem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Grzejniki łazienkowe - dobór odpowiedniej mocy