Montaż paneli podłogowych - krok po kroku
Gdy podłoga jest bardzo porysowana czy zniszczona, paneli nie warto naprawiać. Znacznie łatwiej ułożyć nowe. Zobacz, jak zrobić to samodzielnie.
Sposoby montażu paneli podłogowych – czym się różnią i jaki wybrać?
Montaż paneli podłogowych: Jakie są różnice? Które z nich powinieneś wybrać? Winylowe panele podłogowe są dostępne zarówno w opcji samoprzylepnej, jak i bezklejowej. Każda metoda ma swoje zalety i należy dostosować technikę do pomieszczenia.
Podłoga winylowa na klej może być stosowana w dużych pomieszczeniach lub pomieszczeniach, które nie mają wystarczającej ilości listew rozprężnych. Należą do nich przestrzenie komercyjne, takie jak sklepy, restauracje, biura i inne rodzaje budynków. Montaż paneli podłogowych na klik pozwala na łatwy montaż wykładziny, a następnie na jej usunięcie i przeniesienie, np. w przypadku przeprowadzki.
Jak wykonać montaż paneli podłogowych winylowych na klej?
Pierwszym krokiem przy montażu paneli podłogowych elastycznych winylowych jest jej oczyszczenie i wypoziomowanie, a następnie aklimatyzacja. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 st. C do 26 st. C, a temperatura podłogi od 15 st.C-25 st. C. Wilgotność względna powinna oscylować w granicach 55-65%. Pomieszczenie powinno pozostać w komfortowej temperaturze przez 72 godziny przed, w trakcie i po klejeniu paneli. Po równomiernym nałożeniu kleju na podłoże, każdy kawałek powinien być ułożony szczelnie i bez naprężeń. Na koniec należy użyć płyty dociskowej lub wałka, aby docisnąć całą powierzchnię. Następnie należy równomiernie i powoli wałkować wykładzinę za pomocą wałka segmentowego. Do krawędzi zaleca się użycie ręcznej rolki dociskowej.
Jak zamontować panele podłogowe na click i w wariancie Multi-Layer
Podłogi mogą być układane w sposób pływający na różnych rodzajach powierzchni, takich jak jastrychy, deski drewniane, płyty wiórowe, PCV, wykładziny z tworzyw sztucznych oraz podłogi kamienne, ceramiczne i marmurowe.
Krótsze krawędzie paneli powinny być skierowane w stronę głównego źródła światła i układane w pomieszczeniu od lewej do prawej. Minimalna szerokość dylatacji ściany wynosi 10 mm. Dotyczy to również odległości od elementów stałych, takich jak rury, futryny czy elementy zabudowy. Szczelina dylatacyjna nie może być wypełniona silikonem, kablami elektrycznymi lub innymi materiałami. Podłogi w wersji Multi-Layer na click mają aż 9 milimetrów wysokości, co zapewnia lepsze wyrównanie niewielkich niedoskonałości podłoża i sprawia, że są to panele dedykowane do pomieszczeń wymagających renowacji. Bezklejowy montaż na click pozwala na szybkie przeprowadzenie metamorfozy wnętrza.
Jak samodzielnie zamontować panele? - krok po kroku
Krok 1. Układamy pierwszy rząd i umieszczamy przy ścianie klocki
Jak samodzielnie wykonać montaż paneli podłogowych ?
Pierwszym krokiem w montażu paneli podłogowych jest przygotowanie podłoża. Upewnij się, że podłoże jest równe i pozbawione jakichkolwiek spadków. Jeśli takie są, użyj papieru wykonawczego, aby je wyrównać. Będziesz musiał również nałożyć warstwę masy wyrównującej na podłoże. Powinieneś również pozostawić szczelinę co najmniej 1/4 cala między podłogą a ścianami. Kolejnym krokiem jest ułożenie plastikowej folii jako bariery przeciw wilgoci. Umieść folię na wysokości dwóch cali nad podłogą, a jej brzegi oklej taśmą. Na tak przygotowanym podłożu, możemy przejść do samodzielnego montażu paneli zgodnie w krokami zamieszczonymi powyżej. Samodzielnie ułożona podłoga to powód do dumy i wielka oszczędność pieniędzy więc, jeśli potrzebujesz zmienić zniszczoną podłogę nie czekaj dłużej tylko działaj.
- Więcej o:
Zrób to sam: uszczelnianie listwy przypodłogowej
Dach z papy przecieka
Jak uniknąć zalania mieszkania podczas wyjazdu?
Uszczelka kabiny prysznicowej. Jak ją samodzielnie wymienić
Wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych - krok po kroku
Jak ukryć rury w mieszkaniu?
Jak profesjonalnie wykonać wylewkę samopoziomującą?
Sucha zabudowa w łazience - najczęściej popełniane błędy?