Jak dbać o wannę z hydromasażem

Odpowiada: Kamil Sadowski

Jako pacjent gabinetów rehabilitacji postanowiłem kupić wannę z hydromasażem, by z części zabiegów korzystać w domu. Ktoś zwrócił mi jednak uwagę, że taką wannę trudno utrzymać w czystości i nie można się w niej myć. Czy to prawda? Kamil D., Białystok

1 z 2
2 z 2
1. Czy utrzymanie wanny z hydromasażem w czystości jest rzeczywiście kłopotliwe?

2. Po co wannie osuszanie?

3. Jaki wpływ na czystość wanny ma jej konstrukcja?

4. Czy w wannie z hydromasażem można się myć?

1. Dezynfekcja wanny

O ile dla utrzymania w czystości zwykłej wanny wystarczy regularne jej mycie za pomocą dostępnych w sklepach środków czystości, o tyle domowe uzdrowisko wymaga szczególnej dbałości o czystość, którą określa się "kulturą hydromasażu". Jednym z elementów tej dbałości jest odpowiednio częste dezynfekowanie urządzenia w celu oczyszczenia orurowania doprowadzającego wodę do dysz (masaż wodny). Dezynfekcja wanny za pomocą specjalnych płynów lub tabletek nie jest jednak niczym skomplikowanym. A jak się ją przeprowadza? To zależy od tego, czy wanna została wyposażona w system dezynfekcji automatycznej, czy nie.

 • W wannach z automatyką system dezynfekcji uruchamiany jest przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu sterowania. Te wymagają tylko uzupełniania środka odkażającego w zbiorniku, którego zawartość starcza zazwyczaj na kilka zabiegów dezynfekcji. System automatycznie dozuje odpowiednią ilość środka i samodzielnie steruje przebiegiem dezynfekcji, która trwa zwykle około 30 minut. Po jej zakończeniu wannę trzeba opróżnić i wypłukać letnią wodą. Po około pół godziny od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszenie kanałów powietrznych. Opisaną dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub wody pozostałej po kąpieli.

 • Wanny bez systemu automatycznej dezynfekcji wymagają dezynfekowania ręcznego, ale i ono nie jest specjalnie kłopotliwe. Polega na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą, dodaniu do niej środka dezynfekującego w ilości zalecanej przez producenta, a następnie włączeniu na około 3 minut masażu wodnego i powietrznego. Napełnioną wannę pozostawia się potem na 10-20 minut, po czym ponownie włącza urządzenie na około 3 minuty.

  Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator. Ozon ma właściwości bakteriobójcze, więc o czystość takiej ozonowanej wody nie trzeba się martwić, ale ozonator nie uwalnia od okresowej dezynfekcji. Ozonator montowany jest w wannach wielu znanych producentów na przykład PAMOS, POOL-SPA, HYDROPARTNER; w tańszych systemach - zwykle za dopłatą, w droższych - w cenie systemu, we wszystkich wannach POOL-SPA z masażem powietrznym - w standardzie.

  2. Osuszanie wanny

  Drugim, bardzo ważnym elementem dbałości o wannę z hydromasażem jest utrzymanie w czystości kanałów powietrznych (dotyczy więc wanien z masażem powietrznym). Chodzi o to, aby w kanałach powietrznych nie pozostawała woda, bo to stwarza dogodne warunki do rozwoju bakterii. Dlatego kanały powietrzne po każdej kąpieli powinno się osuszać. Jeśli wanna ma system automatycznego osuszania, nie musimy o tym zabiegu pamiętać, uruchomi się automatycznie. Jeśli nie, musimy pamiętać, aby pół godziny po spuszczeniu wody i opłukaniu wanny samemu uruchomić na kilka minut dmuchawę powietrzną.

  3 Konstrukcja wanny

  Z doświadczeń użytkowników wanien z hydromasażem wynika również, że pewien wpływ na utrzymanie takiej wanny w czystości ma także to, jak rozwiązany jest w niej system masażu powietrznego. Na rynku dostępne są dwa rodzaje rozwiązań, które łatwo rozróżnić po budowie dna wanny.

 • Wanny z otworami powietrznymi w dnie. Mają po 60 do 140 takich otworów, równomiernie rozmieszczonych w dnie. Kąpiący się jest masowany powietrzem wydmuchiwanym ze wszystkich tych otworów równocześnie! Dno takiej wanny jest idealnie płaskie, zatem otwory nie powodują u zażywającego kąpieli najmniejszego nawet dyskomfortu. Płaskie dno nietrudno też utrzymać w czystości. I jeszcze jedno: jeśli przez otwory do kanałów doprowadzających powietrze dostanie się woda, to jest ona odprowadzana dzięki tzw. systemowi drenażu.

 • Wanny z dyszami powietrznymi na dnie. Zależnie od modelu urządzenia jest ich od 4 do 14 szt. Wystają nieco ponad poziom dna, więc osoba siedząca w wannie zawsze czuje ich obecność. Taką wannę nieco trudniej utrzymać w czystości, gdyż przy krawędziach dysz zbierają się łatwo osad i kamień.

  4. Wolno się też myć

  Wbrew obiegowej opinii w wannie z hydromasażem można się również myć - stosując dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczą bądź zatykają kanały i powodują przez to awarie systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system z resztek wody i środków myjących, a tym samym eliminuje zagrożenia ewentualnych awarii, które mogłoby spowodować zanieczyszczenie systemu. Nie ma więc potrzeby montowania w łazience, gdzie jest taka wanna, kabiny prysznicowej tylko po to, żeby było się gdzie myć, bo w wannie z hydromasażem można też wziąć prysznic.

 • Skomentuj:

  Jak dbać o wannę z hydromasażem