Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kabiny z hydromasażem - poradnik kupującego

Tekst Roman Klimaszewski

Zakup kabiny z hydromasażem za 999 zł wydaje się superokazją. Okazuje się, że porównując jej cenę z produktami markowymi, jest ona kilkukrotnie niższa. Niestety, dość szybko przekonamy się, że nasze szczęście było tylko pozorne.

Modele kabin całkowicie obudowanych nie wymagają specjalnego przygotowania ścian łazienki
Modele kabin całkowicie obudowanych nie wymagają specjalnego przygotowania ścian łazienki
Fot. Poolspa
Chcąc mieć w łazience prysznic z hydromasażem, możemy kupić kabinę masażowo-parową lub w tradycyjnej kabinie zamontować panel prysznicowy z hydromasażem. Pierwsze rozwiązanie oferuje znacznie więcej funkcji, a wyposażenie można dopasować do swoich potrzeb. Ponieważ jednak kabiny takie do najtańszych nie należą, zanim wydamy pieniądze, warto wybrać nie tylko potrzebne funkcje, ale też zasięgnąć informacji, na co zwrócić uwagę podczas kupna.

Złe doświadczenia użytkowników kabin z promocji

Szukając informacji na temat tego, jakie wymagania powinna spełniać kabina masażowo-parowa, można trafić na dyskusję między użytkownikami, którzy dali się "złapać na promocję".

Okazuje się, że elementy chromowane szybko niszczeją i rdzewieją, a biała kabina oraz brodzik żółkną i trudno je doczyścić. W miejscach uszczelnień przecieka woda, drzwi trudno się przesuwają, a nawet zacinają.

Większość właścicieli ma też problem ze zbyt szybko zapychającymi się i zarastającymi kamieniem dyszami oraz z zapychającymi się głowicami w baterii - przestają przepuszczać wodę, lub trudno jest ustawić jej temperaturę.

Ponieważ kabiny są przywożone w częściach i składane dopiero na miejscu, często okazuje się, że zostały źle spasowane i przeciekają. A co najgorsze, trudno jest do nich zdobyć części zamienne, zatem awaria pompy lub innych urządzeń wiąże się praktycznie z wymianą całej kabiny.

Dobry materiał i jakość wykonania gwarantują bezawaryjne użytkowanie

Kupowanie niemarkowych kabin masażowych jest na dłuższą metę nieopłacalne. Dość szybko okazuje się, że znany producent to najlepsza gwarancja jakości. Potwierdzana jest ona certyfikatami bezpieczeństwa CE (dającymi pewność, że urządzenie jest bezpieczne w eksploatacji) i atestami higienicznymi wydawanymi przez Państwowy Zakład Higieny. Dodatkowo producenci mają też często certyfikaty ISO 14001 (informujące, że firma wspomaga działania związane z ochroną środowiska i zapobieganiem jego zanieczyszczeniu) oraz 9001 (zawierające zestaw wymagań odnoszących się do systemu zarządzania jakością w firmie).

Tańsze kabiny produkowane są zwykle z polistyrenu, który nie tylko szybko żółknie, ale również pęka, rysuje się i odkształca pod wpływem wysokiej temperatury. Taki materiał trudniej jest też naprawić.

Akryl z markowych kabin jest nie tylko przyjemny w dotyku i długo utrzymuje kolor. Łatwo też utrzymać go w czystości, usunąć ewentualne zarysowania i niewielkie uszkodzenia na powierzchni.

Brodziki i ścianki wewnętrzne kabiny wykonywane są przeważnie z akrylu sanitarnego. Z aluminium i szkła najczęściej produkuje się drzwi i ścianki zewnętrzne.



Konstrukcja dysz i ich rozmieszczenie decydują o komforcie kąpieli

- Dysze zbudowane są w taki sposób, aby woda wypływała z nich z określoną siłą. Dlatego też woda wypływająca z dysz do masażu pleców powinna uderzać o skórę mocniej niż ta, która przeznaczona jest do rąk. Jeśli woda wypłynie z mniejszą siłą, masaż będzie nieefektywny. Z kolei gdy strumień okaże się zbyt mocny, może uszkodzić skórę.

- Dysza powinna mieć też odpowiednią średnicę, aby jej otwory za szybko nie zarosły kamieniem. Te lepszej jakości mają dodatkowo gumowe końcówki, które ułatwiają ich czyszczenie - wystarczy tylko o nie potrzeć, by skruszyć kamień.

- Dysze powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak aby strumień wody kierowany był we właściwe miejsce, na przykład na plecy lub nogi. Podobnie jest z kaskadą - woda nie powinna lać się bezwładnie z góry, ale trafiać na odpowiednie partie ciała.

- Odkręcanie wody i przełączanie funkcji nie powinno sprawiać trudności. Okazuje się, że w wątpliwej jakości kabinach baterie i dysze szybciej zarastają kamieniem, przez co trudniej jest ustawić właściwy strumień i temperaturę wody. Podczas jej odkręcania mogą też hałasować.

Montaż kabiny wliczony jest w cenę markowych produktów

Montaż kabiny powinien być przeprowadzony przez specjalistę. Zakup tanich urządzeń nieznanych producentów niesie ryzyko nie tylko niższej jakości, krótszego okresu gwarancji i braku części zamiennych ale też właśnie niewłaściwego montażu. Trzeba o tym pamiętać jeszcze przed zakupem, w przeciwnym razie możemy mieć problemy z bezawaryjną eksploatacją. Aby wszystko działało poprawnie, pamiętać trzeba także, że kabiny masażowo-parowe i panele masażowe są zasilane wodą z wodociągu, dlatego ciśnienie wody zimnej i ciepłej musi wynosić minimum 2,5 bara, a różnica ciśnień między wodą zimną i ciepłą nie powinna być większa niż 0,5 bara.

Od liczby funkcji zależy cena wybranej kabiny

Im w kabinie przewidziano więcej funkcji, tym jest ona droższa.



W wyposażeniu standardowym znajdują się zwykle termostat, dysze masażowe, ręczna słuchawka prysznicowa z możliwością wyboru kilku rodzajów strumienia oraz prysznic centralny lub deszczownica. Dysz może być od kilku do kilkunastu i w zależności od miejsca ich montażu mogą być wykorzystane do masażu karku, pleców ramion, nóg, a nawet stóp.

W kabinie zwykle znajdują się jedno lub dwa siedziska, półka na kosmetyki, czasami jeszcze lustro.

Niektóre modele mają wbudowane oświetlenie - halogenowe lub diodowe. Inną funkcją spotykaną w droższych kabinach jest aromaterapia (terapia zapachem). W niektórych montowane są także: radio z głośnikami, telefon z zestawem głośno mówiącym czy odtwarzacz MP3. Dopłacić trzeba też za funkcję sauny lub łaźni parowej.

Sterowanie funkcjami w kabinie odbywa się ręcznie. W modelach wyższej klasy można to jednak robić za pomocą elektronicznego panelu sterującego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kabiny z hydromasażem - poradnik kupującego