Realizacje domów: dom schowany w jałowcach

W polskich miastach architekci i działacze miejscy walczą od dawna - lecz bez wielkich, niestety, efektów - z płachtami reklam, zasłaniającymi fasady budynków i szpecącymi przestrzeń. Na szwedzkiej wyspie Gotland można podziwiać inny sposób wykorzystania wielkoformatowych wydruków - dom zasłonięty wizerunkami jałowców.
Projektując domy wtopione w otoczenie architekci używają różnych sztuczek - lustrzanych fasad, zielonych ścian z żywych roślin. Ulla Alberts i Hans Murman ze sztokholmskiej pracowni Murman Architeker wykorzystali wydruk na winylowej folii, by ich niewielki nowoczesny dom jak najmniej rzucał się w oczy. Wyspa Gotland zabudowana jest tradycyjnymi, drewnianymi domami i władze lokalne niechętnie patrzą na nowoczesną architekturę. Nadrukowany gąszcz wiecznie zielonych jałowców skutecznie kryje prostą bryłę przed oczami przechodniów, tym bardziej, że dom otoczony jest zimozielonymi drzewami stojącymi zaledwie 30 cm od fasady. "Fałszywa" elewacja zamontowana jest na prętach z ocynkowanej stali zaledwie 15 cm od właściwych ścian budynku.

Dom to zbudowana z drewna nieduża, 50-metrowa konstrukcja, wykorzystywana jako wakacyjna siedziba. Wnętrze tworzy duża otwarta przestrzeń dzienna z kuchnią, jadalnią i dwoma tarasami (zlokalizowanymi od wschodu i od zachodu), łazienka, dwie sypialnie i dodatkowe miejsce do spania we wnęce. Dom ogrzewany jest niedużym piecem opalanym drewnem.Więcej o:
Komentarze (7)
Realizacje domów: dom schowany w jałowcach
Zaloguj się
 • jan_dreptak

  Oceniono 20 razy 18

  od bunkrów w Gierłoży wiele toto się nie różni

 • Oceniono 14 razy 12

  Okropne! My walczymy z takimi "przesłonkami" na budynkach, a inni się nimi zachwycają?

 • ixi_ixi

  Oceniono 12 razy 12

  dziennikarko z kraju Poland, wyspa Gotland ma polską nazwę

 • mimo5

  Oceniono 11 razy 11

  Wilczy Szaniec?

 • Luke Black

  Oceniono 7 razy 5

  "Cudowne"... myślę, że każdy marzy o tym, żeby widok przez okno mieć tak zasłonięty.. Poza tym nie ma to jak ersatz zieleni na domu..

 • ratus666

  Oceniono 1 raz 1

  zaskakujące, w tym domu jest tylko "outdoor shower" (może to osiedle FKK ???)

 • Jan Olek

  Oceniono 4 razy -2

  Nie ma kolumienek i kremowego tynku, nie liczy się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX