Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zanim chwycisz za wiertarkę...

Tekst Jerzy Woźniak

Gdy tylko wprowadzimy się do nowego mieszkania, natychmiast pojawia się potrzeba wieszania - karnisze, obrazy, żyrandole, półki, szafki i wiele innych rzeczy czeka na swe miejsce na ścianie lub suficie. Jak to wszystko zamocować?

Wytrzymałość materiałów, z których wykonywane są obecnie ściany, jest bardzo różna i przed próbą powieszenia czegokolwiek najpierw należy sprawdzić, z czego jest ona wykonana. Zależnie bowiem od materiału będziemy musieli kupić odpowiednie kołki lub śruby do mocowania wybranych przedmiotów. Co więcej, nie na każdej ścianie będziemy mogli powiesić ciężkie szafki czy półki na książki.

Co jest w ścianie

Ściany zewnętrzne w nowoczesnych budynkach wykonane są zwykle z wylewanego betonu (ściany nośne lub elementy konstrukcyjne - stropy, słupy nośne itp.), pustaków termicznych, cegły i innych materiałów termoizolacyjnych zwykle z pustymi przestrzeniami w środku.

Ścianki działowe (wewnętrzne) zwykle są robione z cegły dziurawki lub płyt G-K zamocowanych na metalowym stelażu. Zależnie od materiału musimy zastosować odpowiednie systemy mocowań i powinniśmy wiedzieć, że nie wszystkie konstrukcje ścian działowych wytrzymają na przykład obciążenie półką na książki.

Ale to nie wszystko - w ścianach znajdują się też przewody elektryczne, a czasem też przewody ciepłej i zimnej wody oraz c.o. Nieostrożne wywiercenie otworu na kołek może spowodować zwarcie lub np. przewiercenie rur (obecnie wykonanych z plastiku) doprowadzających wodę. Dlatego przed wieszaniem czegokolwiek warto zaopatrzyć się w specjalne wykrywacze instalacji podtynkowych - kosztują niewiele, a zaoszczędzą nam wielu kłopotów.

Najtwardsze, czyli te z betonu

To najlepszy materiał do wieszania. Mimo że wykonanie otworu jest w nim nadzwyczaj trudne, to jednak można na takiej ścianie powiesić praktycznie wszystko bez względu na rozmiary i ciężar. Możemy stosować tu kołki plastikowe z wkrętami lub nowoczesne kotwy stalowe o różnej konstrukcji pozwalające nam powiesić dowolny duży przedmiot.

Nieco gorzej wygląda sprawa wieszania niewielkich obrazków czy małych bibelotów. Tu musimy kupić dość drogie, cienkie wiertła z węglikami o średnicy 3-4 mm i odpowiednio małe kołki. Proponowane w sklepach wieszaki ze stalowymi gwoździami nie dają pewnego zamocowania i są niezwykle trudne do wbicia w ścianę nawet dla złotej rączki. W beton właściwie niewiele można wbić i jedyną pewną metodą są plastikowe kołki oraz kotwy rozprężne.

Cegła pełna i ta z przestrzeniami powietrznymi

Cegła nie jest już tak mechanicznie wytrzymała jak beton, zaś na jej powierzchni zwykle jest położony grubszy lub cieńszy tynk. Jest tu więc wiele możliwości i wiele różnych typów mocowań.

Najlżejsze obrazki możemy powiesić na niewielkich stalowych gwoździkach wbitych w tynk, cięższe przedmioty w wypadku pełnych cegieł za pomocą standardowych kołków plastikowych. Cegła dość łatwo się kruszy, więc nie należy używać kotw rozprężnych.

W wypadku cegły dziurawki lub pustaków termicznych stosujemy mocowania typu molly (patrz zdjęcia) lub plastikowe motylki. Nie zamocujemy na nich cięższych przedmiotów. Cegły i bloczki termiczne z przestrzeniami powietrznymi mają niewielką wytrzymałość mechaniczną i aby powiesić na wykonanej z nich ścianie na przykład szafki kuchenne, musimy zastosować specjalne długie kołki, tak zwane TSX, które przechodzą przez całą cegłę, lub pustak, dając pewne i odporne na obciążenia mocowanie.

Pamiętajmy też, że często ścianki działowe są wykonane z jednej warstwy cegły dziurawki. Ściana taka ma niewielką wytrzymałość i powieszenie na niej ciężkich kuchennych szafek może w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do jej zniszczenia.

Ytong i podobne materiały

To kolejne rozwiązanie zarówno na ścianki działowe, jak i zewnętrzne. Jest to doskonały materiał izolacyjny, ale ma niewielką odporność mechaniczną, gdyż jest porowaty i miękki. Aby więc zamocować na takiej ścianie ciężkie przedmioty, należy użyć możliwie długich kołków plastikowych lub specjalnych długich gwintowanych wkrętów stalowych wkręconych bezpośrednio w bloczki.

Mniejsze elementy możemy wieszać, wbijając bezpośrednio w ścianę odpowiednio długie gwoździe. Nie należy stosować tu krótkich stalowych gwoździ do betonu, ale długie na co najmniej 6 cm stalowe gwoździe np. do listew przypodłogowych.

Zdrowy Karton-Gips

Płyty G-K są mocowane na stalowym stelażu, w którym odległość między szynami wynosi 60 cm. Dotyczy to nie tylko ścian, ale też sufitów. Jeśli więc chcemy na takiej ścianie zamocować cięższe przedmioty, musimy je przykręcić stalowym wkrętami do metalowej konstrukcji stelażu. Lokalizujemy ją za pomocą wykrywacza instalacji podtynkowych.

Na samej płycie można zamocować jedynie lekkie przedmioty, gdyż ma ona niewielką wytrzymałość mechaniczną. Można tu stosować kołki molly lub specjalne kołki, tak zwane kolankowe. Najlepszym rozwiązaniem są plastikowe wkręty, które za pomocą odpowiedniego wiertła wkręcamy w płytę. Po usunięciu łopatki wiertła w otwór wkręcamy haczyk lub wkręt. Mniejsze przedmioty mocujemy na gwoździkach wbitych w płytę, ale takie rozwiązanie nadaje się tylko do zamocowania naprawdę niewielkiego obrazka.

Zestaw do wieszania

Jak do każdej pracy, tak i do wieszania należy przygotować odpowiednie narzędzia. W tym wypadku będzie to:

- wiertarka udarowa,

- wykrywacz instalacji podtynkowych,

- wiertła do betonu z ostrzem z węglików spiekanych,

- odpowiednie kołki i wkręty,

- niewielka poziomnica i miara stalowa.

Skomentuj:

Zanim chwycisz za wiertarkę...