Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domek na działkę

Marcin Śniegowski, HomeKONCEPT

Relaks wśród natury, nieustanna radość z małych rzeczy, spacery po zielonej okolicy... dla wielu z nas to wyczekiwany czas urlopu. Czy jesienią musimy go tylko wspominać? Nie, bo jest sposób, żeby takie przyjemne chwile przeżywać częściej niż tylko raz w roku. A wszystko to za sprawą własnego domu na działkę – idealnego na krótki weekendowy wypad, ewentualnie dłuższe wakacje. I to nie tylko latem!

Domek na wsi to sielski obraz nowej rzeczywistości. Odpoczniemy tu od szybkiej codzienności, docenimy bliskość przyrody , a spacerując czy jeżdżąc na rowerze po prostu przewietrzymy umysł
Domek na wsi to sielski obraz nowej rzeczywistości. Odpoczniemy tu od szybkiej codzienności, docenimy bliskość przyrody , a spacerując czy jeżdżąc na rowerze po prostu przewietrzymy umysł
Shutterstock.com

Domek drewniany na działkę

Taki domek to niebywały komfort. Wiedzą o tym przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, w których prym wiedzie szybkie tempo życia, hałas i stres. „Miastowi” skarżą się na to, że po pracy i dopięciu wszystkich domowych obowiązków nie mają siły na lekturę czy aktywne spędzanie czasu z rodziną. Wówczas powracają marzenia o wyjeździe z dala od miejskiego zgiełku. W końcu nic tak nie relaksuje, jak kontakt z przyrodą. Marzymy o tym, żeby wyjść ze swojego salonu czy sypialni i poczuć zapach lasu, przejść się po kwietnej łące albo podziwiać piękny zachód słońca na własnym tarasie. Okazuje się jednak, że dość łatwo można „zamknąć ten świat” w swoich czterech ścianach. Można też poobcować z naturą w trakcie pracy zdalnej lub nauki. Domek rekreacyjny, letniskowy, wakacyjny czy też, jak kto woli, weekendowy może być odpowiedzią na te potrzeby. 

Domek na działce - zrób to sam

Na początku trzeba opracować plan działania – zastanowić się nad tym:

 1. jak daleko od naszego podstawowego miejsca zamieszkania będzie znajdował się nasz „letniak” (jeśli planujemy spędzać tam weekendy, a może nawet popołudnia nie powinna być to odległość większa niż 100 km, tak żeby nie poświęcać zbyt dużo czasu na dojazd).

 2. jaki metraż będzie odpowiedni, ile sypialni, a ile łazienek? (jeśli preferujemy miejsca, gdzie można odpocząć samemu z dala od swoich codziennych obowiązków, proponujemy projekt domku z jedną sypialnią. W takiej sytuacji świetnie się sprawdzi tzw. domek na zgłoszenie o powierzchni do 35 m2. Jeśli jednak w swoim domku rekreacyjnym chcemy spędzać dłuższe wakacje, zapraszać rodzinę i przyjaciół to tak niewielka powierzchnia będzie po prostu za mała. Warto wówczas pomyśleć o większym metrażu, odpowiednio dużej strefie dziennej, dodatkowych sypialniach oraz pomieszczeniu gospodarczym do przechowywania np. rowerów i nart. 

Sprawdzenie statusu działki pod dom letni jest ważne, bo często okazuje się, że są to grunty rolne lub leśne. A na nich niełatwo coś postawić...
Sprawdzenie statusu działki pod dom letni jest ważne, bo często okazuje się, że są to grunty rolne lub leśne. A na nich niełatwo coś postawić...
Shutterstock.com
Powierzchnia takiego domu powinna uwzględniać nasze potrzeby, ale najlepiej – ze względu na formalności,  i na koszty – zdecydować się na taki  do 35 m2
Powierzchnia takiego domu powinna uwzględniać nasze potrzeby, ale najlepiej – ze względu na formalności, i na koszty – zdecydować się na taki do 35 m2
HomeKONCEPT

Następnym krokiem powinien być wybór odpowiedniej działki. Przy podjęciu decyzji o jej zakupie zwróć uwagę na:

  1. sąsiedztwo – i nie chodzi tu tylko o miłych sąsiadów, którzy pożyczą przysłowiową szklankę cukru:), ale sąsiedztwo np. popularnego baru, ruchliwej ulicy, czy potencjalnego terenu inwestycyjnego, który w dłuższej perspektywie czasu stanie się uciążliwy.

  2. drogę dojazdową – wiele urokliwych działek rekreacyjnych znajdziemy w lasach, na zboczach górskich czy też w sąsiedztwie jezior. W przypadku wyboru takiej działki trzeba przeanalizować dojazd do parceli. W takich miejscach często nie ma drogi asfaltowej i jeśli będziemy musieli korzystać z drogi stromej, leśnej albo podmokłej możemy mieć trudności z dojazdem na miejsce.

  3. uzbrojenie działki – połączenie ze wszystkimi niezbędnymi mediami znacznie przyspieszy rozpoczęcie budowy wymarzonego miejsca odpoczynku. Jednak w przypadku domku rekreacyjnego najważniejsze jest przyłącze prądu. Choć tak naprawdę w XXI wieku i bez połączenia z siecią energetyczną jesteśmy sobie w stanie poradzić. Mamy przecież do dyspozycji różnego rodzaju panele fotowoltaiczne i agregaty prądotwórcze. Zamiast kanalizacji możemy mieć szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, a gaz pobierać z butli LPG lub zbiornika z gazem umiejscowionego na zewnątrz budynku.
  4. charakter działki – na etapie jej  wyboru dobrze jest sprawdzić, czy nie jest to np. teren zalewowy z wysokim poziomem wód gruntowych. Wszystkie te elementy nie dyskwalifikują wprawdzie potencjalnej działki, ale mogą wydłużyć czas realizacji inwestycji i zwiększyć koszty.
Pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej kwestii – za domek letniskowy płaci się podatek (stawki różnią się w zależności od regionu)
Pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej kwestii – za domek letniskowy płaci się podatek (stawki różnią się w zależności od regionu)
HomeKONCEPT

Domek na działkę - wnętrze

Dobrze zaprojektowany układ funkcjonalny takiego domu pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Niezależnie od tego, czy dom letniskowy ma większą, czy mniejszą powierzchnię użytkową, zazwyczaj jest zaprojektowany z otwartą strefą dzienną. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdzie na jednej większej przestrzeni możemy przygotowywać posiłek i rozmawiać z domownikami lub przyjaciółmi. Dodatkowym atutem w niektórych projektach domków letniskowych jest tzw. letnia kuchnia na tarasie. Projektanci już na etapie koncepcji tak planują przestrzeń, aby w zadaszonej części tarasu znalazł się blat roboczy, grill czy płyta grzewcza. Dzięki temu nawet w czasie przygotowywania posiłków jesteśmy niemal częścią ogrodu i otaczającej przyrody, a co najważniejsze spędzamy czas na świeżym powietrzu.

Domek letniskowy wyposażony w letnią kuchnię to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w naturalnym otoczeniu
Domek letniskowy wyposażony w letnią kuchnię to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w naturalnym otoczeniu
HomeKONCEPT

Domek na działkę - taras 

Taras to najważniejsze „pomieszczenie” w domu, które ma być miejscem odpoczynku. W wolnych chwilach na tarasie możemy robić niemal wszystko! Możemy leżeć na leżaku, czytać, grać w gry planszowe, przygotowywać posiłek. Dlatego tak ważne jest, aby na etapie budowy przemyśleć nie tylko jego wielkość, ale również zastanowić się nad zadaszeniem i tym, z czego będzie wykonany.

Jeśli chodzi o wielkość, to chyba nie można mieć za dużego tarasu. W czasie wakacji potrzebne jest nam miejsce na huśtawkę, meble ogrodowe. Dmuchane zabawki do wody też najczęściej „nocują” na tarasie. Dlatego nie może być za mały. Fantastycznym sposobem na połączenie tarasu i wnętrza domu jest zastosowanie dużych przeszkleń. Wówczas pomieszczenia te niemal się przenikają i przyroda „wchodzi” nam do wnętrza.

Jeśli chodzi o zadaszenie i materiał, z którego wykonamy taras, zależy to już od naszych osobistych preferencji
i kosztów, jakie możemy ponieść. Jeśli chodzi o „podłogę”, do dyspozycji mamy różnego rodzaju płytki ogrodowe, deski kompozytowe, naturalne drewno, drewno egzotyczne. Taka sama sytuacja jest, jeśli chodzi o zadaszenie. O ile domek nie ma już go zaprojektowanego, możemy zdecydować się na różnego rodzaju pergole, żagle czy też osłony z płótna okrętowego.

Wybierając projekt domu letniskowego, zwróćmy również uwagę na kształt jego bryły oraz materiały użyte na elewacjach. Dopasowanie tych elementów do okolicy oraz panującego klimatu jeszcze bardziej wpłynie na sielski odbiór miejsca.

Korzyści związane z posiadaniem tarasu przy domu (nie tylko letnim) są nieocenione  – to niejako dodatkowe pomieszczenie, użytkowane szczególnie często właśnie latem
Korzyści związane z posiadaniem tarasu przy domu (nie tylko letnim) są nieocenione – to niejako dodatkowe pomieszczenie, użytkowane szczególnie często właśnie latem
HomeKONCEPT

Jaki wystrój?

Odpowiedź jest bardzo prosta – taki, w którym najbardziej lubimy odpoczywać. Moją radą jest utrzymanie jednego stylu we wnętrzu, taki zabieg wprowadzi do wnętrz domu ład i harmonię. Co do wyboru inspiracji z pomocą może przyjść lokalizacja i najbliższe otoczenie działki. We wnętrzach domków letniskowych nad morzem doskonale sprawdzi się motyw marynistyczny lub nawiązania do nadmorskiego klimatu w postaci dekoracji lub dodatków. Idąc dalej tym tropem – w górzystej okolicy  – sprawdzą się elementy z naturalnego drewna i kamienia.

W przypadku domu letniskowego przy plaży lub niedaleko lasu dobrze może sprawdzić się styl boho. Ręcznie wykonane siedzisko, tapicerowana kanapa w kolorach ziemi lub dywan z juty – to ukłon w stronę natury (w końcu właśnie dlatego zdecydowałaś/eś się na własny dom letniskowy).

Niezależnie od położenia domu letniskowego, w takich wnętrzach zawsze dobrze sprawdzi się skandynawski minimalizm i doza stylu hygge/new nordic style. Druga opcja zachwyca szczególnie. Ciepła duńska aranżacja sprzyja relaksowi i zdecydowanie nawiązuje do idei posiadania domku letniskowego. W końcu weekendowy relaks za miastem to po prostu krótka chwila przyjemności – dokładnie tyle, ile nam potrzeba.

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzimy „letnie wnętrze”, ważne, by było to wygodne miejsce do wypoczynku w gronie rodzinnym...
Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzimy „letnie wnętrze”, ważne, by było to wygodne miejsce do wypoczynku w gronie rodzinnym...
HomeKONCEPT

Domek na działce w zgodzie w prawem budowlanym

W przepisach nie znajdziemy definicji domku letniskowego, jednak z uwagi na jego przeznaczenie, tj. wykorzystywanie do celów mieszkalnych sezonowo, a nie całorocznie, należy potraktować go jako budynek rekreacji indywidualnej (czyli przeznaczony do okresowego wypoczynku). Na budowę domku letniskowego nie jest wymagane wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak budowa bez pozwolenia możliwa jest pod warunkiem spełnienia kilku przesłanek:

  • domek letniskowy, czyli budynek rekreacji indywidualnej, musi być budynkiem wolno stojącym oraz parterowym;
  • powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2;
  • liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Oznacza to, że jeśli na 1000-metrowej działce miałyby stanąć np. 3 domki letniskowe, albo taki domek ma mieć np. 80 m² lub poddasze użytkowe, to wówczas inwestor musiałby występować o pozwolenie na budowę.

Jeśli planowany domek spełnia powyższe wymagania, wystarczy jedynie dokonanie zgłoszenia do właściwego starosty lub prezydenta miasta. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Domek na działkę całoroczny

O tym, czy w danym miejscu można postawić budynek rekreacji indywidualnej, decyduje status działki ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w  planie znajduje się zapis, że teren przeznaczony jest pod zabudowę rekreacyjną, można spokojnie rozpoczynać budowę. Natomiast, jeśli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza wyłącznie zabudowę jednorodzinną, wówczas domek letniskowy musiałby spełniać wymagania techniczne i prawne jakie określone są dla domów całorocznych. Ponadto plan zagospodarowania przestrzennego narzuca wymogi dotyczące m.in. linii zabudowy, wielkości i wysokości budynku, a nawet kolorystyki ścian czy dachu. W przypadku braku planu, koniecznym będzie wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Domek letniskowy musi spełniać także wymogi rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia, działki przeznaczone pod budowę budynków rekreacji indywidualnej nie muszą być uzbrojone. Obejmuje je również zwolnienie  z wymogu przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetyczne. Co więcej, warunki techniczne  dopuszczają mniejszą odległość niż w przypadku zabudowy jednorodzinnej do miejsc gromadzenia odpadów stałych (3 zamiast 10 m) czy urządzeń sanitarno-gospodarczych (5 zamiast 15 m).

Domek na działkę z poddaszem

Pomieszczenia w budynkach rekreacji indywidualnej, podobnie jak pokoje na poddaszu w budynkach jednorodzinnych, mogą mieć 2,2 m wysokości. Dla porównania, normalnie pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi powinny mieć wysokość co najmniej 2,5 m. Rozporządzenie dopuszcza  również zainstalowanie w budynku rekreacji indywidualnej kominka opalanego drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym.

Domek na działkę ROD>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Domek na działkę