Kiedy wybrać sufit napinany? Kolory, cena, montaż
Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, mocowanego na listwach przymocowanych do ściany. Daje duże możliwość efektownego i oryginalnego wykończenia wnętrza.
Sufit napinany - co warto wiedzieć?
Sufit napinany można zasadniczo skonstruować z dwóch materiałów. Pierwszym z nich jest montaż płyt gipsowych na profilach , natomiast inną metodą jest napięcie materiału na całej powierzchni sufitu. Sufit napinany jest rodzajem podwieszanego sufitu, który montowany jest pod właściwym sufitem.
Materiał, z którego powstają sufity napinane to termokurczliwa folia PCV lub tkanina poliestrowa. Sufit napinany wykonany jest tkaniny termokurczliwej z PVC, którą naciąga się na aluminiowe listwy mocowane do ścian pomieszczenia, a następnie ogrzewa, żeby się odpowiednio napięła. Sufity napinane pozwalają ukryć zniszczony strop (powstaje gładka powierzchnia sufitu) lub umieszczone na nim instalacje, ale przede wszystkim jest ciekawym pomysłem na aranżację czy oświetlenie wnętrza. W suficie napinanym można wycinać otwory na przewody wentylacyjne i lampy. Oprawy lamp muszą być zamontowane na stropie. Sufit napinany a sufit podwieszany - montaż? Jego montaż jest szybszy niż typowego sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych.
Sufity napinane: rodzaje i kolory
Estetyka wykończenia? Elastyczny materiał do sufitów napinanych jest dostępny w różnych kolorach i wykończeniach powierzchni. Ciekawe efekty uzyskuje się, podświetlając sufity napinane od wewnątrz (polecane jest oświetlenie LED), wykorzystując materiał z nadrukowanymi obrazami lub wyświetlając na nim wideo. Z pomocą dodatkowych profili można skonstruować sufit napinany o bardziej skomplikowanej powierzchni.
Czarny sufit idealny do nowoczesnych wnętrz
Tkaniny, które wykorzystywane są do wykonania napinanego sufitu dostępne są w wielu kolorach. W nowoczesnych wnętrzach z powodzeniem można wykonać sufit napinany w kolorze czarnym. Czarny sufit napinany najlepiej sprawdzi się w wysokich wnętrzach. Należy bowiem pamiętać o tym, że czarny kolor sufitu sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się znacznie niższe. Napinany sufit w czarnym kolorze świetnie będzie prezentował się w towarzystwie bieli i pastelowych odcieni błękitu oraz żółci.
Klasyczny biały
Klasyczny biały sufit napinany to rozwiązanie, na które z pewnością zdecydują się osoby, które preferują ponadczasowe rozwiązania. Biały sufit będzie pasował do każdego wnętrza niezależnie od jego stylu. Ponadto biały sufit napinany sprawdzi się w każdym pomieszczeniu bez względu na jego charakteru. Można go wykonać zarówno w salonie, jak i w sypialni. Napinany sufit biały sufit daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Biały sufit będzie pasował do każdego, zarówno ciemnego, jak i jasnego koloru ścian, mebli i dodatków.
Elementy 3D i gwiaździste niebo
Sufity napinane dają wiele możliwości aranżacyjnych. W przypadku napinanego sufitu możliwe są nawet bardzo niestandardowe rozwiązania. Na suficie tym z powodzeniem mogą znaleźć się różnego rodzaju nadruki i grafiki. Wyjątkowo efektownie będzie wyglądał sufi napinany z grafiką albo zdjęciem 3D. Do rozwiązań wybieranych naprawdę bardzo często zalicza się też gwiaździste niebo. Taki efekt można uzyskać zamawiając materiał w ciemnogranatowym kolorze, na której znajdą się jaśniejsze punkty imitujące rozświetlone gwiazdy.
Projekty sufitów napinanych tworzone są na indywidualne zamówienie i dostosowane do wymiarów pomieszczenia. Montaż najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Sufit napinany można demontować i montować ponownie, np. gdy chcemy dostać się do instalacji.
W tej samej technologii wykonuje się również ściany.
Montaż sufitu napinanego krok po kroku
Montaż sufitu napinanego, szczególnie na przeciętnym metrażu nie jest zbyt skomplikowaną procedurą, jednak wymaga precyzji i dbałości o szczegóły. Proces montażu odbywa się bezpyłowo , co bez wątpienia jest ogromnym udogodnieniem.
Sufit napinany wykonuje się z membrany PCV lub tkaniny poliestrowej. Przed montażem na obwodzie sufitu koniecznie muszą zostać zamocowane specjalne aluminiowe profile. Następnie materiał podgrzewa się i wpina w stelaż przy pomocy specjalnych narzędzi. Miejsce, od którego powinno się rozpocząć montaż sufitu napinanego określa producent.
Gdzie sprawdzi się napinany sufit? Wady i zalety rozwiązania
W aranżacji wnętrz stosuje się dzisiaj wiele różnorodnych rozwiązań. Jednym z nich jest sufit napinany. Jest on świetną alternatywą dla znanego od wielu lat sufitu podwieszanego. Sufit napinany jest jednak od klasycznego sufitu podwieszanego bardziej atrakcyjny pod względem wizualnym. Nic więc dziwnego, że na jego wykonanie decyduje się coraz więcej osób.
Napinany sufit sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Można wykorzystać go w salonie i sypialni. Sprawdzi się też w łazience. Zalety sufit napinany ma, gdyż nadaje się on do wielokrotnego montażu oraz demontażu, dzięki czemu nie będzie konieczności dokupowania nowych materiałów w razie konieczności ponownego zamontowania. Zaletą napinanego sufitu jest możliwość wykonania go w różnych pomieszczeniach oraz łatwość w utrzymaniu w czystości.
Sufit napinany: cena (z montażem)
Sufit napinany ma wiele zalet, ale ma też wadę. Jest nią stosunkowo wysoka cena. Tkanina niezbędna do jego wykonania produkowana jest wyłącznie na zamówienie. Cena wykonania sufitu zależy między innymi od wielkości pomieszczenia oraz od oferty danego producenta. Wykonanie jednego metra kwadratowego sufitu napinanego kosztuje od 100 do nawet 300 zł.
- Więcej o:
System suchej zabudowy do sufitów podwieszanych
Uszczelka kabiny prysznicowej. Jak ją samodzielnie wymienić?
Montaż paneli podłogowych - krok po kroku
Zrób to sam: uszczelnianie listwy przypodłogowej
Dach z papy przecieka
Jak uniknąć zalania mieszkania podczas wyjazdu?
Wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych - krok po kroku
Jak ukryć rury w mieszkaniu?