Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domek letniskowy: całoroczny czy sezonowy? Jak zbudować i urządzić domek letniskowy?

redakcja

Niezależnie od tego, czy decyzja o budowie domku letniskowego została już podjęta, czy nadal się wahasz i rozważasz zalety i wady tej inwestycji, jedno jest pewne - najtrudniejsze są zawsze pierwsze kroki każdego przedsięwzięcia. W artykule przedstawimy Ci jednak szczegółowo i logicznie, jak wygląda budowa domu letniskowego. Od czego zacząć, jakich formalności dopełnić, gdzie postawić konstrukcję czy na jaki wydatek się przygotować, to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź poznasz już za kilka minut.

Budowa domku letniskowego - od czego zacząć?
Budowa domku letniskowego - od czego zacząć?
Drewnolandia

Domek letniskowy całoroczny

  1. Jak przygotować się budowy domku letniskowego? Na początku należy określić swoje wymagania względem domku (wielkość, liczba pomieszczeń i kondygnacji, koszt), a następnie skonsultować się z producentem domów letniskowych w celu znalezienia najlepszej oferty.
  2. Jakich formalności wymaga budowa domku letniskowego? Jeśli domek nie będzie przekraczał 35 m2 oraz będzie miał jedną kondygnację użytkową, można go postawić bez pozwolenia na budowę. Trzeba natomiast wykonać procedurę zgłoszenia oraz sprawdzić status działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
  3. Jaki fundament postawić pod budowę domku letniskowego? Zależy to głównie od naszego budżetu oraz czasu. Do wyboru mamy trzy opcje: bloczki betonowe, fundament punktowy z rur szalunkowych oraz zbrojną płytę fundamentową.

Domek letniskowy drewniany w świetle prawa

Przed rozważeniem wszystkich aspektów budowy jakiejkolwiek konstrukcji należy poznać jej status prawny. Szczęśliwie się składa, że akurat przepisy dotyczące budowy domów letniskowych nie są tak restrykcyjne, jak np. w przypadku drewnianych domów całorocznych.

Pojęcie domku letniskowego nie jest bowiem uwzględnione w przepisach prawnych. Można jednak znaleźć w nich zapis o wolnostojących parterowych budynkach rekreacji indywidualnej, do których dom letniskowy można z pewnością zaliczyć. Z definicji wynika, że jest przeznaczony do okresowego wypoczynku, więc w świetle prawa budowlanego nie może być zamieszkiwany przez cały rok.

Czytaj więcej : Domek na działkę >>>>

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Budowa domku letniskowego nie można być rozpoczęta ot, tak, bez żadnej formalnej dokumentacji, nawet jeśli jest to nasza prywatna działka, a nie ogródki ROD. Obecnie istnieją dwa rodzaje procedur, które umożliwiają usankcjonowanie budowy: zgłoszenie lub pozwolenie.

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie

Procedura budowy na zgłoszenie jest znacznie prostsza, tańsza i szybsza do załatwienia. Domek letniskowy musi jednak spełniać następujące wymagania:

  • konstrukcja - domek letniskowy powinien być wolnostojący oraz parterowy, co nie oznacza, że domek musi mieć wyłącznie jedną kondygnację, o czym za moment;
  • powierzchnia zabudowy - nie może przekraczać 35 m2;
  • liczba domków względem powierzchni działki - na każde 500 m2 działki można zbudować jeden taki obiekt;
  • wysokość - ustalona przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zatrzymajmy się jednak chwilę dłużej przy warunku mówiącym, że domek musi mieć tylko jedną kondygnację oraz nie więcej niż 35 m2. W ofercie Drewnolandii znajdują się bowiem modele domów, które można wybudować na zgłoszenie, ale mają antresolę. Wynika to z faktu, że za budynki parterowe są uznawane także domki, które mają poddasze nieużytkowe, czyli strych. Musi on mieć otwartą przestrzeń bez podziału na pomieszczenia oraz być pozbawiony elementów dodatkowych, np. balkonu.

Jak wygląda procedura zgłoszenia budowy domu rekreacyjnego? Adresatem zgłoszenia jest starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. Należy wypełnić odpowiedni formularz, który można znaleźć w urzędzie bądź na stronie internetowej starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Do wniosku trzeba będzie dołączyć następujące dokumenty:

  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (formularz o wzorze B-3, znajdujący się na stronach internetowych starostw powiatowych lub urzędów miast);
  • mapa ewidencyjna ze starostwa;
  • szkice lub rysunki dotyczące domu.

Urząd może upomnieć się o ewentualne brakujące elementy dokumentacji w ciągu 21 dni. Jeśli tego nie zrobi, jest to wyraźny sygnał, że mamy zgodę na budowę.

Budowa domu letniskowego na pozwolenie

Jeśli planowana inwestycja nie spełnia któregoś z wyżej określonych warunków, należy posłużyć się procedurą pozwolenia na budowę. Jest to bardziej skomplikowany i dłuższy proces, który wymaga m.in. wykonania projektu architektonicznego, odwiedzin geodety, wynajęcia kierownika budowy. Większość domów rekreacyjnych z naszej oferty wpisuje się jednak w ramy domów na zgłoszenie.

Budowanie domku letniskowego - plan zagospodarowania przestrzennego a warunki zabudowy

Dla wielu osób powyższe terminy są całkowicie nowe, jednak ich znajomość jest ważna przy budowie domu. Spieszymy więc z wyjaśnieniami.

Decydując się na budowę domków letniskowych, należy dowiedzieć się, czy dla terenu, na którym ma stanąć, został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz jakie uregulowania zawiera. Są w nim zawarte normy dotyczące np. maksymalnej powierzchni zabudowy na danym terenie lub uwarunkowania związane z ochroną środowiska.

Część gmin nie uchwaliła jednak tego aktu i wówczas zainteresowana osoba (nie musi to być właściciel działki) powinna wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Nie każdy jest w stanie zająć się dokładnym dopełnieniem formalności, dlatego warto zasięgnąć w tym zakresie pomocy u producenta drewnianych domów.

Budowa domku letniskowego a rodzaj działki

Wybór miejsca na budowę domków letniskowych nie może być uwarunkowany tylko upodobaniami inwestora. Trzeba przede wszystkim poznać status prawny działki. W tym momencie wracamy do tematu wspomnianego wyżej - w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy odpowiedź na to, czy na danym terenie można postawić domki letniskowe.

Warto zaznaczyć, że w prawie nie istnieje pojęcie działki rekreacyjnej, dlatego można za nią uznać teren, na którym jest dopuszczona tylko zabudowa rekreacyjna - czyli właśnie domki letniskowe. Jeśli dany teren będzie przeznaczony tylko do budownictwa mieszkaniowego, domek letniskowy będzie musiał spełniać wymagania dla domów mieszkalnych.

Jeśli już wiemy, że na danym terenie możemy postawić nasz drewniany domek letniskowy, powinniśmy dopasować jego powierzchnię do wymiarów działki. Odległość budynku rekreacji indywidualnej od granic działki musi wynosić:

  • 4 m - jeśli domek letniskowy jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 m - jeśli ściana od strony granicy działki nie ma otworów okiennych ani drzwi.

Projekt budowy domku letniskowego

Rozważania o tym, jak zacząć budowę domku letniskowego nie mogą być pozbawione tematu projektu. Sporządza go specjalista z firmy, która zajmie się postawieniem konstrukcji, więc wszystko można z nim skonsultować. Warto jednak na początek spróbować samodzielnie znaleźć odpowiedzi na kilka ważnych pytań, które pomogą projektantowi znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązania:

  1. Ile osób będzie korzystać z domku?
  2. Czy wybierasz opcję domku do 35 m2 na zgłoszenie czy większy budynek?
  3. Czy poddasze ma być użytkowe czy nieużytkowe?
  4. Jakim budżetem dysponujesz?
  5. Czy rozważasz w przyszłości przerobienie budynku na domek całoroczny?
  6. Czy masz jakieś oczekiwania co do wykończenia, elewacji, zdobień, kolorystyki, dodatków (balkon, taras, antresola)?

Projekt jest pierwszym i niezwykle ważnym etapem budowy domku letniskowego. Warto więc opowiedzieć specjaliście o wszystkich swoich oczekiwaniach, potrzebach i wątpliwościach związanych z naszym wymarzonym domkiem letniskowym.

Budowa domku letniskowego - fundamenty

Domki letniskowe są budowane przez zatrudnioną firmę, jednak prace ziemne leżą po Twojej stronie. Należy do nich wykonanie fundamentów.

  • Najłatwiej i najszybciej zrobimy to za pomocą bloczków betonowych.
  • Nieco solidniejszy, ale równie prosty w do zbudowania wariant to fundament punktowy z rur szalunkowych.
  • Najlepszym w kwestii wytrzymałości i trwałości, ale za to najdroższym rozwiązaniem jest natomiast zbrojna płyta fundamentowa. W większości przypadków jej wykonanie będzie trzeba powierzyć fachowcom, ponieważ jest to już bardziej skomplikowany proces.

Jak urządzić domek letniskowy 35m2?

W domku letniskowym o tak małej kubaturze powinny się znaleźć wszystkie najpotrzebniejsze elementy wyposażenia wnętrz: lodówka, kuchenka (może być na gaz), mały stół ze składanymi krzesłami i wygodna rozkładana sofa - by można się wygodnie przespać i odpocząć. Na tak małej przestrzeni powinno się znaleźć dużo zamykanych szaf na przechowywanie rzeczy. Otwarte regały nie są najlepszym rozwiązaniem ponieważ dają poczucie bałaganu i optycznie zmniejszają przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są szklane drzwi do szaf i jednolita jasna kolorystyka wnętrza.

Zobacz także: Wygląda jak zwyczajna szopa. Ale nigdy nie zgadniecie, co jest w środku>>>

Jak zbudować domek letniskowy z OSB?

Ostatnio stał się bardzo popularny materiał: drewnopochodna płyta OSB. Ma wiele zalet i można z niej w łatwy sposób budować ściany, stropy a nawet dachy. Ma jednak jedną znacząca wadę - zawiera trujące formaldehydy. Fachowcy spierają się czy zawarta w płytach ilość trucizny jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, ale my raczej zalecamy zachowanie ostrożności przy wykorzystywaniu do budowy domków letniskowych w których mamy przecież spędzać czas i wypoczywać. Materiał jest tani i można z niego zrobić szopę na narzędzia i składzik.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domek letniskowy: całoroczny czy sezonowy? Jak zbudować i urządzić domek letniskowy?