Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o wannę z hydromasażem

Odpowiada: Kamil Sadowski

Jako pacjent gabinetów rehabilitacji postanowiłem kupić wannę z hydromasażem, by z części zabiegów korzystać w domu. Ktoś zwrócił mi jednak uwagę, że taką wannę trudno utrzymać w czystości i nie można się w niej myć. Czy to prawda? Kamil D., Białystok

Wanna bez automatycznej dezynfekcji. Tu przed dezynfekcją płyn wlewa się bezpośrednio do wody
Wanna bez automatycznej dezynfekcji. Tu przed dezynfekcją płyn wlewa się bezpośrednio do wody
1. Czy utrzymanie wanny z hydromasażem w czystości jest rzeczywiście kłopotliwe?

2. Po co wannie osuszanie?

3. Jaki wpływ na czystość wanny ma jej konstrukcja?

4. Czy w wannie z hydromasażem można się myć?

1. Dezynfekcja wanny

O ile dla utrzymania w czystości zwykłej wanny wystarczy regularne jej mycie za pomocą dostępnych w sklepach środków czystości, o tyle domowe uzdrowisko wymaga szczególnej dbałości o czystość, którą określa się "kulturą hydromasażu". Jednym z elementów tej dbałości jest odpowiednio częste dezynfekowanie urządzenia w celu oczyszczenia orurowania doprowadzającego wodę do dysz (masaż wodny). Dezynfekcja wanny za pomocą specjalnych płynów lub tabletek nie jest jednak niczym skomplikowanym. A jak się ją przeprowadza? To zależy od tego, czy wanna została wyposażona w system dezynfekcji automatycznej, czy nie.

  • W wannach z automatyką system dezynfekcji uruchamiany jest przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu sterowania. Te wymagają tylko uzupełniania środka odkażającego w zbiorniku, którego zawartość starcza zazwyczaj na kilka zabiegów dezynfekcji. System automatycznie dozuje odpowiednią ilość środka i samodzielnie steruje przebiegiem dezynfekcji, która trwa zwykle około 30 minut. Po jej zakończeniu wannę trzeba opróżnić i wypłukać letnią wodą. Po około pół godziny od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszenie kanałów powietrznych. Opisaną dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub wody pozostałej po kąpieli.

  • Wanny bez systemu automatycznej dezynfekcji wymagają dezynfekowania ręcznego, ale i ono nie jest specjalnie kłopotliwe. Polega na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą, dodaniu do niej środka dezynfekującego w ilości zalecanej przez producenta, a następnie włączeniu na około 3 minut masażu wodnego i powietrznego. Napełnioną wannę pozostawia się potem na 10-20 minut, po czym ponownie włącza urządzenie na około 3 minuty.

    Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator. Ozon ma właściwości bakteriobójcze, więc o czystość takiej ozonowanej wody nie trzeba się martwić, ale ozonator nie uwalnia od okresowej dezynfekcji. Ozonator montowany jest w wannach wielu znanych producentów na przykład PAMOS, POOL-SPA, HYDROPARTNER; w tańszych systemach - zwykle za dopłatą, w droższych - w cenie systemu, we wszystkich wannach POOL-SPA z masażem powietrznym - w standardzie.

    2. Osuszanie wanny

    Drugim, bardzo ważnym elementem dbałości o wannę z hydromasażem jest utrzymanie w czystości kanałów powietrznych (dotyczy więc wanien z masażem powietrznym). Chodzi o to, aby w kanałach powietrznych nie pozostawała woda, bo to stwarza dogodne warunki do rozwoju bakterii. Dlatego kanały powietrzne po każdej kąpieli powinno się osuszać. Jeśli wanna ma system automatycznego osuszania, nie musimy o tym zabiegu pamiętać, uruchomi się automatycznie. Jeśli nie, musimy pamiętać, aby pół godziny po spuszczeniu wody i opłukaniu wanny samemu uruchomić na kilka minut dmuchawę powietrzną.

    3 Konstrukcja wanny

    Z doświadczeń użytkowników wanien z hydromasażem wynika również, że pewien wpływ na utrzymanie takiej wanny w czystości ma także to, jak rozwiązany jest w niej system masażu powietrznego. Na rynku dostępne są dwa rodzaje rozwiązań, które łatwo rozróżnić po budowie dna wanny.

  • Wanny z otworami powietrznymi w dnie. Mają po 60 do 140 takich otworów, równomiernie rozmieszczonych w dnie. Kąpiący się jest masowany powietrzem wydmuchiwanym ze wszystkich tych otworów równocześnie! Dno takiej wanny jest idealnie płaskie, zatem otwory nie powodują u zażywającego kąpieli najmniejszego nawet dyskomfortu. Płaskie dno nietrudno też utrzymać w czystości. I jeszcze jedno: jeśli przez otwory do kanałów doprowadzających powietrze dostanie się woda, to jest ona odprowadzana dzięki tzw. systemowi drenażu.

  • Wanny z dyszami powietrznymi na dnie. Zależnie od modelu urządzenia jest ich od 4 do 14 szt. Wystają nieco ponad poziom dna, więc osoba siedząca w wannie zawsze czuje ich obecność. Taką wannę nieco trudniej utrzymać w czystości, gdyż przy krawędziach dysz zbierają się łatwo osad i kamień.

    4. Wolno się też myć

    Wbrew obiegowej opinii w wannie z hydromasażem można się również myć - stosując dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczą bądź zatykają kanały i powodują przez to awarie systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system z resztek wody i środków myjących, a tym samym eliminuje zagrożenia ewentualnych awarii, które mogłoby spowodować zanieczyszczenie systemu. Nie ma więc potrzeby montowania w łazience, gdzie jest taka wanna, kabiny prysznicowej tylko po to, żeby było się gdzie myć, bo w wannie z hydromasażem można też wziąć prysznic.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Jak dbać o wannę z hydromasażem