Co zamiast glazury na ścianę?

Tekst: Małgorzata Krośnicka
29.06.2012 , aktualizacja: 27.09.2010 14:18
A A A Drukuj
Laminowane tapety samoprzylepne są wyjątkowo dekoracyjne, a przy tym łatwe do mycia - wystarczy woda z detergentem

Laminowane tapety samoprzylepne są wyjątkowo dekoracyjne, a przy tym łatwe do mycia - wystarczy woda z detergentem (Fot. ARTOFWALL)

Można by powiedzieć, że płytki ceramiczne na ścianach łazienki czy nad kuchennym blatem to "oczywista oczywistość". Osoby poszukujące nowych estetycznych wrażeń mają jednak do dyspozycji kilka innych materiałów
Pamiętać trzeba, że pod względem trwałości i właściwości użytkowych tworzywa takie jak tapety czy drewno nie zawsze mogą konkurować z kafelkami. W trudnych pomieszczeniach, czyli kuchni i łazience problemem są nie tylko wszechobecna woda i para wodna, ale też detergenty, wysoka temperatura oraz drobiny tłuszczu unoszące się w powietrzu wraz z parą podczas gotowania.

Zwykle też, choć nie jest to regułą, alternatywne materiały wykończeniowe na ściany sporo kosztują. Ogromną zaletą jest jednak efekt, jaki dzięki nim możemy osiągnąć - niebanalny wystrój wnętrza.

Kamień naturalny

To bezpośredni konkurent ceramiki, gdyż ma wiele jej zalet: odporność na wodę i parę wodną oraz sporą wytrzymałość mechaniczną. Jest także łatwy do czyszczenia. Wiele jednak zależy od rodzaju kamienia. Najtrwalszy jest granit, który odznacza się dużą twardością, praktycznie nie chłonie wody, pozostaje też odporny na wysoką temperaturę i używane w domu detergenty. Bardzo dekoracyjne są marmury i trawertyny, trudniej jednak utrzymać je w czystości, ponieważ łatwo się plamią. Ich powierzchnie należy impregnować specjalnymi środkami. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie okładzin wykonanych z bardzo odpornych i hydrofobowych skał wulkanicznych, na przykład bazaltu. Często bywają one nieco inaczej wykończone niż polerowane zwykle granity oraz marmury, gdyż ich powierzchnia pozostaje lekko chropowata.

Okładziny kamienne mogą przypominać kształtem płytki ceramiczne lub być montowane w formie dużej, jednolitej płyty, która przykrywa powierzchnię bez żadnych łączeń - to rozwiązanie sprawdzi się w łazience, na przykład w murowanej kabinie prysznicowej czy nad umywalką.

Do montażu używa się zapraw i spoin przeznaczonych specjalnie do wyrobów z kamienia.

Kompozyty

To okleiny z materiału będącego mieszanką zmielonych minerałów i żywic akrylowych. Wyglądem przypominają kamień naturalny, ale dzięki stosowanym w nich pigmentom mają znacznie bogatszą kolorystykę.

Ciepły w dotyku i odporny na wilgoć oraz preparaty chemiczne kompozyt sprawdzi się zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Zresztą w kuchennych pomieszczeniach zadomowił się już dawno - jako popularny materiał na blaty robocze. Jeżeli zdecydujemy się połączyć pokrycie ściany z blatem - wówczas miejsce styku obu płaszczyzn będzie niewidoczne.

W łazienkach można zastosować podobne łączenie, na przykład z blatem pod umywalkę lub brodzikiem. Tym bardziej że ogromną zaletę kompozytu stanowi łatwość formowania. Niestety, ma on też sporą wadę - jest dość drogi. Kompozytowe wykończenia ścian, podobnie jak kuchenne blaty, powstają wyłącznie na zamówienie.

Szkło

Zyskuje ostatnio sporą popularność jako materiał wykończeniowy ścian. A to z powodu coraz większej palety kolorów oraz wzorów i co za tym idzie - możliwości aranżacyjnych.

Szkło doskonale sprawdza się zarówno w kuchni, jak i łazience, gdyż jest całkowicie niewrażliwe na wodę i detergenty.

Najefektowniejszą okładzinę ścienną stanowi szło lakierowane, czyli znany już z wykończeń drzwi przesuwnych lacobel. Zamówić je można w kilkunastu odcieniach. Produkowane jest w taflach o wymiarach 3210×2400 mm i grubości 4 lub 6 mm. Pamiętać jednak trzeba, że lacobel pod wpływem wysokiej temperatury może pękać, dlatego bezpośrednio za kuchenką czy płytą grzejną da się zamontować mniej efektowne, ale znacznie trwalsze i odporniejsze szkło zbrojone lub lacobel w wersji bezpiecznej, podklejone folią, która nie pozwala rozsypać się odłamkom szkła.

Szklane tafle mocuje się do ściany specjalnymi śrubami przechodzącymi przez otwory wywiercone w szkle, umieszcza w ramach metalowych lub drewnianych albo po prostu przykleja (jeśli szkło nie jest przezroczyste).

Blacha

Panele wykonane z arkuszy stali nierdzewnej, aluminiowej albo niekiedy blachy miedzianej bywają dość popularnym materiałem wykończeniowym w kuchniach, nad blatem roboczym. W łazienkach są rzadszymi gośćmi. A przecież wykończenie ściany blaszanym arkuszem nad umywalką lub wanną jest wykonalne i dobrze sprawdza się, jeżeli szczelnie zabezpieczymy miejsca łączeń arkuszy.

Do mocowania można użyć wkrętów (gdy zależy nam na uzyskaniu industrialnej aranżacji), kleju lub profili, które montuje się na ścianie, a następnie wsuwa w nie arkusz blachy.

Metalowe wykończenie na ścianach daje interesujący efekt sterylności wnętrza, ale wymaga, niestety, codziennego czyszczenia, bo nawet czysta woda, zwłaszcza twarda, pozostawia na blasze ślady. Szczególnie widoczne są one na gładkich powierzchniach, nieco mniej zaś na ryflowanych lub satynowanych.

Zobacz także
  • Co zamiast glazury na ścianę? opera.gliniana 15.01.11, 12:46

    Jeśli szukają Państwo unikatowych materiałów do wykończenia łazienki lub kuchni, zapraszam do Opery Glinianej - wykonuję ręcznie ceramiczne kafle, dekory, umywalki i wiele innych przedmiotów»

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych